| SilviaBlur a întrebat:

Ce credeti ca este dupa moarte?

Răspuns Câştigător
| Andrei7520152 a răspuns:

Exact ce a fost inainte sa te nasti

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Fiecarui om ii este randuit sa moara o singura data dupa care vine judecata.Ea se va face dupa binele sau raul pe care l-am facut pe cand traiam in trup. Exista rai, exista iad.Cred din toata inima tot ce scrie in Cuvantul lui Dumnezeu.

| Vizitiul a răspuns:

Tristetea si durerea ce se abate asupra celora care -l indrageau pe raposatlaughing.

| MeScorpion a răspuns:

Se vorbeste pe ici pe colo ca este un nene cu barba alba care ne judeca dupa ce murim si fiecare primeste ce merita.
Si mai e o teorie, cea a lui rigel acum tu o crezi pe care vrei.

| MeScorpion a răspuns:

@SilviaBlur
Un caiet exista si totui nu e constient de acelasi lucru.
Tu gandeste-te ca o sa fi ca un obiect cand o sa mori, respectiv fara viata si o sa te descompui in pamant si o sa devi minerale pentru plante.

| ania a răspuns:

Intimitate cu Creatorul vietii sau despartire eterna de El.

| chelstone a răspuns:

Eu nu-l stiu pe dumnezeu, nu l-am vazut niciodata, m-am nascut aici pe pamant intr-o lume cu atatia dumnezei cate persoane exista, m-am nascut intr-o lume in care sunt sute de religii si secte, fiecare sustinand ca ele au adevarul, in biblie scrie crede si nu cerceta, asta chiar daca crestinii sustin ca au o religie care iti da dreptul sa alegi, mi se pare anormal sa ma judece cineva dupa ce mor in conditiile in care eu nu am avut o dovada palpabila a existentei unui dumnezeu biblic, si plus de asta nu vad de ce ar vrea cineva sa stea in rai sau iad o infinitate de timp, cred ca dupa vreo 2miliarde de ani ai sa incepi sa te plictisesti

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Din moment ce tind să cred în reîncarnare, aş spune că după moarte există doar o altă viaţă.

| Andrei7520152 a răspuns:

OK mai argumentat...creierul tau ia nastere si se dezvolta dupa ce esti conceput. Cand creierul se stinge, la fel si perceptia ta asupra mediului inconjurator. incetezi sa existi, deoarece 1 trupul tau se transforma in namol si 2 pentru ca nu ai nici o metoda de a percepe nimic (creierul facand parte din trup)

dar hei, poate gresesc la 2; atunci ne'am scos. si scuze daca am suparat pe cineva; nu era intentionat.

| Licuriici a răspuns:

Depinde de fiecare om ce isi alege, pentru ca avem 2 optiuni: Bun si Rau!
Totul depinde de noi! happy
Dupa moarte va urma o viata vesnica! Dar acea viata vesnica poate fi rea sau buna. Noi alegem!

| ShadowAngel a răspuns:

O alta viata

| Schmuky a răspuns:

Clar nu rai sau altceva...pur si simplu dispari, asa ca traiesteti viata la maximumhappy

| Sebby a răspuns:

O alta viata.

| SilviaBlur explică:

Va rog sa va si argumentati teza. Multumesc!

| SilviaBlur explică:

@ devon: Te rog, lumineaza-ma, cum sa exist si sa nu fiu constienta de acest lucru? Existenta implica si constientizarea acestui lucru de catre cel ce exista. Asadar, what's the point?

| SilviaBlur explică:

@ MeScorpion: eu vorbeam despre om, nu despre obiecte; nu poti, din multe puncte de vedere, sa faci comparatie intre om si lucruri. Am comentat afirmatia lui devon, cum ca "Dar vei continua sa existi", dupa care a spus ca trupul se va descompune. Asadar, am vrut sa lamuresc aceasta contradictie, insa se pare ca devon nu binevoieste sa ne raspunda. Asa, bun, v-am inteles teoriile, dar nimeni nu a spus nimic despre suflet... as interpreta, mai degraba, partea cu "dar vei continua sa traiesti", in sensul ca sufletul nu moare. Cum spuneam, astept lamuriri de la devon! happy si completari de la MeScorpion, daca doreste sa le aduca. Peace!

| ParanoidOwl a răspuns:

Altceva.

| devon a răspuns:

Mda... "dupa moarte e o alta viata. bla bla bla"
Gandeste la moarte ca la un somn vesnic fara vise, totul se termina. in curand vei fi uitat si gata.
Dar vei continua sa existi. Tot ceea ce insemni tu acum se va transforma, vei continua sa existi transformat in particule...( sau ceva de genu ).

Este prea complicata ca sa fie descrisa pe TPU tongue

| devon a răspuns:

Da. MeScorpion are dreptate la asta ma gandeam... cum sa iti explic.Nu prea imi place sa fiu filozofic( laughing ) asa ca iti spun rapid, pe sleau cum se zice- tu esti formata din atomi de carbon si hidrogen(predominant -mai sunt si alte elemente )
Daca mori inseamna ca organele tale nu mai sunt capabile sa isi faca treaba, asta nu inseamna ca atomii din care esti tu formata vor disparea.Ba din contra vor continua sa existe. asta e ce am vrut sa spun si asta este definitia mortii cu cunostintele pe care le avem noi acum ( sau le am )Eu unu nu cred in religie asa ca nu cred in rai /iad. cred in stiinta.

Scuze ca a durat atat dar nu prea intru pe TPU pentru viitoare nelamuriri sau daca mai vrei sa discuti despre misterele vietii laughing
r. x_ro (id)

Ps nu cred ca vei intelege ceva deoarece sunt grabit acum tongue daca e vreo nelamurire vezi paragrafu de suswinking

| diavolita_4468 a răspuns:

Nu stiu...momentan nu sa a reinviat si ne-a spus ca exista viata si moarte

| Inutza0102 a răspuns:

Eu imi imaginez ca te regasesti cu toate rudele tale moarte si te duci intr-un loc mai bun sau mai rau cum s-a intalnit anastasia cu carolina

| adaada12 a răspuns:

Putrezire...