| SatanaInIzmene a întrebat:

Daca isi mai face cineva griji in legatura cu infinitatea Universului, vroiam sa va arat o diferenta ¨insignifianta¨ la nivel de corpuri materiale din Univers.

Pamantul ( diametru ) : 12.745 Km
VY Canis Majoris ( diametru ) : 2.800.000.000 Km

Unui avion, la viteza de 900 km/h, i-ar trebui cam 1.100 ani ca s-o inconjoare.
Impresionant, avand in vedere ca steaua se afla la ¨doar¨ 5.000 ani lumina de Pamant.1 an lumina e echivalentul a 9.460.730.472.580 Km. Faceti voi calculele.

3 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Nu prea le am cu masuratorile dar daca e asa, ce mici si dragalasi suntem happy Stim sa calculam totusi, ceea ce-mi da sperante.
(cica 12.756, 274 km ar fi diametrul pe la Ecuator pe-acolo, sa moara Gugăl daca nu)dar pentru o furnica suntem numai bine!

| Leocerba a răspuns:

Ieri te-am lasat Bug si azi te gasesc Pig? Dude!
Ai vazut ce presentiment ai avut vorbind de diametrul Pamantului? A fost cutremur in Japonia, stim cu totii asta si potrivit calculelor geofizicienilor cand e cutremur mare se incaleca placile tectonice.Asta reduce diametrul globului pamantesc, asa ca ar fi bine sa ne actualizam datele si sa mai dam jos cativa centimetri din diametru.M-apuc de calcule...

| SatanaInIzmene explică:

Pai ce sa zic,mi-am revizuit inclinatiile animalice si am ajuns la concluzia ca sunt mai aproape de ¨pig¨ decat de ¨bug¨ Oricum,in esenta,ambii mananca rahathee hee ( relevant sau nu ) Ok, asta ca o completare.
Cat despre diametrul pamantului si cutremurul din Japonia, nu cred ca un 10 - 20 km are relevanta in cazul de fata. Eventual ar trebui sa adaugam un miliard si ceva ca sa stam de vorba.E posibil ca Gugăl sa stie despre ce vorbeste.