| intrebaripsihologie a întrebat:

Ce credeti ca este personalitatea?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Poate e greu de definit, dar se masoara prin cum te percep ceilalti.Altii o numesc karisma.Iar altii ar putea sa o defineasca drept ceea ce te caracterizeaza si te deosebeste de alte entitati.Personalitatea se poate sau nu sa fie remarcata. Ea exista insa intotdeauna. Lumea numeste 'personalitate' insa, pe acela care iese in evidenta.Personalitatile au fost clasificate de psihologi, in functie de elementul care predomina, clasificarile insa vad doar o anumita fateta. Dintr-un punct de vedere.Este un element subiectiv, desi poate fi si o clasificare bazata pe performante, care si ele la randul lor sunt subiective.Ca sa dau un exemplu, Napoleon, daca se nastea in Guyana sau Rusia sau Romania, putea sa fie considerat doar un 'palmas'. Deci, personalitatea se poate afirma sau nu, exista sau nu in functie de mediu.Un scorpion transferat pe LUNA, nu are personalitate, caci nu are pe cine sa muste.In vreme ce unul care traieste intr-o zona bine populata, poate 'deveni' genial in distrugeri.
Deci personalitatea este legata si de contextul in care se poate sau nu afirma. E un concept care se foloseste numai raportat la mediu.Caci un om poate fi geniu intr-un soi de populatie sau un cretin intr-o alta factura de populatie.Asa vad eu acest concept.

5 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Felul de a fi al unui om.

| OOOLEOOO a răspuns:

O masca psihologica falsa pe care o folosim in public sau in prezenta celor din jur.

Mai existra transpersonalitatea, opusul personalitatii, adevarata noastra existenta fara masti si influente din exterior.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Personalitatea este raportul dintre mediul de viata si caracteristicile genetice, cu alte cuvinte o parte din personalitate iti revine de la parinti, gen temperament, poate chiar deprinderi de baza, iar pe alta parte personaliatea se formeaza in timp pe baza experientelelor tale, ea depinde de faptul cum "traduce", cum "pricepe" creierul o anumita experienta.

| 1Mihai1 a răspuns:

Https://www.facebook.com/alexandru.mihaita.9
Poate o sa te pot ajuta cu mai multe. :)

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Ceea ce te defineste si te face unic fata de restul lumii.