| BeyondTheMusic a întrebat:

Ce citat/replică dintr-o carte sau de pe net te-a "marcat"? De ce?

14 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

DIALOGUL TACERII
TACI,daca nu ai de spus ceva valoros!
TACI,atunci cand ai vorbit destul!
TACI, pana cand iti vine randul sa vorbesti!
TACI, cand esti nervos si iritabil!
TACI, cand esti ispitit sa barfesti!
TACI cand esti ispitit sa critici!
TACI, cat sa ai timp sa gandesti inainte de a vorbi!

| anad a răspuns:

"Înfrânge-ţi durerea, fii vesel de se poate, căci tot la zi ajunge şi cea mai lungă noapte." – William Shakespeare
Toate trec si, chiar daca lasa urme, important este cum stim sa traim cu ele, sa le acceptam, sa iertam si sa privim inainte.

| 4b a răspuns:

Harriet Beecher Stowe a spus odata ca cele mai amare lacrimi varsate pe mormintele noastre sunt pentru cuvintele ramase nespuse si faptele ramase neimplinite...

| Miauti a răspuns:

"Atunci cand a sasea dorinta va disparea, drum se va deschide."
asta am visat intr o seara si ma intreb mereu care e a 6 dorinta. stiu ce semnifica.

| thalyslly a răspuns:

Daca alegi sa actionezi conform a ceea ce gandesc alti inseamna sa traiesti viata altuia
nu mia stiu unde am citit-o dar mi-am dat seama ca are dreptate si ca nu trebuie sa ma intereseze parerea altora

| RAY a răspuns:

Nu trai in trecut nu visa la viitor concentreazati toate efortuturile in prezent buddha si as completa din trecut sa inveti greselile facute si sa le nu repeti in prezent

| Duucu a răspuns:

Bărbaţii ar trebui să se maturizeze.
Dr. House: Mda, şi câinii să nu se mai lingă. Nu se va întâmpla niciodată.
(House MD)

| ErrorFound a răspuns:

-"Viata nu iarta slabiciunea."
-"Ce bafta pe conducatori ca oamenii nu gandesc."
-"Brutalitatea naste respect"

-Toate ale lui Adolf Hitler-

| OOOLEOOO a răspuns:

Acum 2200 de ani lui Hannibal ii s-a spus ca nu poate trece munti Alpi cu elefanti.
Raspunsul lui a fost :
''Ori gasim o cale, ori ne facem noi una!'' Care pe urma a dvenit un proverb latin.

Citatul l-am gasit in cartea ''Ghidul Personalitatii Alfa'' scrisa de Pera Novacovici.

De atunci a devenit motto-ul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Nu mai poti atrage atentia cuiva doar batandu-l usor pe umar, ci trebuie sa il lovesti in moalele capului ca sa ii atragi atentia." (Se7en)

| Scarbo a răspuns:

"Brutalitatea naste respect." (A.Hitler)
"Singuratatea nu te invata ca esti singur, ci singurul."(E.Cioran)
"Cu cat cunosc mai bine oamenii cu atat iubesc mai mult cainii." (A.Hitler)
"Viitorul unui om, ca si al unei lumi, se construieste, nu se vizeaza."
"Dinte pentru dinte si ochi pentru ochi." (Sfanta Scriptura)

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Parazitii - Din coltul blocului

''Adun ganduri curate
stand in jeg pe lazi
La noi si in spital e mai murdar
Decat la altii pe strazi.
Intr`un sistem rudimentar ca inchizitia
Tratam fara respect politia, militia...
Ne plac noptile pierdute, bagaboantele.
Ne plac zilele`nsorite bancomatele.
Intins pe spate ma las prada drogului
Si va dedic aceasta balada din coltu` blocului''

| PerfectLife a răspuns:

"Nu mă interesează prin ce semăn cu alţii, ci prin ceea ce difer."
(Anton Holban: O moarte care nu dovedeşte nimic).

| Krauser a răspuns:

"Ei au ras de mine fiindca eram diferit. Eu am ras de ei fiindca erau toti la fel" Kurt Cobain.