| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti ca pamantul se invarte in jurul soarelui sau soarele in jurul lui.Eu cred varianta a doua.

Răspuns Câştigător
| Duucu a răspuns:

Soare se învărte în jurul pămăntului.

64 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

...şi nu eşti singurul.
http://youtu.be/ZLdcVG9aUYQ

| Klepto a răspuns:

Blasfemie si minciuni, Pamantul, Soarele si restul existentei se invarte in jurul ( Y )ului meu de la inceputul timpului.

| NOname a răspuns (pentru Klepto):

Mama lui de ( Y )os! Iar ţi-aş da ( Y )a!

| DiamondEyes a răspuns:

Soarele in jurul lui? Ha, tare asta.

| RAY a răspuns:

Eu cred ca soarele se invarte in jurul pamantului, banuiesc ca e gluma intrebarea ta in secolu 21

| iulianIulianus a răspuns (pentru RAY):

Crezi ca e o gluma

| Exilee a răspuns:

Si intrebarea care este?

| Maxim96 a răspuns:

E absurd este ca soarele se invirte in jurul pamantului.Inca Copernic a demonstrat ca nu e asa

| dracu14 a răspuns:

Da,soarele se invarte in jurul pamantului, pamant care este plat nu sferic, de asemenea avioanele zboara in cerc, gps-ul este o pacaleala si extraterestrii nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pământul se învârte în jurul soarelui: afirmație făcută de Gallileo Gallilei când a ieșit din cârciumă!

| iulianIulianus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ati iesit amandoi din carciuma nu? Va tineati amandoi de manahappy

| anonim_4396 explică (pentru iulianIulianus):

Nu... asta am auzit-o de la profu` de istorie laughing

| dragos38 a răspuns:

Pamantul se invarte in jurul soarelui, soarele se invarte in jurul axei sale si pe langa planeta aceasta mai sunt altele care se invart tot in jurul soarelui. deci lasa biblia caci acolo sunt numai prosti, biblia sustine ca pamantul este plat dar in realitate pamantul este sferic, fa si tu o calatorie cu avionul si ai sa vezi

| iulianIulianus a răspuns (pentru dragos38):

Esti praf ma nene

| iulianIulianus a răspuns (pentru dragos38):

In biblie nu scrie prostii..esti un ratat

| dragos38 a răspuns (pentru iulianIulianus):

Nu se poate invarti un obiect mai mare in jurul altuia mai mic, invers da, deci pamantul se invarte in jurul soarelui, de fapt pamantul are 2 miscari banuiesc ca nici pe acelea nu le sti

| iulianIulianus a răspuns (pentru dragos38):

Bine ma esti tu dastept.Ai 10 stai jos

| dragos38 a răspuns (pentru iulianIulianus):

Prima prostie din biblie tocmai ti-am ziso si anume ca pamantul este plat.de fapt este sferic ti-am zis fa si tu o calatorie cu avionul si ai sa te convingi singur. spune-mi cele 2 miscari ale pamantului daca le sti bine inteles

| iulianIulianus a răspuns (pentru dragos38):

Esti destept rau

| dragos38 a răspuns (pentru iulianIulianus):

Nu trebuie sa fi destept ca sa iti dai seama ca pamantul este sferic si se invarte in jurul soarelui stinta a dovedito.iar bibblia in viitor va ramane ca o simpla mitologie cum sunt legendele olimpului asa si cu biblia (legendele bibliei) happy

| dragos38 a răspuns (pentru iulianIulianus):

Vrei sa-ti mai zic si alte prosti din biblie?

| iulianIulianus a răspuns (pentru dragos38):

Nu tie frica o sa fi pedepsit pentru lucrurile care le spui despe biblie?

| iulianIulianus a răspuns (pentru dragos38):

Oricum numai incerca sa scrii aici, scrii aiurea

| dragos38 a răspuns (pentru iulianIulianus):

Deci Giordano Bruno a platit cu capul cand a zis un adevar (pamantul totusi se misca) iar inchizitia ia luat capul, in zilele noastre insusi Papa Ioan Paul al -II-lea a ridicat un monument in memoria lui.( libertatea constintei), si tu inca sustii o prostie pe care insusi papa Ioan Paul al -ii-lea a zis ca este o prostie
deci mai pune mana pe carte si documenteazate si vezi care sunt,, rotatiile pamantului''

| iulianIulianus a răspuns (pentru dragos38):

