| Sawarekh a întrebat:

Ce cladiri se vor prabusi la cutremur?

Cum aflam care au risc seismic?

Mi se pare ireal, cum de nimeni nu vorbeste despre subiectul asta, pentru a informa oamenii, sa evite o moarte urata.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu ai cum sa eviți, a precizice este imposibil, a spune dacă vei supraviețui depinde de mulți factorii, cică e bine sa stai după tocul de la ușa

| RAY a răspuns:

In orice caz se fii o mare tragedie un cutremur la nivel național

| Freya1 a răspuns:

Bun,pot sa fie trecute clădirile x la risc seismic, dar nu ai de unde sa ști ca doar alea vor cădea, sau ca fix acolo se va resimtii cutremurul.
Plus ca poți sa fi pe strada și sa cada ceva pe tine, nu neapărat intr-o clădire.

| johnnny123 a răspuns:

"cum de nimeni nu vorbeste despre subiectul asta"

Serios, nimeni nu vorbește despre subiectul ăsta? Subiectul clădirilor cu risc seismic este permanent în discuție. Că autoritățile nu rezolvă mare lucru, asta e altceva. Dar de vorbit se vorbește.

| Sawarekh explică (pentru johnnny123):

Inteleg, dar vreau sa stiu si eu daca de exemplu ma duc la un amic, la un party intr-un bloc in care nu am mai fost, sa stiu daca risc sa mor, daca va cadea la un posibil cutremur, cum aflu asta?

| johnnny123 a răspuns (pentru Sawarekh):

Poți cel mult să afli dacă este pe lista clădirilor expertizate cu risc seismic și cu ce grad de risc.

Dar chiar dacă nu se află pe listă, asta nu înseamnă că nu prezintă risc. Cele mai multe clădiri nu au fost expertizate.

| carevaescu a răspuns:

In București, cel putin, există o lista cu imobilele ezpertizate tehnic.
Lista, si mai multe detalii, aici:
https://amccrs-pmb.ro/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clădirile cu bulina roșie, sunt predispuse riscului de prăbușire în cazul unui cutremur

| Sawarekh explică (pentru anonim_4396):

Alea o sa se duca imediat, dar eu vorbesc de cladiri mari, de exemplu acelea cu 10 etaje, care se aud a fi rezitente, facute de comunisti.

| EliLeli a răspuns:

Se vorbeste despre asta. Se gasesc liste la autoratile responsabile.
P.S. Casa din container este cea mai sigura, aia rezista la orice.