| ioanapantea a întrebat:

Ce credeti despre deviza "traieste-ti clipa "?

11 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Toti isi traiesc clipa, dar nu toti sunt multumiti de ceea ce traiesc, de aici si deviza (antidotul nemultumitului).

April
| April a răspuns:

In ultima vreme,acest dicton antic a devenit sinonim cu indemnul de a trai o viata usuratica; dar sensul lui original este acela de a nu te scufunda nostalgic in amintirile uni trecut fericit,nici a nu te lansa in faurirea de vise pentru un viitor ce astepti sa vina, ci trairea deplina, constienta, a clipei prezente.

| Sentinel a răspuns:

Funda lui april! E singurul raspuns demn de luat in seama. Restul, nu are rost!

| Eva a răspuns:

E cu doua taisuri... pe de o parte, fiecare clipa este irepetabila, avem o singura sansa sa traim fiecare moment, bun sau rau. Pe de alta parte, expresia asta e de un egoism extrem. Indeamna sa ignoram trecutul, ceea ce de multe ori este imposibil, si sa nu ne gandim de viitor, ceea ce este imprudent. Sa nu ne gandim la consecinte, la indatoriri, doar la "moment", in fiecare moment happy
Traind doar prezentul imediat, poti ajunge sa treaca viata pe langa tine... dar la final, sa poti spune cu mandrie "mi-am trait la maxim viata!"
Poate de asta, tot Horatiu a spus si "exista o masura in toate"...

| KyraW a răspuns:

Nu e bine nici sa tragi de viata, dar nici sa te arunci intr-un rau inghetat ca sa spui ca ai "trait clipa"

| Rapplex a răspuns:

Tinand cont ca nu exista viitor, deviza este foarte corecta.

| BlueDog a răspuns:

Traieste clipa, dar cu cap pentru. ca vei ajunge mai tarziu sa regreti.

| ASIGURATORUL a răspuns:

Parerea mea este ca suntem cu totii impartiti in 2 : prima tabara care cuprinde persoane ce cred in institutia familiei si lupta mult timp pentru a dovedi celuilalt iubirea vesnica si care nu ar risca cateva zeci de minute de "traieste clipa" pentru a destrama o poveste de dragoste in cateva minute si o a doua tabara, care nu isi doresc neaparat o relatie serioasa doar cu o persoana si care merg intr-adevar pe ideea "traieste clipa".Nu condamn niciuna dintre gandiri, fiecare dintre noi suntem liberi sa alegem cum ne traim viata si facem cum consideram mai bine pentru a ne simti fericiti.

| Criss003 a răspuns:

Pai traieste clipa unica ce nu ai sa o mai gasesti... clipa.adica cv special pe moment. pe care trebuie sa o traiesti. dar poate sa nu iti placa sau poate sa iti placawinking

| crisxd a răspuns:

Am un tatuaj 'carpe diem' (traieste clipa).