| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca exista ceva dupa moarte? Va e frica de moarte?

8 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Nu stiu daca exista ceva dupa moarte si incertitudinea asta ma omoara in fiecare zi cate putin! Cioran impartea oamenii in doua categorii:cei care nu se gandesc niciodata la moarte si traiesc ca si cu ar fi nemuritori si cei care sunt obsedati de moarte si nu pot nicicum sa faca abstractie de ea si sa-si traiasca linistiti viata. El insusi a fost un suflet chinuit care n-a pierdut niciun prilej, aproape niciun eseu, in care gandul mortii sa nu apara.Ma straduiesc sa nu ma gandesc dar stiu ca "m-am imbolnavit de moarte intr-o zi cand m-m nascut", vorba lui Marin Sorescu.Asa incat, ma apropii de moarte ciu fiecare zi care trece, ca fiecare finta vie si constienta si ma prefac ca nu stiu ca sa pot trai! In clipa cand scriu raspunsul pentru tine ma ajuta sa uit si un pahar de vin rosu franzuzesc.PENTRU VIATA SI BUCURIILE EI!

| Victoria a răspuns:

Se spune ca dupa moarte fiecare om este judecat si trimis in rai sau in iad, in functie de faptele sale, iar la apocalipsa vor fi judecati toti oamenii din nou. Nimeni nu ar vrea sa moara vreodata. E normal. Dar trebuie sa acceptam ca niciunul dintre noi nu este nemuritor. Stii cum se spune:
Nu mi-e frica de moarte, dar nu vreau sa fiu acolo cand va veni dupa mine.

| tarziu a răspuns:

Cred ca exista acel "ceva" dupa moarte, iar de frica, sincer mi'e frica doar de Dumnezeu si de dentist

| andreea7520 a răspuns:

Cei care cred in Dumnezeu ar trebui sa creada si in viata de dupa moartehappy! Daca exista D`zeu exista si Rai si Iadbatting eyelashesParerea mea. Nu imi e frica de moarte, pana la urma, toti trebuie sa murim odata si odata! Obisnuiti`va cu ideea happy

| Ionutzsa a răspuns:

Pai chiar daca mi` frica oricum o sa mor laughing, in cel mai bun caz inventeaza astia ceva "vaccin" sa traim vesnic laughing. acum la bun : nuh nu mi-e frica de moarte, si habar n-am daca exista ceva dupa moarte insa imi doresc sa fie, pentru ca ar fi pacat sa se termine totul asa dintr`o data straight face

| Diiana232997 a răspuns:

Nu stiu daca exista ceva dupa moarte, nu are de ce sa-ti fie frica de moarte normala.Ar trebui sa-ti fie frica daca ai stii ca ai o boala si peste cativa ani o sa mori atunci sa-ti fie frica sau cand stii ca faci un accident si mori.Cine stie ar trebui sa-ti fie frica de 2012laughing. apai nu stiu ce sa mai zic, vom afla in 2012 si gata.

| chrysa99 a răspuns:

NU... dar cred ca dupa moarte ar exista Viata Eterna si o traiesti ori in Iad ori in Rai alaturi de Dumnezeu dar depinde de faptele facut in timpul vietii...si cum ne-a zis si domnul nostru de religie "Cand va veni iar Isus pe pamant sufletele celor morti se vor intoarce in alte trupuri." deci ca un fel de a2-a sansa la viata sau alta viata

| zufi a răspuns:

Nu imi e frica de moarte, e ceva firesc
deci eu cred ca cand am sa mor sufletul meu o sa se ridice la cer si acolo am sa ma intalnesc cu mama unchiu bunicu si toti care nu mai sunt acum cu mine
exista viata dupa moarte chiar daca inca nimeni nu s-a intors de acolo sa ne spuna si nu exista probe