| PykyPyky a întrebat:

Ce credeti ca se intampla dupa moarte?
Funditahee hee

Răspuns Câştigător
| Vizitiul a răspuns:

Ar trebui sa ne intereseze ceea ce se intampla dupa moarte sau ceea ce trebuie sa se intample pana la moarte? Cei ce o sa-si dea cu parerea la intrebarea ta, nu fac decat sa-si antreneze imaginatia, ori cea mai mare bogatie a omului este ratiunea. Pai, ce facem noi aici? Te las pe tine sa raspunzi la aceasta intrebare. Inca ceva, inainte de a te astepta la nu raspuns inteligent, gandeste-te ca trebuie sa adresezi o intrebare inteligenta. Numai bine!

28 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Pai dupa moarte se poate intampla multe chestii interesante si atractive, spre exemplu daca vrei sa fii rapid cu profit maxim si esti musulman treaba e simpla, te infasori cu cateva kg de exploziv si il detonezi intr-un loc public sa faci cat mai multe victime si in secunda doi esti la Alah (Dumnezeu) si iti daruieste 77 de fecioare sa te destrabalezi si tu iar familia ta va merge direct la dreapta lui Alah (acu' nu stiu la femei ce recompensa se da pentru aceiasi isprava). Daca esti crestin dupa moarte cica sunt doua variante; una sa te duci la Domnul unde este numai verdeata cica si alta la Purgatoriu unde tartor sef este @crinu & compania unde esti purificat, din cate stiu de purici ca de altceva nu cred.Insa mai este si o varianta in care se spune si este sigura ca cine a murit nu a mai inviat sa ne spuna cum este pe acolo.

| Hombre a răspuns:

BellaComy, asa s-a inventat si religia dupa teorii ca a ta, oricum proasta teorie si cel mai mult ma minuneaza de unde scoateti aceste bazaconii si culmea, mai si credeti in ele rolling on the floor

| AvalohAlyn a răspuns:

Sufletul de desprinde de trup si ajungem la decizia lui Dumnezeu, intr-o stare eterna pozitiva sau negativa.Cred in viata de dupa moarte, sunt crestin.

| Alphawolf a răspuns:

Parca nu ati sti. De ce trebuie sa evitati raspunsul real si va complicati in SF-uri? Raspunsul il stie toata lumea: Inmormantare - 2m sub pamant! Ce se poate intampla alceva? Imaginatie este, dorintele sunt mari, dar degeaba ne amagim...trebuie sa acceptam realitatea si adevarul.

| mihaibrasov a răspuns:

Fizic putrezesti, nu ramane nimic din tine dupa ani si ani...
Spiritul insa ramane viu si, in functie de nivelul tau de constiinta, ajungi la anumite nivele ale altor dimensiuni. Of. nu mai intru in detalii cu astea ca am tot raspuns la intrebari similare.

| ramona30 a răspuns:

Absolut nimic nu se intampla. Dar trebuie sa fii un om cu adevarat puternic sa accepti asta. Daca esti o gaina care nu vrea sa accepte asta si prefera sa traiasca in minciuna (religie) vei linge cateva icoane si preoti si vei crede ca vei trai zeci de miliarde de ani undeva.

| Angel0 a răspuns:

In lumea fizica sau in celelalte?

| AndrogynBeauty a răspuns:

Eu cred că treci într-o altă dimensiune, te eliberezi de constrângerile inerente corpului fizic şi avansezi pe un alt nivel spiritual. Chestia cu Raiul, Iadul, Judecata de Apoi etc sunt doar născociri religioase, nimeni nu le-a probat. Sunt menite doar să sperie, să ţină la respect şi să stoarcă de bani enoriaşii. Just business. În realitate, după moarte, nimeni nu ştie ce se întâmplă, dar anumite persoane care au "trăit" moartea clinică, povestesc, în funcţie de imaginaţia lor anumite fragmente, mai mult sau mai puţin demne de a fi luate în serios. Cert este că, în cazul morţii, nu dispare complet conştiinţa, ci, iată, lucrează în continuare, deci putem presupune că moartea fizică nu este şi o moarte spirituală, ci doar una care se referă la corpul fizic, nu şi la cel spiritual.

| Thunder a răspuns:

Cum acorzi acea fundita atat timp cat nimeni nu stie raspunsul la aceasta intrebare? Adica unii afirma ca stiu ce se intampla dupa ce treci in nefiinta, dar cel mai probabil se inseala.

| Thunder a răspuns:

@fanaticdupatine
Poate vad la stirile de la ora 5(sau nu, deoarece nu urmaresc asa ceva ): "fanaticdupafundite" s-a sinucis pentru visul visul sau de o viata, si anume, O FUNDITA...Zana Mas...asta.Scufita rosie sa-l odihneasca printre fundite" Am inteles ca tu esti "scufitar" laughing

| cascadorys a răspuns:

Toate isi urmeaza cursul... u? nu stii nimic pana...

| Aiicha a răspuns:

Te descompui.

| costel_4263 a răspuns:

Coliva si parastasul de rigoare. daca ai fost cumsecade in viata risti sa fiibocit fara playbak.(un optimist)

| Cedry2k_9955 a răspuns:

Te eliberezi e toate...

| funxhouse a răspuns:

Vezi filmul vietii tale si esti judecata daca ajungi in Rai sau in Iad.
Bine, partea cu Raiul si Iadul nu prea o cred :))

Vezi filmul asta : http://www.youtube.com/watch?v=J1kg9sgVPXA

| ant1 a răspuns:

Dupa moarte te mananca viermii, cam asta e toata treaba.

