| Klara a întrebat:

Ce credeti ca era mai greu in Auschwitz? Sa mori sau sa traiesti?

18 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Ştiu că - graţie "gazului Biklon-B", oamenii de la Auschwitz au murit fără durere. Iar în anii 1930 - a fost introdusă tehnologia asasinatului şi a execuţiei. Execuţiile aveau loc în închisori, în subsoluri erau amenajate camere speciale pentru "împuşcat", cu pereţi de beton şi canale pentru scurgerea sângelui. "Condamnatul" - era dus jos, pe un coridor, către aşa numitul "Colţ roşu", iar acolo se făcea identificarea finală(victima îşi spunea numele, şi odată intrată era împuşcată de pistol în ceafă).

| JeSa a răspuns:

Mihaa, exterminarea evreilor, era în strictă conformitate cu învăţăturile lui Marx; procesul a fost, în linii mari, exact similar cu (ceea ce am spus la prima, înv. lui Marx) cel al exterminării evreilor, în care victimele mai întâi, erau ridiculizate şi umilite public, apoi erau ucise, cu milioanele. Am menţionat ceva, în răsp. dat pentru "Klara", şi anume: că erau executaţi, ucişi cu un "glonţ în cap", iar de obicei uciderile se făceau în grupuri de o sută, uneori chiar de mai multe sute de oameni într-o singură noapte. Apoi cadravele erau încărcate în camioane, scoase din oraşe şi îngropate în păduri(în gropile comune) sau parcuri.

| JeSa a răspuns:

Să trăiești! Să mori este ușor!

| Arthur a răspuns:

Trăind mai ai o speranţă până în ultima clipă.

| Razvan a răspuns:

Sa traiesti intr-un loc in care respiri moarte prin fiecare por.Vezi "Jurnalul Annei Frank"o carte exceptionala relatata de o fata de 16 ani care vroia cu orice pret sa traiasca pana in ultimul moment cand au gazat-osad

Elianna
| Elianna a răspuns:

Am vizitat lagarul cu multi ani in urma, si dupa ce iesi de acolo iti vine sa te tot duuuuuci, cat mai departe de locul acela.Nici nu pot sa exprim prin cuvinte ceea ce este expus, de la ochelari, ghetute de copii, haine, oase, poze facute la acea vreme...Pe aleile unde se spune ca este imprastiata cenusa celor arsi in crematorii erau oameni care stateau pe jos in forma de cerc, cu lumanari aprinse si flori si cantau...In crematoriu, infiorator, erau cuptoarele in care se aruncau mortii si care aveu un fel de presa ca sa incapa cati mai multi! In hangarele de gazare oamenii erau dusi in pieIea goala si li-se spunea ca merg sa faca dus, dar acolo din palniile dusurilor iesea gazul otravitor care-i omora pe oameni; in baracile care erau pe natiuni, pe niste coloane de marmura neagra sunt trecute numele tuturor celor ucisi aici(caci fascistii erau meticulosi, aveau o evidenta stricta cu toti cei care intrau si care erau apoi gazati sau ucisi in cele mai brutale moduri). Este infiorator.Este bine sa vezi lagarul ca sa nu uiti, sa nu uiti si sa se repete grozaviile acelea.In legatura cu intrebarea ta, da, cei care traiau o duceau cel mai greu, dar la ei mai exista speranta ca poate totul se va sfarsi.Si au existat multi supravietuitori.

| radu10 a răspuns:

În funcţie de persoană, oricare opţiune poate fi adevărată.

| mihaa a răspuns:

Eu am citit multe dspre evrei, auschwitz, dar recent am vazut un film, care ma ingrozit, sincer, nu stiu ce sa zick? si de murit, mureau in chinurii groaznice, imfometati, sau asteptau la rand sa fie dusii, in hangare si gazatii, sau daca paraseau sirul cand asteptau la rang sa moara, dezlegau cainii si manca de vii, nu stiou sincer, si fereasca, d-zeu sa nu se mai repete niciodata acele barbarii

| LawR3n a răspuns:

Normal că de fiecare dată este mai greu să mori, cei care au supravieţuit totuşi pot povestii cât de greu a fost. Morţii nu mai pot povesti mai nimic.

| LawR3n a răspuns:

Cine alege moarte în schimbul vieţi înseamnă se minte singur.

| valy a răspuns:

Eu zic ca daca vrei sa mori, gata intr-o clipa esti mort.mai greu este sa traiesti, pentru ca in viata intervin o infinitate de probleme, indiferent daca esti bogat sau sarac, urat sau frumos, norocos sau ghinionist.deci mai greu este sa supravetuiesti

| Fvn a răspuns:

Categoric sa traiesti

| Miss Sintetic a răspuns:

Cu siguranta sa traiesti.

Drept dovada au murit mult mai multi decat au trait.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea este retorica, raspunsul este acelasi in ambele cazuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa trăiești zic eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai greu este sa te gindesti cum de a fost posibil ca biserica de la Vatican l-a sustinut pe Hitler in exterminarea evreilor, normal ca cel mai greu a fost sa traiesti, daca ai murit ai scapat de suferinta

| Drake21 a răspuns (pentru anonim_4396):

La Vatican toti sunt vanduti diavoluluirolling on the floorlaughing)))))

| Drake21 a răspuns:

Nu stiu, in viziunea lui Hitler eram rasa superioara