| Mann02 a întrebat:

V-ati gandit vreodata cat suntem de neinsemnati in universul asta?
Soare = 1 milion x Pamant, VY Canis Majoris= 2100 x Soare
Pentru a parcurge Canis Majoris cu un avion la 900 de km/h ar dura peste 1000 ani pentru un ciclu complet...
ce ziceti de asta?

8 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Inainte ca matematicienii sa masoare distantele -si sa se certe,iata!,precum o faceti voi,in privinta lor-poetii au intuit micimea lumii omenesti in raport cu maretia Universului,dar si efemeritatea vietii noastre in raport cu Eternitatea.Iar,aproape de noi,in limba noastra, Eminescu a spus primul ca suntem "musti de-o zi,pe-o lume mica de se masura cu cotul".Si,de aceea,in fiecare noapte de vara cand privim stelele, ne copleseste imensitatea Universului; ce mai conteaza daca pana la Carul Mare, sa spunem, sunt X kilometri...

| Hombre a răspuns:

Daca raportezi importanata noastra in univers dupa variabila mariri corpurilor suntem destul de neinsemnati, insa pe cat de neinsemnata este palaneta noastra ca dimensiune, este cea mai importanta si unica planeta din universul cunoscut, care a dat nastere viului. Deci nu putem spune ca suntem neinsemnati ba din contra, suntem unici.

| Mann02 explică (pentru Hombre):

Suntem unici oricum happy nimic nu e mai nesimtit ca omul ^_^... lasand la o parte realitatile (big grin), da cam ai dreptate.

| ChioruL14 a răspuns:

Zic ca nu prea stii sa calculezi. cea mai mare stea(canis majoris) are 3 miliarde kilometri, cu 900 km/h am parcurge-o in 3 milioane 300 ore adica 140 mii zile, adica 380 ani ciclul complet.
si nu, nu ma gandesc asa departe ca nu are rost.

| Mann02 explică (pentru ChioruL14):

Dap, se pare ca ai dreptate, partial, nu am facut nici un calcul, ci am luat direct informatia calculata gresit, acum ca am facut calculul am vazut ca sunt 380 de ani. Lasand asta la o parte sa nu mai postezi nici un raspuns la vreo intrebare de-a mea ca iti dau ignore, stimate domn tipic romanesc, care stie doar sa "intzape" lumea.

| Mann02 explică (pentru ChioruL14):

Pfiuuu, acum am facut un nou studiu laughing, ia mai verifica odata si inainte sa faci calculul nu face confuzie intre diametru si circumferinta happy

| DH01 a răspuns:

Ce sa zic? Zic ca raman in lumea asta,sa visez in continuare, nu merita sa te gandesti la asta, odata si odata tot vom murii cu totii.

| Mann02 explică (pentru DH01):

Asta e alt lucru, nu mi-ai raspuns la intrebare tongue
voiam sa accentuez cat suntem noi de nesemnificativi in universul asta big grin
oricum mersi de raspunswinking