| Filozoful a întrebat:

Ce credeti despre Masonerie?

Răspuns Câştigător
| DarQueen a răspuns:

Ma pasioneaza francmasoneria, adica studiez cat pot acesti "masoni", si sunt interesat de confreria Illuminati, si de tot ce se leaga de ea. Ai putea sa imi recomanzi ceva carti, daca(virgula)cunosti...happy

8 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Există şi e unul dintre cele mai vechi ONG-uri cu scop de cerc de oameni raţionali.
În 1800 să porţi o discuţie raţională, în unele zone încă era considerat un "păcat în faţa domnului".
Restul sunt conspiraţii nefondate.

| wales a răspuns:

Probabil ca intrebarea ta se refera la ce este astazi masoneria? oricum este mai complicat de descris in doua trei cuvinte,pe scurt arata cam asa:
Este un curent filozofic religios, concentrat pentru racolare de adepti mai mult in zona politicului si a puterii financiare, cu scopul de a monopoliza si manipula mai usor masele.

| NoChanceForUs a răspuns:

@wales: Ceea ce tu descrii ca fiind masonerie...eu descriu ca fiind religia creștin-ortodoxă...

| NickiMinaj a răspuns:

Nu cred ca exista, din simplul motiv ca oamenii care sunt deja foarte puternici si foarte bogati nu au de ce sa isi piarda timpul cu asa ceva. fiecare are interesul lui si nimeni nu are nevoie de nimeni, nu atat de mult. nu cred in grupuri mari si unite de oameni, de orice fel. unde-s 3 insi va aparea si problema. d-apoi toti oamenii extrem de bogati de pe planeta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca e o porcarie. Acei masoni daca intr-adevar exista vor sa cucereasca lumea desi o pot avea oricand. Dar binele va triumfa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banuiesc ca au intentii serioase, privitoare la lumea asta.stiu ca ezista si sunt vechi. adica au invins timpul si veacurile.da nu sunt singurii.mai sunt si religiile, si alte organiztii si institutii internationale care sunt tot atat de demult doar si-au schimbat denumirea, si s-au adaptat vremurilor.stii din lipsa de ocupatie,trebuie sa faca si ei ceva.ce iobagia a disparut? nu.a luat forma angajarii pe salarii mici,grevate de; taxe impozite,facturi,la; stat,boieri,vechili,arendasi,care acum se numesc; asociatii,partide,sindicate, guvern, senat etc.deci; asa cum este scris in biblie; nimic nu e nou sub soare, sau cum spune eminescu; toate-s vechi si noua toate.dar aceleasi.e ridicol cum punem noi botul la toate prostiile dar daca despici firul in patru sunt aceleasi de veacuri doar adaptate.asa si cu maso...asta cum ii zici tu.

| pafpap a răspuns:

Pai primi masoni au fost nobli si cei din sange nobil(reptilieni) care au venit de pe alta planeta ca sa ne domine! si in 12-21-2012 vor pleca! ce nu ati inteles?

| Alecsa_4474 a răspuns:

@Jelli: Care bine ca nu prea mai exista asa ceva.rolling eyes