Întrebare recomandată | Doub a întrebat:

Credeti ca filmele violente ne influenteaza personalitatea?

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Există două tipuri de filme violente.
Primul, descrie violenta si suferinta reale pe care o suporta omeni ca si noi, nevinovati. Scopul lor e sa ne puna pe ginduri. Acestea sint după parerea mea cele mai dure - nimic pentru pustani.
De exemplu filmul A time for drunken horses.

A doua, foloseste chinuri, torturi, suferinte (inclusiv chinuirea si umilirea sexuala a femeilor) cu scopul de a ne distra pe noi spectatorii. E drept, la unele din aceste filme te mai apuca si risul de naive ce sint.
Influenteaza sau nu? Nu stiu. Dar dacă le urmaresti cu placere pe cele din a doua categorie, e clar ca inca de la inceput, inainte de a fi influentat, ai o "altfel" de personalitate.
Mai e ceva, daca intilnesti personal violenta in viata, iti cam piere cheful.

| ALGator a răspuns (pentru ALGator):

Si Jos Ponta. Am uitat...

| NOname a răspuns (pentru ALGator):

Amin! laughing

46 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Posibil.
Dar, mai degrabă, personalitatea noastră influenţează gama de filme la care ne uităm (cu plăcere).

| Doub explică (pentru NOname):

Personalitatea noastra influenteaza gama de filme? Mersi.big grin

| NOname a răspuns (pentru Doub):

Păi da, într-o oarecare măsură o determină.
Presupun că ar trebui să existe o diferenţă între preferinţele unui psihopat, unui manelist, unui romantic incurabil, etc.

| Doub explică (pentru NOname):

happy.Ai dreptate.

| TwiSt1997 a răspuns (pentru NOname):

Ii dai gata pe astia cu raspunsurile talelaughing

| NOname a răspuns (pentru TwiSt1997):

Zici?

Datul ăsta gata e de bine? Devii mai deştept sau ceva? Că i-aş da gata pe ăştia care au de gând să instaleze comunismul în România, votându-l pe Ponta.
Jos paraziţii psd-işti!

| Doub explică (pentru NOname):

Deci clar, tu chiar tii cu Iohannis.

| TwiSt1997 a răspuns (pentru NOname):

Mda....crezi ca mai e vreo sansa sa nu iasa Ponta? Iti zic eu, sa vina o ninosare gheboasa, sa nu iasa mosnegii din casa...ce zici?

| NOname a răspuns (pentru TwiSt1997):

Http://www.tpu.ro/......andidatul/

Jos Ponta!
Nu o să ajungă să conducă liniştit şi nepedepsit România, cât timp mai există în lume şi oameni inteligenţi.

| NOname a răspuns (pentru Doub):

Desigur. Cu cine altcineva? Nu văd vreo alternativă mai bună.

| TwiSt1997 a răspuns (pentru NOname):

William Branzalaughing)))))))))

| Doub explică (pentru NOname):

Nici mie nu-mi place Ponta.Nu e decat un plagiator, dar nici Iohannis nu mi se pare cine stie ce. Oricum tara asta o va duce la fel de rau, indiferent cine o va conduce.Nu inteleg ideea de a alege "raul mai mic". Raul tot rau e.In fine,.

| NOname a răspuns (pentru Doub):

Eşti neinformat, de aia nu înţelegi multe.

Uite, pentru început poţi să parcurgi toate informaţiile de aici (toate comentariile din toate link-urile, etc):
http://www.tpu.ro/......rerea-cum/

După mai vorbim.

| Doub explică (pentru NOname):

Am ascultat discursul lui Iohannis si intr-adevar omul are potential, dar cred ca va iesi Ponta (nu ca mi-as dori asta). Nu mi-am schimbat parerea, daca m-as duce la vot, mi l-as anula.

| NOname a răspuns (pentru Doub):

Foarte rău că ţi l-ai anula.
Dacă zici că nu vrei ca să iasă Ponta, nu înţeleg logica ta: de ce nu iei atitudine?
Viitorul României şi al tău este şi în mâinile tale. Nu este o decizie deloc înţeleaptă să-ţi risipeşti acest drept - putere de a decide, de a alege regimul politic, şeful de stat, direcţia în care se îndreaptă România -, pe care şi aşa îl avem destul de rar, cam o dată la 5 ani.
Iar oferta pentru preşedinţie ca Iohannis nu o vom mai avea prea curând. Este cea mai bună candidatură (cu reale şanse de a câstiga) din ultimii zeci de ani şi trebuie să ţinem cu dinţii de ea, nu să dăm în ea cu piciorul.