Esti capsoman? N-am precizat pe nicaieri ca pământul este plat..cred ca suferi.

| dragos38 a răspuns (pentru iulianIulianus):

Nu am zis ca tu ai zis asa ceva.dar tu sustii prostiile din Biblie, deci ma intelegi gresit

| iulianIulianus a răspuns (pentru dragos38):

Ok ateule.

| iulianIulianus a răspuns (pentru dragos38):

Pamantul nu are nici o rotatie.

| dragos38 a răspuns (pentru iulianIulianus):

Asta nu inseamna ca sunt ateu, va exista ceva dar ma depaseste si daca exista in nici un caz nu corespunde cu ce scrie in biblie
citeste biblia hazlie scrisa de Leo Taxil

| dragos38 a răspuns (pentru iulianIulianus):

Nu inteleg, pamantul nu are forma sau nu inteleg nu pot sa citesc

| dragos38 a răspuns (pentru iulianIulianus):

Nu are nici o rotatie.deci dupa gandirea ta pamantul sta suspendat fara sa se miste, singurul lucru care se misca este soarele in jurul lui si atat?

| dragos38 a răspuns (pentru iulianIulianus):

Daca tu zici/demonstreaza

| iulianIulianus a răspuns (pentru dragos38):

Un exemplu eclipsa de luna

| dragos38 a răspuns (pentru iulianIulianus):

O eclipsa de luna are loc atunci cand luna intra in umbra acestuia (a pamantului)chestea aceasta se intampla atunci cand soarele, pamantul si luna sunt aliniate exact pot fi eclipse totale si partiale (semiluna o eclipsa partiala )jumatatea cealalta nu se vede din cauza umbrei pamantului.asta nu inseamna ca pamantul sta pe loc /

| iulianIulianus a răspuns (pentru dragos38):

Eu zic ca planetele sta pe loc si soarele se invarte in jurul pamantului.tio dovedeste busola

| dragos38 a răspuns (pentru iulianIulianus):

Tot universul este intr-o continua miscare, iti consumi energia degeaba.

| iulianIulianus a răspuns (pentru dragos38):

Pamantul sta pe loc si gata.mai lasa-ma cu c3a spus martalogii aia..stiu ei tot.

| contαbαndonαt a răspuns:

Si eu care credeam ca intreg universul se invarte in jurul Terrei, sa vezi aici revelatie...Stiu stiu, inteligenta ma urmareste dar red bull mi-a dat aripi!

| SorinELoo7 a răspuns:

Unde ai gasit a 2-a afirmatie adevarata, ne poti spune si noua? Pamantul se invarte in jurul soarelui si nu invers!

| iulianIulianus a răspuns (pentru SorinELoo7):

Dumnezu a spus ca voi opri soare in loc, nu pamantul.

| DiamantulAuriu a răspuns:

Prima varianta e buna

| 拉维尼亚 a răspuns:

Se stie 100% ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui, de unde ti-a venit ideea ca e invers?
Un corp ceresc de dimensiuni foarte mari nu ar putea sa se invarta in jurul unuia cu dimensiuni mai mici decat el

| jeek0 a răspuns:

Eu cred ca e o gluma laughing

| Timeea2001 a răspuns:

Pai cred ca soarele se invarte in jurul pamantului, asa e cel mai logic.happy

| KnowEverything a răspuns:

Cat timp ai gandit intrebarea asta?

Răspuns utilizator avertizat
| Al99 a răspuns:

Cu ce ma ajuta daca stiu raspunsul corect?
Cang merg cu trenul pot sa jur ca pleaca gara iar trenul sta pe loc.
Important este doar sa cobor in gara care ma intereseaza si sa nu ma prinda nasul fara bilet.

| DyaNa1337 a răspuns:

Este cea mai ridicola intrebare. pune mana si mai citeste si tu. s-a dovedit ca pamantul se invarte in jurul soarelui

| iulianIulianus a răspuns (pentru DyaNa1337):

Sa dovedit in capul tau.Mai pune mana pe o Biblie nu mai va uitati in suflarea omului caci ce pret are el?

| DyaNa1337 a răspuns (pentru iulianIulianus):

Get a life.

| relian a răspuns (pentru DyaNa1337):