La mine sper sa nu fie cazul, voi fi incinerat, mi se pare mult mai ok.

| PykyPyky explică:

Hei...ma bucur ca am primit atatea raspunsuribig grin
Sincera sa fiu nu ma asteptambig grin
Am observat ca fiecare are conceptia sa, ceea ce este foarte bine.
Consider ca toate raspunsurile sunt foarte bune si de aceea am sa acord voturi celorlalti.

| BellaComy a răspuns:

Eu cred ca nu-ti mai aduci aminte nimic din viata pe care ai avut-o.Si devii o simpla umra care umbla pe Pamant pana la 40 de zile.Se presupune ca Dumnezeu te lasa pe Pamant deoarece acesta este Iadul. Iar dupa 40 de zile mergi spre o lumina in cer unde Dumnezeu si Sfantul Petru te judeca dupa pacatele din viata ta si din perioada de 40 de zile pe care ai petrecut-o in Iad. Daca nu ai facut pacate te vei reincarna intr-un alt om si vei trai mai fericit. Dar daca ai facut pacate ramai pe Pamant devenind rau si chinuind oamenii pe care nu i-ai suportat.Bineinteles sub forma de fantoma.Si asta este teoria mea(:

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Eternitate:
Question: "What happens after death?"
http://www.gotquestions.org/what-happens-death.html

Căci prin har aţi fost mântuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.

— Efeseni 2:8

Tu crezi că Dumnezeu este unul şi bine faci; dar şi dracii cred… şi se înfioară!

— Iacov 2:19

Credinta fara fapte e moarta!

14 Fraţii mei, ce-i foloseşte cuiva să spună că are credinţă, dacă n-are fapte? Poate oare credinţa aceasta să-l mântuiască?

15 Dacă un frate sau o soră sunt goi şi lipsiţi de hrana de toate zilele,

16 şi unul dintre voi le zice: „Duceţi-vă în pace, încălziţi-vă şi săturaţi-vă!", fără să le dea cele trebuincioase trupului, la ce i-ar folosi?

17 Tot aşa şi credinţa: dacă n-are fapte, este moartă în ea însăşi.

18 Dar va zice cineva: „Tu ai credinţa, şi eu am faptele. Arată-mi credinţa ta fără fapte, şi eu îţi voi arăta credinţa mea din faptele mele."

19 Tu crezi că Dumnezeu este unul şi bine faci; dar şi dracii cred… şi se înfioară!

20 Vrei, dar, să înţelegi, om nesocotit, că credinţa fără fapte este zadarnică?

21 Avraam, părintele nostru, n-a fost el socotit neprihănit prin fapte, când a adus pe fiul său Isaac jertfă pe altar?

22 Vezi că credinţa lucra împreună cu faptele lui, şi, prin fapte, credinţa a ajuns desăvârşită.

23 Astfel s-a împlinit Scriptura care zice: „Avraam a crezut pe Dumnezeu, şi i s-a socotit ca neprihănire"; şi el a fost numit „prietenul lui Dumnezeu."

24 Vedeţi, dar, că omul este socotit neprihănit prin fapte, şi nu numai prin credinţă.

5 Tot aşa, curva Rahav: n-a fost socotită şi ea neprihănită prin fapte, când a găzduit pe soli şi i-a scos afară pe altă cale?

6 După cum trupul fără duh este mort, tot aşa şi credinţa fără fapte este moartă.

— Iacov 2:14-26

Si daca rupi vreun comandament le rupi pe toate:

10 Căci, cine păzeşte toată Legea, şi greşeşte într-o singură poruncă, se face vinovat de toate.

— Iacov 2:10

4 Cine zice: „Îl cunosc", şi nu păzeşte poruncile Lui, este un mincinos, şi adevărul nu este în el.

— 1 Ioan 2:4

4 Voi aveţi de tată pe diavolul; şi vreţi să împliniţi poftele tatălui vostru. El de la început a fost ucigaş; şi nu stă în adevăr, pentru că în el nu este adevăr. Ori de câte ori spune o minciună, vorbeşte din ale lui, căci este mincinos şi tatăl minciunii.

— Ioan 8:44

Fiindcă plata păcatului este moartea

— Romani 6:23

Isus spune ca fara sfintenie nimeni nu va intra in imparatia lui Dumnezeu.

14 Urmăriţi pacea cu toţi şi sfinţirea, fără de care nimeni nu va vedea pe Domnul.

— Evrei 12:14

16 Căci este scris: „Fiţi sfinţi, căci Eu sunt sfânt".

— 1 Peter 1:16

NU V-AM CUNOSCUD NICIODATA:

Atunci le voi spune curat: „Niciodată nu v-am cunoscut; depărtaţi-vă de la Mine, voi toţi care lucraţi fărădelege."

— Matei 7:23

Apoi va zice celor de la stânga Lui: „Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic care a fost pregătit diavolului şi îngerilor lui!