Mă rog, treaba ta, Doub. Ideea e că mai ai timp să te răzgândeşti şi să te implici câtuşi de puţin, ca să nu ai ce să-ţi reproşezi, în caz dacă ne vom alege cu dictatorul Ponta.

| Doub explică (pentru NOname):

Multumesc de raspuns.M-ai pus pe ganduri.

| mgtow a răspuns:

Depinde de om, daca nu e intreg la minte il afecteaza.

| Narcis2007 a răspuns:

Ne influenteaza dar nu intr-un sens rau, dupa mine iti dau experienta de viata

| BiuL a răspuns:

Eu nu cred asta, exista studii care nu au aratat ca nu exista legaturi intre filmele violente si personalitatea violenta.

| neutrino a răspuns:

Da, dar in sens negativ.

| Doub explică (pentru neutrino):

Destul de logic sa ne influenteze in sens negativ. Eu eram curioasa cum..adica ce se intampla daca ne uitam la prea multe filme horror. Oricum, multumesc de raspuns!happy

| ღBelieveInHopeღ a răspuns (pentru Doub):

Da ne influenteaza. Dar daca zici de filmele horror, ele ne influenteaza in mod negativ adica vei ajunge singur in casa stand intr-un colt din camera ta si intreband:,, De ce nu m-au luat si pe mine la Constanta!" rolling on the floor

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Depinde ce varsta avem...D-aia s-au si inventat bulinele, nu?

| Doub explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Cine mai respecta in ziua de azi "bulinele"?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Pai daca nu tinem cont de bulina s-ar putea sa ne influenteze si cresterea si dezvoltarea sociala, nu numai personalitatea. Un baiat crescut numa' cu filme porno si filme cu omoruri nu are cum sa vada femeia decat denaturat. Asa apar specimenele care cauta gonflabile si sunt de parere ca toate ''ie curve''

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Nu neaparat, eu de exemplu m-am uitat la o groaza de filme violente si nu mi-au influentat deloc personalitatea.
Chestia asta se aplica mai mult la copii, daca pui un pusti de 9-10 ani sa se uite in mod repetat la un anumit gen de filme, ii va modifica considerabil comportamentul, asta se intampla si la cei cu un caracter slab, fiind usor influentati.
Citisem undeva, cel mai probabil intr-un articol pe internet, ca un tip si-a petrecut intreaga adolescenta stand in casa si uitandu-se la diverse filme, neavand viata sociala, pana cand imprejurarile au fost de asa natura incat a trebuit sa iasa din vagauna lui, dar incepuse sa imite comportamentul personajelor din filme, ajunsese chiar sa ucida. Chestia e ca statuse prea mult inschis, incepand sa creada ca ceea ce vede acolo coincide cu viata reala.
Exista mai multi factori care determina omul sa-si modifice personalitatea, si da, filmul poate sa fie unul, dar unul minor, si desigur, depinde de la om la om.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e cineva cu caracter slab, poate. dar de fel, nu cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faptul ca unora le plac filme violente sau horror ne spune cate ceva despre personalitatea sau problemele lor.

| Doub explică (pentru anonim_4396):

Ca de exemplu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cat de copt esti la minte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca ne influenteaza mai intai mentalitatea.Te intareste oarecum adica esti mai ''rezistent'' la unele scene.Ca si filmele de groaza.O persoana care priveste mult filme horror se obisnuieste pe parcurs si nu mai e atat de speriata.Personalitatea este influentata doar daca nu stii sa faci diferenta dintre bine si rau sau, in cazul nostru, filme si realitate.Pentru ca in filme oamenii par ori mai rezistenti decat ar fi normal, ori extrem de fragili ca in Destinatie Finala.

| Doub explică (pentru anonim_4396):

Mersi de raspuns!happy

| AdrianaBacescu a răspuns:

Da cred ne influenteza Ponta filmele violente lui.

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Nu! Nu mai fiti asa de inchisi la minte.Ma uit la filme si joc jocuri regulat de atata timp.Atat timp cat sti cine esti filmele iti dau doar mai multe perspective asupra vieti.Nu iau filmele in serios, nimeni nu o face. Daca te-ai lasa influentat de media inseamna ca practic nu ai caracter.

| Doub explică (pentru Apetrei_Bogdan_1995):

Din pacate, nu sunt toti ca tine si foarte multi adolescenti in formare se lasa influentati de filmele la care se uita. Poate tu nu realizezi asta, dar subconstientul tau absoarbe orice informatie si o stocheaza.

| Denly a răspuns:

Te face sa vezi lumea cruda, durere, haos. Vizionand cateva filme creierul tau inregistreaza tot ce vede si e posibil sa te mai bantuie unele ganduri negre.

| CristianPreda a răspuns:

Cred ca da. Daca nu imediat, se intampla in timp. La fel se intampla si cu jocurile precum GTA, Call of Duty, etc.

| LuluOneMillion a răspuns:

Sa spui filme violente nu e de ajuns. Depinde de om, film, spirit, daca omul din tine e mai bun sau mai rau, te poate influenta atat pozitiv cat si negativ.

| Crossover1 a răspuns:

Depinde asa si un politician iti poate influenta personalitatea, asta daca nu ai.
Si ploaia ti-o poate influenta mai ales ca romanii sunt fff lasi. Ai vaz de exemplu cum toata lumea se ascunde in casa atunci cand ploua?

| CRYSSTTYNA a răspuns:

Daca sunt in exces influenteaza

| Liliana_Irina_1975 a răspuns:

Da dar nu prea mult
depindede persoana

| danyvelea a răspuns:

Depinde si ce caracter ai,, depinde daca iei in seama faptele filmului,, deminde multe... eu zic ca ne cam influenteaza.