Sa dovedi unde si cind? Cind afirmi ceva ai face bine sa explicit.Tu poti explica cum se roteste pamantul in jurul soarelui? Sa explicit si apoi sa demonstrezi asta poti?

| alexciuc a răspuns:

Pamantul se invarte in jurul soarelui.

| Andrei4g a răspuns:

Iulianus,INTREBAREA asta si-a pus-o si Galileo Galilei(unul care avea note bune la mate- fizica). Problema este ca, pe vremea lui, inchizitia sustinea varianta unu, adica cea eronata in care se pare si tu crezi. Ca sa te convingi, ca cea de a doua varianta este corecta, poti sa te documentezi aici:http://www.astronomy.ro/galileo-galilei-parintele-stiintei-moderne_915.html

| iulianIulianus a răspuns (pentru Andrei4g):

M-am imformat.Dar eu nu ii cred pe acei nebuni care au mintit lumea sa creada ca pamantul se invarte in jurul soarelui

| relian a răspuns (pentru Andrei4g):

Dar tu personal de ce nu explicit, de ce nu demonstrezi teoria ta ce o sustii? Tu de fapt sustii ce? Sustii o teorie a altcuiva si de unde stii tu ca aia este cea buna? Cind sustii ceva trebuie sa explicit si mai ales sa aduci dovezi sau sa demonmstrezi ca este asa cum tu sustii.Acum ca asa am invatat la scoala si ca aceasta teorie este generalizata si cei mai multi cred in ea DA este adevarat, insa nu stiu si cit de real este.Nu prea poti demonstra nici una din teorii.

| Andrei4g a răspuns (pentru relian):

N-am ce 'sa explicit' eu la nimeni, sunt legile universale ale fizicii destul de explicite. Trebuie doar sa le studiezi putin si le vei pricepe logica. Altfel poti nega orice doresti dar fara sa ai argumente credibile

| relian a răspuns (pentru Andrei4g):

Explica legile universal alea fizicii atunci? Aceste legi despre care tu vorbesti sint doaor teorii cele mai multe nedemonstrate ca doar de aia le si spune teorii.O teorie ramine teorie pina cind este demonstrate.Ce logica sa le pricepi? Logica are si teoria geocentrista.Arata tu ceva gresit la aceasta teorie. Daca analizezi nu vei putea combate teoria ca nu ai cum.Eu nu sint credincios nici nu cred ca soarele sar roti in jurul pamintului dar atunci cind nu pot demonstra ceva clar concret nu pot sa fiu de accord intru totul.Tu ce argument ai in favoarea a ceea ce tu crezi? Ca asa a spus X sau Y? Adica crezi pe cuvint unia care au emis niste teorii ca asa au crezut ei ca este sau cum? Dupa cum obs multe teorii au fost infirmate ulterior si chiar de oamenii de stiita, uneori chiar de cei care le enuntate.De ce? Pt ca au descoperit ca lucrurile nu stateau asa cum ei anticipase. Daca vrei un ex simplu este atomul. Pina nu demult se credea cu tarie ca gata atit exista si nimic mai mult doar atomul si atit nu mai poate fi divizat sau ca nu mai are component.Si sa ajuns stii si tu unde, apoi sa zis gata cruce atit avem electroni, protoni si neurtroni, dar de unde sa mai gasit si altceva.Deci pina nu poti demonstra nu mai afirma cu tarie acel lucru.Sint multe chestii caudate sau la care noi nu avem explicatie. Uite alt exemplu gravitatia. Unia spun ceva altii altceva.Acum gravitatie este data de curbarea spatiului-timp asa sustin cei mai multi.Dar unia spun clar daca duci un obiect in spatiu sil lasi acolo, uite o nava aia are gravitatie aproape de zero. Daca cumva poti roti acea nava, imprimindui o anumita rotatie vei avea gravitatie.Ups pai cum asa? Deci nu doar deformarea spatiului da gravitatia sau cum? Chestiile sint doar teorii deocamdata.Eu nu tin partea nimanui si accept doar demonstratii nu doar vorbe goale fara support.Asa si eu sint Burebista ma crezi? Nasta dar asta e realitatea.Sintem mici si visam ceva mult mai mare decit pute duce sau avea.

| Andrei4g a răspuns:

Iulianus..treci inapoi in evul mediu, ca acolo o sa ai adepti.Aici n-ai cu cine, niste novici care nu se 'ridica' nivelul tau

| Andrei4g a răspuns:

'Iuleane' la tine 'intelijenta' este dat de elucubratiile pe care le debitezilaughingTu nu trebuie sa mai convingi pe nimeni. Sa inchidem discutia, n-are rost sa ne mai conversam :planeta pe care stau eu evolueaza, se invarte iar a ta STA pe loc!

| sollo2 a răspuns:

Daca tu crezi a doua varianta te rog sa-mi argumentezi si pe urma iti spun ce cred eu si iti argumentez.

| iulianIulianus a răspuns (pentru sollo2):

Doar trebuie sa gandesti logic de ce e asa si etc.

| Buresbista123 a răspuns (pentru iulianIulianus):

Pai nu stiu daca tu crezi ce scrie intr o carte fara ca macar sa cercetezi atunci ai o problema sau esti un troll

| alex癌 a răspuns:

Pamantul se invarte in jurul soarelui.

| Ortodox_Duhovnic_1976 a răspuns:

PROIECTELE DIAVOLULUI

-heliocentrismul/multiversul/universuri paralele-

priviti ce zice Dumnezeu-Sfantul Duh prin Sfintii Sai:

Sfantul Ambrozie al Mediolanului
Sfantul Grigorie de Nyssa(sec.IV)
Sfantul Ioan Gura de Aur(sec.V)
Sfantul Ioan Damaschin(sec.VIII)
Sfantul Grigorie Palama(sec.XIV)
Sfantul Atanasie de Paros(sec.XIX)

Acestia spun:

- pamantul nu este planeta
- pamantul nu planeaza in jurul a nimic
- pamantul nu are miscare de revolutie si rotatie
- pamantul este in centrul Universului(Cosmosului unic)
- pamantul este fix(nemiscat)
- pamantul este centrul Creatiei Vazute(materialnice)
- pamantul nu este infinit(asemeni si Universul)
- pamantul si intregul Univers au fost create pentru om(nu invers)
- nu exista viata pe alte corpuri ceresti/planete
- in vazduh nu exista decat duhuri diavolesti sau Ingeresti(dumnezeiesti)
- intre fiintele/vietatile pamantesti numai omul are Chipul lui Dumnezeu
- se invarte tot Universul (si toate celelalte corpuri ale sale)

- Sfântul Atanasie cel Mare:
„Pamantul este ţinut la locul său, fiind ţintuit în centrul cosmosului…munţii se înalţă, marea se zbuciumă de valuri, vieţuitoarele ei cresc, iar pământul rămâne nemişcat…"

- Sfântul Vasile cel Mare:
Locul acesta din centrul universului, pe care pământul îl ocupă, nu l-a dobândit nici ca o moştenire, nici prin sine însuşi, ci este locul lui firesc şi necesar…

- Sfântul Clement Romanul:
„Soarele şi luna, însoţiţi de toate stelele, se rotesc în armonie după porunca Sa, cu mărginirile lor prescrise, şi fără nici o abatere."

Steaua polara nu se misca, da? Ok! Pai daca aceasta nu se misca, si nici pamantul fata de ea, cum planeaza pamantul in jurul soarelui? Cum nu pleaca pamantul de sub ea niciodata? Ori soarele in jurul caruia da roata pamantul, este un bob de mazare care se afla la cativa zeci de metrii de pamant? Atunci ea este axiala si fixa precum pamantul? Exact! Se-nvarte Cosmosul cu tot cu stele, si fiecare corp are miscarea lui precisa si proprie!

Ecclesiastul 1-5
Soarele răsare, soarele apune şi zoreşte către locul lui ca să răsară iarăşi.

Iosua Navi 10-13
Şi s-a oprit soarele şi luna a stat până ce Dumnezeu a făcut izbândă asupra vrăjmaşilor lor. Oare nu de aceea se scrie în Cartea Dreptului: "Soarele a stat în mijlocul cerului şi nu s-a grăbit către asfinţit aproape toată ziua".

ACUM VEDETI CAT ATI FOST DE MINTITI INCAT V-AU SCHIMBAT PRINCIPIILE, OPTICA SI ADEVARUL!