42 Căci am fost flămând, şi nu Mi-aţi dat să mănânc; Mi-a fost sete, şi nu Mi-aţi dat să beau;

43 am fost străin, şi nu M-aţi primit; am fost gol, şi nu M-aţi îmbrăcat; am fost bolnav şi în temniţă, şi n-aţi venit pe la Mine."

44 Atunci Îi vor răspunde şi ei: „Doamne, când Te-am văzut noi flămând, sau fiindu-Ţi sete, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniţă, şi nu Ţi-am slujit?"

45 Şi El, drept răspuns, le va zice: „Adevărat vă spun că, ori de câte ori n-aţi făcut aceste lucruri unuia dintre aceşti foarte neînsemnaţi fraţi ai Mei, Mie nu Mi le-aţi făcut."

46 Şi aceştia vor merge în pedeapsa veşnică, iar cei neprihăniţi vor merge în viaţa veşnică."

Matei 25:41-46

4 Drept răspuns, Isus i-a zis: „Este scris: „Omul nu trăieşte numai cu pâine, ci cu orice cuvânt care iese din gura lui Dumnezeu."

— Matei 4:4

Decat sa ne punem atatea intrebari despre salvare, nu e mai simplu, daca ascultam de Tatal nostru sa fim siguri caci El nu ne va lasa, niciodata;
pentru ca:

28 Căci Domnul iubeşte dreptatea şi nu părăseşte pe credincioşii Lui. Totdeauna ei sunt sub paza Lui, dar sămânţa celor răi este nimicită.

— Psalm 37:28

O viata pura pe pamant si o viata cu Iisus in ceruri, nu e un fair-trade? sa lasam pacatul pentru Iisus? El a murit pentru noi, noi de ce sa nu traim pentru El?
Nu crezi ca merita eternitatea cu Iisus pe cativa ani de aici ascultand de El?
E timpul sa ne punem serios intrebarea cui vrem sa slujim. Nu putem sluji la 2 stapani.
Dar cine va răbda până la sfârşit va fi mântuit.

— Matei 24:13

se leaga cu ASTA:

12 Here is a call for the endurance of the saints, those who keep the commandments of God and their faith in Jesus

— Revelation 14:12
— Ioan 3:17-19

JUDECATA (TOTI VOM FI JUDECATI 2 Corinteni 5:10)

http://www.youtube.com/......ttp?/watch

Vom fi judecati daca l-am urmat pe Isus sau nu. Si cei ce L-au urmat si cei ce nu.

Bucură-te, tinere, în tinereţea ta, fii cu inima veselă cât eşti tânăr, umblă pe căile alese de inima ta şi plăcute ochilor tăi; dar să ştii că pentru toate acestea te va chema Dumnezeu la judecată.

— Eclesiastul 11:9

ASA VA JUDECA DUMNEZEU PAMANTUL:

Question: "What does the Bible say about when God will judge us?"
http://www.gotquestions.org/judgment.html

HAR SI LEGE

http://trumpetcallofgodonline.com/index.php5?title=Grace_AND_The_Law

Intelligent Design vs. Evolution: All Things Were Created… Designed in Perfect Intelligence

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=gYGOoaYkxiw

THE CUP OF THE WRATH OF MY FURY IS COME TO THE FULL ~ TrumpetCallofGodOnline.com

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=3qlkmWSK9qg

Captive Children (A Lamentation from The Lord Our God and Savior) - TrumpetCallofGod

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=QZm01UaSj8Q

Iată semnele care vor însoţi pe cei ce vor crede: în Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi în limbi noi; vor lua în mână şerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu-i va vătăma; îşi vor pune mâinile peste bolnavi, şi bolnavii se vor însănătoşa."

Iii creste mana unei ATEISTE.

http://www.youtube.com/watch?v=2RLZBVQz_zc&feature=related

God gives a young girl new legs and a guy’s ribs healed!

http://www.youtube.com/watch?v=vXyijAVypT0&feature=related

Ochi vindecat:

http://www.youtube.com/watch?v=ZijMFLa8j1U&feature=related

Demon talking out of teenage girl

http://www.youtube.com/watch?v=Yuer_zvPR0o

Casting Out Demons

http://www.youtube.com/watch?v=I4mcJWFoBFY

DELIVERANCE From EVIL Spirit, That’s Responsible For KILLING Of 3 Sisters

http://www.youtube.com/......ttp?/watch

plus altele

Demon cast out, bump and pain disappears from neck after 25 years

http://www.youtube.com/watch?v=bnw9ySMxAtU

Evil Spirits are Real

http://www.youtube.com/watch?v=0Hzc1IVbIJY&feature=fvwrel

Eliberare de demoni

http://www.youtube.com/watch?v=vevXzaLz190&feature=related

So, you don’t believe in a miracles

http://www.youtube.com/watch?v=VCv7J284FU4

Pastor Chris Healing Miracles

http://www.youtube.com/watch?v=uG1Nu6CA6rs

Pastor Chris Healing Miracles

http://www.youtube.com/watch?v=asy1zSHZ4tA

Amazing Miracle Healing of An Arm in India

http://www.youtube.com/watch?v=4secEtxDbkw

GOD GROWS LEG OUT! EXPLOSIVE REACTION!

http://www.youtube.com/watch?v=vyC_TDIC8P0&feature=related

Jesus Makes an Arm Grow!

http://www.youtube.com/watch?v=2RLZBVQz_zc&feature=related

:) IN NUMELE LUI JESUS CHRIST.

