| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeți că s-ar fi întâmplat dacă SUA ar fi aruncat cu nucleare peste Berlin după ce Germania a capitulat? Ar fi început al treilea război?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu macar ai inteles ce ai intrebat?
Pai, daca arunci bombe nuclare, Germania dispare de pe fata pamantului, caz in care nu mai incepe nici un razboi, fiindca nu mai ai cu cine sa lupti, fiind toti morti (de la bombele nucleare).

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Germania dispare, dar țările aliate ei plus celelalte state din lume nu.

| doctorandus a răspuns:

Ideea e ca nu bombardezi sa nu mai existe guvern, ca pe urma nu mai are cine sa capituleze, iar restul soldatilor lupta in continuare de nebuni.

| doctorandus a răspuns:

Plus ca strategia mai matura aliatilor era ca nu cumva sa-l omoare pe Hitler, pentru ca el era o comoara de decizii militare eronate.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Una la mina, nu mai aveau nucleare. Doi la mina, nu aveau justificare. Daca era sa inceapa al treilea, trebuia sa nukuiasca Moscova...

| Meme10Meme a răspuns:

De ce ar fi făcut asta?

| Dorotheea21 a răspuns:

Nu ma calific foarte tare la istorie, dar am un picut de bun-simț.
Sa incepi un razboi impotriva americanilor cand toata lumea tocmai a aflat ca au arme nucleare, ei si numai ei? laughing Cine ar fi putut sa faca o prostie atat de imensa?

| NunuNini a răspuns:

De ce sa fi aruncat cu bombe nucleare DUPA capitularea Germaniei? Inainte, ar fi avut justificare. Dupa, si-ar fi aprins singuri paie in cap. Celelalte tari (aliate sau dusmani) nu i-ar fi iertat. SUA nu ar mai fi existat.

| anonim_4396 explică (pentru NunuNini):

Din ură, după ce au văzut cât de cruzi au fost cu evreii în lagăre.

Răspuns utilizator avertizat