Motivele pentru care ni se inoculeaza aceste miciuni sunt:

1. cei ce ne batjocoresc sunt intunecati de Lucifer si de ucenicii lui(Copernic, Galileo si Bruno)
2. vor sa minimizeze rostul sau rolul pamantului in Univers(Cosmos)
3. vor sa anuleze existenta unui Creator
4. vor sa ne argumenteze existenta extraterestrilor si a altor lumi
5. vor sa anuleze rostul Intruparii Fiului lui Dumnezeu-Mesia
6. vor sa ne argumenteze ca suntem niste gunoaie ale intamplarii
7. vor sa anuleze rostul Preasfintei si de Viata Facatoarei Treimi
8. vor sa maximizeze un rol vesnic al stiintei si tehnologiei
9. vor sa ne inoculeze ca putem deveni nemuritori fara vreun Dumnezeu
10. vor sa ne argumenteze ca ei deja stapanesc legile Universului
11. vor sa maximizeze rolul soarelui si al zeului egiptean Ra
12. vor sa anuleze rostul lui antihrist
13. vor sa ne destabilizeze perceptia realitatii
14. vor sa anuleze rostul Sfintei Scripturi
15. vor sa ne manipuleze usor intru totul

Desigur, sunt şi alte versete în Biblie care prezintă teoria geocentrică. Astfel, acceptarea heliocentrismului de către ştiinţa modernă a făcut ca Biblia şi creştinismul să-şi piardă puternic din credibilitate. Cum ai putea avea încredere într-o carte sfântă unde s-ar spune minciuni?
Dovezi ştiinţifice care demonstrează faptul că Pământul este fix
Totuşi, atât în secolul 19, cât şi în secolul 20, s-au făcut unele experimente care demonstrează faptul că teoria conform căreia Pământul este fix, iar Soarele se mişcă, nu este atât de deplasată. Să vedem împreună care sunt experimentele ştiinţifice care demonstrează acest lucru.
1) Experimentul Michaelson-Gale – a fost descris în revista de astronomie "Astrophysical Journal" nr.61/1925, paginile 140-145. Prin acest experiment s-a demonstrat faptul că eterul trece prin suprafaţa Pământului cu o acurateţe de 2% din viteza zilnică de rotaţie a Pământului. Experimentul Michelson-Morely n-a detectat nicio mişcare a Pământului în jurul Soarelui, pe când experimentul Michelson-Gale a măsurat rotaţia Pământului (sau rotaţia eterului în jurul Pământului) la mai puţin de 2% din viteza cu care se presupune că se roteşte Pământul.
2) Experimentul Airey. Precum se ştie, telescoapele trebuie să fie extrem de subţiri pentru a putea capta lumina stelelor pe axul său, datorită, aşa cum afirmă astronomii, rotaţiei Pământului în jurul Soarelui. Airey a umplut un telescop cu apă, pentru a încetini viteza luminii în interiorul telescopului, observând faptul că acest lucru nu a schimbat unghiul telescopului. Acest lucru a arătat faptul că lumina stelelor a sosit în unghiul corect, astfel încât n-a fost nevoie de nicio schimbare. Astfel, s-ar putea demonstra faptul că stelele se mişcă relativ faţă de un Pământ staţionar, şi nu Pământul se mişcă relativ comparativ cu stelele staţionare. Dacă telescopul s-ar fi mişcat, unghiul său ar fi trebuit să fie mişcat.
3) Experimentul Sagnac. Realizat în 1914, Sagnac a rotit o masă cu lumină şi oglinzi, lumina trecând în direcţiile opuse din jurul mesei dintre oglinzi. El a detectat mişcarea mesei prin mişcarea marginilor obstacolelor, în ţinta unde au fost recombinate. Acest lucru demonstrează că există eter prin care lumina a trecut, teoria relativităţii generale lui Einstein fiind astfel demontată (căci ea susţine că nu există eter). Acesta este motivul pentru care acest experiment a fost total ignorat de către oamenii de ştiinţă.
4) Radiaţiile gamma ale supernovelor se îndreaptă spre noi
În anul 2002, profesorul de fizică, Jonathan Katz, de la Universitatea din Washington, într-un articol intitulat "Misterul radiaţiilor gamma ale supernovelor" scria următoarele:

"Distribuţia uniformă a exploziilor de supernove şi a razelor gamma ne spune faptul că spaţiul este o sferă, sau are formă sferică, noi aflându-ne în centru. Dar Copernic ne-a învăţat că noi n-avem o poziţie specială în Univers, că Pământul nu este centrul sistemului solar, că Soarele nu este centrul galaxiei ş.a.m.d".