VINDECARI:

http://www.youtube.com/......?/playlist

totul e dupa Cuvantul Lui Dumnezeu, Biblia. may God bless you and your familly.

MARTURII ale unor oameni carorra Iisus le a aratat Iadul

http://www.youtube.com/......?/playlist

Ieremia 33:3

„Cheamă-Mă, şi-ţi voi răspunde; şi îţi voi vesti lucruri mari, lucruri ascunse pe care nu le cunoşti."

totul e dupa Cuvantul Lui Dumnezeu Biblia. may God bless you.

For you :

http://www.youtube.com/watch?v=zZI2gOBvBHk

daca iL iubesc pe Isus si ma pocaiesc cu adevarat voi vedea Paradisul si vor fi cu Iisus in veac! dar nu exista asemenea lucru ca pocainta pe patul de moarte, ce ii face sa creada pe unii crestinii ca Iisus ii va primi in Rai dupa ce toata viata au facut ce au vrut, in Biblie spune sa ne luam crucea si sa iL urmam pe Iisus, si nu esti demn de Iisus daca nu te lepezi de tine!

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=DRLGRdHe-LU

http://www.youtube.com/watch?v=DRLGRdHe-LU&feature=g-all-u

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

U cred ca ori traiesti inca odata vizual viata care ai avuto sau te vei naste din nou si vei trai alta viata poate mai rea ,poate mai buna in functie de ce fel de persoana ai fost cand traiai! pe mine ma ingrozeste fapul ca intr-o zi moartea te asteapta sau ce simti si cum te simti cand mori!:-s ,,De aceea, noi nu cădem de oboseală. Ci chiar dacă omul nostru de afară se trece, totuşi omul nostru dinăuntru se înnoieşte din zi în zi. Căci întristările noastre uşoare de o clipă lucrează pentru noi tot mai mult o greutate veşnică de slavă. Pentru că noi nu ne uităm la lucrurile care se văd, ci la cele ce nu se văd; căci lucrurile care se văd, sunt trecătoare, pe când cele ce nu se văd, sunt veşnice. Ştim, în adevăr, că, dacă se desface casa pământească a cortului nostru trupesc, avem o clădire în cer de la Dumnezeu, o casă, care nu este făcută de mână ci este veşnică. Şi gemem în cortul acesta, plini de dorinţa să ne îmbrăcăm peste el cu locaşul nostru ceresc, negreşit dacă atunci când vom fi îmbrăcaţi nu vom fi găsiţi dezbrăcaţi de el. Chiar în cortul acesta deci, gemem apăsaţi; nu că dorim să fim dezbrăcaţi de trupul acesta, ci să fim îmbrăcaţi cu trupul celălalt peste acesta, pentru ca ce este muritor în noi, să fie înghiţit de viaţă. Şi Cel ce ne-a făcut pentru aceasta, este Dumnezeu, care ne-a dat arvuna Duhului. Aşa dar, noi întotdeauna suntem plini de încredere; căci ştim că, dacă suntem acasă în trup, pribegim departe de Domnul, pentru că umblăm prin credinţă, nu prin vedere. Da, suntem plini de încredere, şi ne place mult mai mult să părăsim trupul acesta, ca să fim acasă la Domnul. De aceea ne şi silim să-I fim plăcuţi, fie că rămânem acasă fie că suntem departe de casă. Căci toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată al lui Hristos, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul, pe care-l va fi făcut când trăia în trup."

Astăzi doresc să încep o serie de cinci săptămâni intitulată ,,Ce Se Întâmplă Atunci Când Mori?" de către ,,voi", adică cei credincioşi în Isus Hristos. Dacă nu eşti credincios, scopul acestor mesaje este de a te trezi din somnul indiferenţei la întrebarea morţii, a veşniciei şi pentru a te motiva să-L consideri pe Isus Hristos ca singura cale spre viaţa veşnică şi singura scăpare de iad şi moarte veşnică. ,,Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa, nimeni nu vine la Tatăl decât prin mine" (Ioan 14:6). Nu este altă cale către Dumnezeu. În aceasta predică voi încerca să răspund, cu Scriptura, întrebării ,,Ce se întâmplă imediat după momentul morţii?" În următoarele patru săptămâni întrebările vor fi:

Ce vi se va întâmpla odată cu venirea lui Hristos?

Ce li se vor întâmpla credincioşilor la Judecată?

Care este locul nostru final: un cer îndepărtat sau un pământ nou unde leii şi mieii vor convieţui împreună în pace?

Care este cel mai esenţial pod ce leagă dintre această viaţă de cea viitoare?

Există o lungă listă de motive a faptului că această temă pare mai degrabă crucială pentru mine spre atenţia noastră. Să menţionez câteva dintre ele:

(1) Posibilităţile de bucurie şi nefericire după moarte sunt de mii de ori mai mari decât în puţinii ani pe acest pământ înainte de a trece din această viaţă. Biblia compară această viaţă cu un abur care se arată atunci când respiri într-o dimineaţă de iarnă şi pe urmă dispare (Iacov 4:14). Biblia descrie momentul după moarte ca ,,vecii vecilor." Nu doar una sau două veşnicii de o mie de ani, ci vecii vecilor; mii şi mii de secole (Apocalipsa 14:11). Contează enorm de mult ceea ce ţi se întâmplă după ce mori.

