| AvalohAlyn a întrebat:

Ce credeti despre oamenii care au prezis cutremurele inainte? Credeti ca seismele pot fi prevazute? In viitor odata cu avansarea tehnologiei credeti ca seismele ar putea fi anuntate cu o ora, 30 minute inainte? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| mihaibrasov a răspuns:

Cutremurele pot fi prevazute, dar tinand cont de faptul ca un cutremur de intensitate semnificativa (pagube, morti) se intampla rar (poate la zeci de ani) in acelasi loc, este greu sa stii unde sa faci previziunea. Se pot studia energiile telurice, se poate studia geomagnetismul, se pot dovedi o gramada de lucruri (in Romania este un institut privat care face asta), si totodata se poate studia comportamentul animalelor. Un cercetator reusise sa prezica cutremure din comportamentul albinelor. (how cool is that? happy ).

5 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Cine ti-a spus ca inainte a prezis cineva cutremurele, cand, cine...Nostracutremurus? Posibil pe viitor decoperind noi tehnologii sa putem urmarii miscarea faliilor tectonice si prevederea lor.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Tinand cont de numarul crescut de cutremure din ultimii ani, de tsunami si alte cataclisme naturale, este greu sa se mai poata anunta, atunci cand este posibil, eventualitatea uneia dintre acestea. Sa speram, ca odata cu noile tehnologii, acest lucru va fi posibil. Mii si zeci de mii de vieti pot fi alvate, dar ne putem proteja si prin alte metode chiar in momentul cutremurului. Aceasta este o alta discutie, asa ca numai bine si pe curand!

| Minks a răspuns:

Sunt de parere ca seismele pot fi prevazute doar de niste masinarii/senzori plasati relativ aproape de locul unde cutremurul are epicentrul ca apoi sa fie atentionati locuitorii privind propagarea unui cutremur.

Răspuns utilizator avertizat
| Alecsa_1269 a răspuns:

Cutremurele nu pot fi niciodata prevazute totul porneste de la Dumnezeu El decide cand se intampla asta poate sa fie peste o ora sau peste 2 ani nici un o nu poate sa prevada asta