Da, într-adevăr o dilemă, pe care astronomii trebuie s-o rezolve! Pentru că în cazul acesta, vorbele profesorului Jonathan Katz confirmă faptul că Pământul se află în centrul Universului.

Modelul geocentric arată ca în imaginea de mai sus (apăsaţi pe imagine pentru a fi mărită). În centrul Universului se află Pământul, care este fix, iar în jurul lui se învârte Soarele. În jurul Soarelui se învârt planetele sistemului nostru solar. Totul este înconjurat de o sferă în care se găsesc stelele; această sferă se învârte şi ea, la rândul ei, în jurul Pământului.
Pe ce se bazează geocentriştii care spun că Pământul e centrul Universului?
Dacă toate corpurile cereşti (Soarele, planetele, cometele, stelele) se rotesc zilnic în jurul Pământului (aşa cum susţin geocentriştii), atunci e natural să presupunem că ele sunt "prinse" într-un material rigid, dar transparent. Geocentriştii cred într-o asemenea substanţă, pe care o denumesc eter.
Ipoteza eterică, împreună cu sfera uriaşă de materie care se roteşte la marginea universului (similară cu "sferele de cristal" ale lui Ptolemeu), pot explica orbitele zilnice ale stelelor şi ale Soarelui, precum şi modalităţile de sincronizare ale mişcărilor lunare şi anuale. Aceste variaţii periodice rezultă din precesiunea giroscopică, deşi detaliile modelului nu sunt specificate.
Atunci când viteza finită este luată în considerare, tabloul devine mai complex (în special dacă luăm în considerare enorma mărime a întregului Univers). Dacă pe cer noaptea vedem stelele mişcându-se în acelaşi timp, atunci asta înseamnă că stelele mai îndepărtate trebuie să se mişte mai devreme pentru a permite ca lumina lor să ajungă pe Pământ la timp. Aceasta implică existenţa nu a unui eter rigid, ci a unui eter care suportă unde torsionale, care să se propage cu viteza luminii şi să se unească pe Pământ.
Cum explică geocentriştii anotimpurile?

Fiecare arc elicoid din graficul de mai sus reprezintă o zi. Poziţia Soarelui la nivelul său cel mai de jos reprezintă prima zi de iarnă. Soarele se roteşte în spirală, cu câte o rotaţie pe zi, şi urcă în sus, până ajunge la nivelul X din susul imaginii. Ajuns acolo, începe o rotaţie în jos, până ajunge la punctul iniţial din care a pornit. Pentru a simplifica desenul, fiecare spirală are 10 zile, aşa că în această figură puteţi găsi 36 de spirale, valoarea aproximativă a unui an calendaristic. Nordul se află sus, aşa că e clar de ce Soarele luminează mai mult emisfera nordică vara, şi emisfera sudică iarna.
Modelul geocentric al fizicianului Thirring
În 1918, fizicianul german Hans Thirring a scris o lucrare în care a examinat comportamentul unor corpuri în interiorul unei sfere care se roteşte. Modelul său încerca să rezolve dilema: ce s-ar întâmpla dacă Universul ar fi o sferă rotativă? Cum s-ar comporta pendulele, sateliţii, vânturile etc în apropierea Pământului?
Thirring a descoperit că toate aceste corpuri s-ar comporta cam la fel cum noi le vedem că se comportă azi, chiar dacă nu exact. El a aflat că acest câmp gravitaţional din interiorul sferei nu este egal cu zero, aşa cum rezultă din modelul gravitaţional al lui Newton, ci există nişte forţe care apar din centrul sferei. Aceste forţe sunt analoage cu forţele centrifugale şi Coriolis. Aici vine şi distincţia: în fizica clasică, heliocentrică, forţele centrifugale şi Coriolis sau "forţe fictive" sau efecte, pe când în modelul geocentric aceste forţe devin reale. Şi mai mult, în modelul geocentric, forţele centrifugale şi Coriolis sunt identificate ca forţe gravitaţionale. Aceasta înseamnă că aşa-zisele dovezi cu privire la rotaţia Pământului, la pendulul lui Foucault, la curbura ecuatorială, la sateliţii staţionari etc. nu sunt deloc dovezi, putând fi explicate cu ajutorul analizei geocentrice a lui Thirring.