(2) Această temă ne obligă să ne punem întrebarea dacă credinţa noastră este una reală, substanţială, biblică, credinţă obiectivă, realitate din interior înspre suprafaţă. Şi anume, dacă aceasta este credinţa noastră în Dumnezeu sau este mai mult o experienţă subiectivă de sentimente şi gânduri interioare care funcţionează doar ca o pernă emoţională care să înmoaie încercările vieţii şi să ne furnizeze o reţea de prieteni. Întâlnirea cu veşnicia are un efect uimitor de a ne dezmetici din iluziile religioase.

(3) Gândul la moarte şi veşnicie ne ajută să Îl păstrăm pe Dumnezeu ca centru al vieţilor noastre testându-ne dacă iubim mai mult lumea aceasta decât pe Dumnezeu. Ne dă gândul morţii mai multă suferinţă pierzând ceea ce iubim pe pământ decât bucurie şi câştigându-L pe Hristos?

(4) Când adevărul biblic al acestei teme te constrânge, el de fapt te eliberează de teamă şi îţi dă curaj de a trăi cea mai radicală, auto-jertfitoare viaţă de dragoste. Persoana care poate cu adevărat să spună ,,a muri este un câştig" va putea, ca nimeni altcineva, să spună ,,a trăi este Hristos" (Filipeni 1:21). Dar dacă nu poţi spune ,,a muri este un câştig", atunci probabil vei spune, într-un fel sau altul, ,,Să mâncăm, să bem şi să ne căsătorim, căci mâine murim" (1 Corinteni 15:32). Este esenţial să fii sigur de ceea ce se întâmplă când mori, ca şi credincios în Hristos, pentru îmbărbătarea de zi cu zi şi pentru a nu cădea de oboseală în suferinţa şi sănătatea tot mai redusă a acestei vieţi.

Aceasta ne aduce la textul nostru:

Ceea ce face apostolul Pavel în 2 Corinteni 4:16 – 5:10 arată corintenilor motivul pentru care el nu cade de oboseală în ciuda tuturor necazurilor şi întristărilor (4:8-12). În special în privinţa faptului de a şti că va muri; trupul său se degrada, el era tot mai bolnav. Să privim în 2 Corinteni 4:16 – ,,De aceea, noi nu cădem de oboseală. Ci chiar dacă omul nostru de afară se trece, totuşi omul nostru dinăuntru se înnoieşte din zi în zi." Este absolut vital să nu cădem de oboseală. Unii dintre voi au primit o asemenea lovitură fizică, financiară şi relaţională încât aţi fost deseori tentaţi să ,,cădeţi de oboseală"; să renunţaţi. Să spuneţi ,,Nu se merită." ,,Que sera, sera" (Ce va fi, va fi). ,,Cui îi pasă?" Pavel a întâmpinat aceeaşi tentaţie (v. 8-12) iar de acest text ţine una dintre motivele pentru care nu a căzut de oboseală. Pentru a arăta că acesta este cu adevărat un fapt crucial în acest punct, priviţi în versetul 6 şi 8 din capitolul cinci care ţine de acelaşi şir de gânduri. Versetul 6: ,,Aşadar, noi întotdeauna suntem plini de încredere…" Versetul 8: ,,Suntem plini de încredere…" Vom reveni la aceste versete la momentul potrivit, dar important acum este să vă arăt că ceea ce face Pavel aici este să pună temeliile trăirii cu încredere şi fără a cădea de oboseală. Acesta este efectul care aş vrea să-l aibă asupra voastră. Acum să ne întoarcem la 4:16 şi să urmărim şirul gândurilor sale pentru a vedea ce îl ameninţă pe Pavel să cadă de oboseală şi să-şi piardă încrederea, şi ce anume îl reţine de la a cădea de oboseală. Versetul 16: ,,De aceea, noi nu cădem de oboseală. Ci chiar dacă omul nostru de afară se trece…" Aici este ameninţarea cu care avea de a face: trupul său – ,,omul de afară" – se trece, se degradează. El nu mai putea vedea la fel (şi probabil că nu existau ochelari). El nu mai auzea la fel. Nu se mai refăcea după lovituri la fel ca în trecut. Puterea cu care mergea din oraş în oraş nu îl mai ţinea cum obişnuia. El îşi vede ridurile de pe faţă şi pe gât. Memoria nu îi mai e la fel de bună. Încheieturile îi amorţesc când stă în picioare. Cu alte cuvinte, el ştie, ca oricare altul, va muri. Omul său din afară se degradează, decade. Aceasta este ameninţarea la curajul şi bucuria sa. De ce nu cade de oboseală? Prima parte a răspunsului o găsim din nou în versetul 16: ,,De aceea, noi nu cădem de oboseală. Ci chiar dacă omul nostru de afară se trece, totuşi omul nostru dinăuntru se înnoieşte din zi în zi." El nu cade de oboseală fiindcă zi de zi, inima lui, omul său din afară, este reînnoit. Dacă trupul său uzat tinde de a-l face să cadă de oboseală, altceva tinde să-l facă să-şi găsească odihna. Ce anume? Odihna sa, inima sa înnoită vine de la ceva foarte ciudat: vine de la privirea spre lucrurile care nu se văd. Versetul 18: ,,Pentru că noi nu ne uităm la lucrurile care se văd, ci la cele ce nu se văd; căci lucrurile care se văd, sunt trecătoare, pe când cele ce nu se văd, sunt veşnice." Acesta este modul în care Pavel nu cădea de oboseală: privind la lucrurile care nu se văd. Amintiţi-vă cum i-a criticat Isus pe liderii religioşi ai zilelor sale: ,,…pentru că ei, cu toate că văd, nu văd, şi cu toate că aud, nu aud, nici nu înţeleg." Cu alte cuvinte era ceva ,,văzut" în viaţa şi în învăţătura lui Isus, ceva ce ei nu au văzut, dar trebuia observat. Aceasta trebuie schimbat dacă vrem să primim speranţă şi curaj de la Isus şi să nu cădem de oboseală. Trebuie să se spună despre noi ,,Cu toate că nu văd, ei văd; şi neauzind, ei aud." Asta este ceea ce făcea apostolul Pavel în versetul 18; el privea la ,,lucrurile care nu se văd." Pavel ilustrează aceasta în capitolul 5, versetul 7: ,,Umblăm prin credinţă, nu prin vedere." Aceasta nu înseamnă că ne aventurăm în întuneric fără dovada a ceea ce este acolo. Înseamnă că cele mai preţioase şi mai importante realităţi din lume se află dincolo de înţelegerea noastră, iar noi ,,privim" la ele (v.18) prin ceea ce cunoaştem despre Hristos de la martorii credincioşi care L-au văzut şi I-au auzit vocea. Ne îmbărbătăm inimile – ne înnoim curajul – concentrându-ne privirea inimilor noastre pe lucrurile care nu se văd, adevăr obiectiv despre care învăţăm prin mărturia celor care L-au cunoscut pe Hristos şi au fost învăţaţi de El (Efeseni 1:18-23). Care adevăr? Pe ce anume ne fixăm privirea pentru experimentarea zilnică a înnoirii omului interior în faţa morţii? Ca să răspundem la aceasta ne uităm înapoi la versetul 17 observând o puternică sinteză, şi privim mai departe în capitolul 5 pentru explicaţia la această sinteză. Versetul 17: Ne înnoim omul interior privind în fiecare zi la acest adevăr: ,,În scurt timp, necazul de o clipă ne aduce o măsură veşnică de slavă dincolo de orice imaginaţie." Degradarea trupului nu este lipsită de sens. Suferinţa, stresul, frustrarea şi necazul nu sunt zadarnice. Ele nu dispar pur şi simplu într-o groapă neagră de suferinţe inutile. De fapt acest ,,necaz de o clipă (îi spune astfel în ciuda faptului că durase ani de zile şi fusese un necaz constant, deseori chinuitor) produce o măsură veşnică de slavă dincolo de orice imaginaţie." Cu alte cuvinte, lucrurile nevăzute pe care Pavel le caută ca să-şi înnoiască omul interior constau în acea măsură imensă de slavă pregătită pentru el nu doar după, ci chiar şi prin consumarea trupului său. Există o corelare între degradarea trupului lui Pavel şi arătarea slavei sale. Când este lovit, el nu priveşte la cât de grea este lovitura, ci la măsura slavei cauzată de lovitură. Ce vede el când priveşte la slava nevăzută? Continuând spre capitolul cinci el lămureşte ceea ce vede privind la lucrurile nevăzute. Următoarele două mesaje privesc aceste versete: trupul învierii şi judecata credincioşilor. Dar nici una dintre acestea nu e subiect al acestui mesaj. Aşa că dacă trec peste ceva mai repede, citiţi predica următoare. Versetele 1-5 privesc speranţa de a primi trupuri noi, glorificate la înviere. Versetele 9-10 privesc judecata şi efortul apostolului Pavel de a fi pe placul Judecătorului, Hristos. Atenţia noastră este la versetele 6-8, nădejdea de a fi cu Hristos imediat după moarte. Dar să vă citesc versetele privitoare la trupul învierii, căci există o legătură crucială între această nădejde şi nădejdea de a fi cu Hristos (fără un trup înnoit) imediat după moarte. Versetele 1-5: Ştim, în adevăr, că, dacă se desface casa pământească a cortului nostru trupesc [el vorbeşte despre trupul său care se degrada], avem o clădire în cer de la Dumnezeu [o clădire ca opusul la cort, fiind o casă - care este ceva mai durabilă - şi anume un nou trup în înviere], o casă, care nu este făcută de mână ci este veşnică. Şi gemem în cortul acesta [acest ,,cort", trupul nostru], plini de dorinţa să ne îmbrăcăm peste el cu locaşul nostru ceresc [care este trupul nostru în înviere; aici amestecând metaforele trecând înainte şi înapoi între a fi îmbrăcat şi a locui], negreşit dacă atunci când vom fi îmbrăcaţi nu vom fi găsiţi dezbrăcaţi de el [cu alte cuvinte el nu doreşte să se dezbrace de trupul său actual ca de o haină şi să devină imaterial, fără trup - iată la ce se referă goliciunea aici, a se dezbrăca]. Chiar în cortul acesta deci [acest trup muritor], gemem apăsaţi; nu că dorim să fim dezbrăcaţi de trupul acesta [nu dorim să fim un suflet fără trup], ci să fim îmbrăcaţi cu trupul celălalt peste acesta [peste hainele actuale - el nu vrea ca cea de-a doua venire a lui Hristos să aibă loc în sensul de a fi nevoie să moară şi să devină imaterial, ci practic doreşte ca trupul său actual să fie asimilat, răpit în viaţa glorioasă de înviere a noului trup], pentru ca ce este muritor în noi, să fie înghiţit de viaţă. Şi Cel ce ne-a făcut pentru aceasta, este Dumnezeu, care ne-a dat arvuna Duhului. Vom vorbi mai mult despre aceasta în mesajul următor. Deocamdată aici este punctul crucial. Dacă Pavel ar fi avut preferinţe el şi-ar fi ales noul trup în înviere la a doua venire a lui Hristos fără a mai trece prin moarte. Şi motivul pe care îl dă este că experienţa ,,goliciunii" – care înseamnă dezbrăcarea de trupul său – nu este totuna cu a fi răpit într-o clipire de ochi la a doua venire a lui Hristos. Aceasta înseamnă că marea nădejde finală a creştinului nu este de a trece prin moarte şi de a fi eliberat de trupul vechi, ci de a învia cu un trup nou, glorios, sau cel mai bine, de a învia la a doua venire în aşa fel încât să nu trebuiască să-şi piardă temporar trupul şi să fie ,,dezbrăcat" (suflete fără trup, Matei 10:28; Apocalipsa 6:9; Evrei 12:23) până la momentul învierii. Asta înseamnă că trecerea prin moarte şi întâlnirea cu Hristos nu are loc sau nu este ceva bun? Categoric nu. Pavel aduce lucrurile înapoi în perspectivă la versetele 6-8: Aşa dar, noi întotdeauna suntem plini de încredere; căci ştim că, dacă suntem acasă în trup, pribegim departe de Domnul [intimitatea mult dorită nu poate exista aici], pentru că umblăm prin credinţă, nu prin vedere. Da, suntem plini de încredere, şi ne place mult mai mult să părăsim trupul acesta, ca să fim acasă la Domnul. Acum auziţi doar. În versetul 4 Pavel spune că ,,nu doreşte să fie dezbrăcat." Prima sa preferinţă nu este să fie ,,absent din trup." El spune acest lucru comparându-l cu faptul de a fi îmbrăcat cu noul trup în înviere fiind viu la a doua venire a lui Hristos. Aceasta este prima sa alegere. Dar nefiind posibilă – alegerea este între într-o viaţă mai lungă de credinţă aici şi întâlnirea cu Hristos – el preferă ca Dumnezeu să-l ia la El; CHIAR DACĂ aceasta înseamnă că trebuie să fie dezbrăcat de trupul său. Şi motivul acestei dorinţe de a-şi părăsi trupul nu este din cauza trupului său bolnav – o, ce mult doreşte el experienţa noului trup în înviere – ci fiindcă dorinţa de a fi acasă cu Domnul este irezistibil de atractivă pentru Pavel. Versetul 8: ,,…ne place mult mai mult să părăsim trupul acesta, ca să fim acasă la Domnul." Pavel îşi înnoieşte omul său lăuntric privind la lucrurile care nu se văd. El vede trei posibilităţi şi le alege în ordine descrescătoare. Prima, ar prefera ca Hristos să vină şi să-i acopere trupul său muritor cu nemurire ca să nu mai fie nevoie să treacă prin moarte şi să fie imaterial. Dar fiindcă Dumnezeu nu vrea aceasta, Pavel preferă să fie absent de trup trăind aici, căci Îl iubeşte pe Hristos mai mult decât orice altceva. A fi absent de trup va însemna să fie acasă cu Domnul; o intimitate mai profundă şi mai măreaţă acasă decât orice altceva am putea cunoaşte în viaţa aceasta. În final, dacă prin voia lui Dumnezeu nu va fi timpul celei de-a doua veniri sau nu va fi momentul trecerii prin moarte, Pavel va umbla prin credinţă şi nu prin vedere. În credinţă va fi curajos şi, chiar dacă trupul din afară se degradează, omul său lăuntric va fi înnoit zi de zi prin această credinţă în nemărginita măsură de slavă. Cercetaţi-vă pe voi înşivă. Împărtăşiţi aceste priorităţi şi valori biblice în viaţa voastră? Tânjiţi mai întâi după a doua venire? Şi în al doilea rând, tânjiţi să fiţi acasă cu Hristos chiar dacă aceasta vă costă părăsirea trupului? În al treilea rând, vă angajaţi să umblaţi prin credinţă până la venirea Sa sau cât timp vă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca as putea muri pentru o fundita! numai sa nu dai fundita inainte ca am cumparat tevi din care am facut o arma artizanala cu alice, funie si seringi...cu pastile si alcool nu incerc pentru ca e scump.acestea fiind spuse...BRB!devil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clar este ca ateii o sa ia teapa.
In schimb cei de pe TPU înainte de iad o sa urmeze un curs accelerat de alfabetizare deoarece au crescut pretențiile și pe acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok, m-am intorswhew! Deschid ochii si(sar peste partea in care m-am zvarcolit pentru ca venele am vrut sa le tai cu o lama de mestecat si funia era de catei cu usturoi, de impuscat nu mai zic, sotia mea s-a culcat si mi-a zis: "daca ma trezesti te omorrrr!" yaiks! mai bine o fac cu mana mea)...
ingeri obezi peste tot care se chinuiau sa se ridice in zbor cu baloane alimentate de... fum cald, exact, trageau prin bonguri tot felul de ierburi magice pe care le suflau mai apoi in baloane.Sar peste bodyguarzii sfantului Petru de la poarta si intru acolo fluturand laptopul pe sus, strigand ca am venit in interes de fundita cu chip ca se va da lumea la o parte(si sa va explic ca majoritatea erau din categoria roadkill, fara maini, fara piciaore).
Ok, ajung la sectia repartizari(doar nu credea cineva ca acolo esti liber sa pleci unde vrei sau sa umblii de nebun prin rai) si primesc formular dar si o avertizare din partea functionarului biblic care imi spune "sa nu minti, caci El stie tot si ajungi in iad".
Iau o pana de la un inger, o moi in calimara si incep, prima intrebare:
1.Ai facut sex in compania a patru animale domestice printre care afla si un porc mistret care va privea prin scandurile de la gard tinand in mana un aparat foto marca Laika? NUUUUU
2.Ai spart pusculita celui mai bun prieten cu intentia de a cumpara prezervative si apoi sa te cotaiesti animalic cu mama sa bagand intentionat prezervativele intra-o cutie de ciocolata? NUUUUUUU
3.Ai avut ganduri necurate cu maicutele de la manastirile in care te-a tarait bunica ta cand erai mic? exemplificati.Am avut dar nu m-am putut descotorosi de bunica si oricum eram prea mic.
4.Ai furat, ai mintit, ai preacurvit, ti-ai facut chip cioplit? ...am lasat liber aici.
5.Ai folosit telefoane mobile replica pentru a nu plati consumatia de la bar, iar tu ai le-ai lasat pe masa si te-ai facut nevazut? NUU mai stiu.
6. Te-ai rugat zilnic si l-ai slavit pe dumnezeu asa cum se cuvine cu sacrificari de animale, atei, circumcizii, stupizi si donatii in conturile din Elvetia ale preotilor? Ups sad
Apoi a urmat intrebarea cu numarul 666 care imi cerea sa explic in ce conditii am murit."moartea mea a survenit in urma unui atac cerebral pe timpul cand stateam la coada pentru a umple cutia milei"
Am depus formularul impingand si o sticla de coniac, dupa trei min vad ca functionarul imi facea semnul acela "OK" cu mana zambind.Crezand ca voi ajunge in sfarsit in rai si am scapat de.m.i.aia de politisti m-am rezemat de un nor si mi-am aprin o tigara cu iarba culeasa in toamna din gradina bunicii.
Atunci totul s-a intunecat si am cazut inapoi pe pamant... offf. oare ar trebui sa fiu mai bun? ok! impart jumatate din fundita cu anonim...Baga-mi-as picioarele ca am dat si o sticla de coniac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te descompui si dispari pentru totdeauna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te cara la groapa, dupa care fiecare-si vede de viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste despre sfanta cuvioasa teodora, si cele 24 de vami.adica prin ce a trecut ea dupa ce a inchis opii.si...crezi ce vrei.

| romanianboy a răspuns:

Scapi de probleme si te distrezi bantuind oameni care mai sunt in viata laughing

| Bundjy a răspuns:

Stiinta se bazeaza pe experimente, religia - pe credinta neconditionata. Prima nicicand nu va putea dovedi acest lucru, iar a doua mereu va crede, dealtfel isi pierde valoarea. Eu personal plutesc intre stiinta si religie. Este viata dupa moarte? Omul din cele mai vechi timpuri vedea ca el se trece iar anotimpurile, succederea zilelor si-a noptilor, tunetele, fulgerele, precipitatiile, inflorirea naturii primavara, recolta mereu se repeta la fel si nu se trec, in timp ce el imbatraneste. Apare intrebarea: "De ce viata omului e asa de scurta? De ce codrul intenereste iar eu imbatranesc? Natura se renaste in fiecare primavara, poate si eu ma voi renaste dupa moarte intr-un fel oarecare?" Astfel apar miturile, sistemele religioase scopul carora era lamurirea fenomenelor climaterice si mai ales preocuparea de descrierea unei vieti dupa moarte( domeniul care se ocupa de asta poarta denumirea de eshatologie). Toate religiile antice au o vasta serie de relatari despre moarte si viata de dincolo. La-nceput eshatologia era impartita in doua categorii - "viata de aice si de dincolo", iar mai tarziiu in trei - " viata de aici, viata de dincolo pentru cei buni( campiile eliseie, insula fericitilor, al 13-lea cer, raiul) si pentru cei rai( tartar, hades, aid, iad).
In anesteziologie au fost unele cazuri ca persoane care au suferit moarte clinica au marturisit ca in timp ce medicii se luptau pentru viata lor au vazut un tunel lung si la capatul lui o raza de lumina. Apoi iarasi au fost inregistrate impulsuri nervoase la cadavrele arse in crematoriu.
Ca o incheiere la cele amintite mai sus pot spune cuvintele bunicului meu: "Aici traim cum putem, iar acolo - cum credem." Deci principalul sa traiesti o viata demna de om!