| anonim_4396 a întrebat:

Prima data: Cui nu ii place intrebarea sa nu raspunda. Asta este numai pentru. cei ce nu au chef de mistouri si certuri.

In Romania, in ultimul timp au fost o gramada de cutremure.
http://stirileprotv.ro/......ancea.html
http://www.mediafax.ro/......i-11476659

In Biblie spune:
http://www.ezoterism.ro/biblia-cutremurele-si-sfarsitul- lumii/

Avand in evidenta cutremurele ce se petrec de ceva timp si sunt peste 200 in 2 saptamani ceea ce este foarte mult si vazand ceea ce scrie in Biblie despre Apocalipsa, ce parere aveti?

38 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Permite-mi să râd (doar atât).

| K924 a răspuns (pentru NOname):

Nu.winking
Cand o sa ma amuz la o intrebare de a ta poti si tu sa te amuzi la una de a mea.

| NOname a răspuns (pentru K924):

Când o să debitez una atât de amuzantă, vei fi invitatul meu. : )

| K924 a răspuns (pentru NOname):

Daca vrei amuzament du-te pe Trivia, aici am chemat pe altcineva sa isi dea cu parerea. Cuiva caruia ii pasa. Cand o sa vreau sa rad o sa ma duc pe Trivia nu o sa ma bag in seama fara rost.

| NOname a răspuns (pentru K924):

Calm! Nu e vina mea că faci comedie la religie.
Nu ar strica să zâmbeşti uneori. Zâmbetul prelungeşte viaţa.

| Dandanache a răspuns:

Si cu Scandinavia ce facem? Acolo nu au activitate seismica mai deloc. Vine Apocalipsa expres in Romania?

| K924 a răspuns (pentru Dandanache):

Este vorba de evenimentele treptate... totul trebuie sa inceapa de undeva apoi sa se extinda. Ca la durere, porneste dintr-un punct apoi se extinde in restul corpului. Totul are un inceput si se intampla treptat, nu brusc.

| doctorandus a răspuns (pentru K924):

Delir.

| Dandanache a răspuns (pentru K924):

"Totul are un inceput". Aici ai dreptate. Doar ca activitatea seismica a Pamantului, cu cutremurele si tragediile umane anexe, a inceput demult.

| danay72 a răspuns:

Intr-adevar un semn al ultimelor zile sunt cutremurele.Vor fi mari cutremure de pământ" (Luca 21:11). Potrivit unor cercetători, numai din 1990 încoace, anual s-au produs în medie 17 cutremure suficient de puternice ca să avarieze clădirile şi să crape pământul (U.S. Geological Survey). Altele ar fi putut distruge complet clădirile. O altă sursă ne informează: „Cutremurele din ultimii 100 de ani au secerat sute de mii de vieţi omeneşti, iar progresele tehnologice înregistrate n-au redus decât în mică măsură numărul victimelor.Dar sunt si alte semne, de exemplu predicarea vesti bune la nivel mondial.Matei24:14.De un real folos poate fi situl www.jw.org

| RAY a răspuns:

In nt se vb despre atunci aia erau pregatiti de apocalipsa atunci, acele cutremure sunt naturale nu divine apropo la cate manastriri sunt pe acolo e o regiune sfanta de ce ar da un bun si iubitor dumnezeu cutremure?

| K924 a răspuns (pentru RAY):

Orice lucru vechi trebuie distrus pentru. a crea ceva nou.
In consecinta, toata materia se distruge pentru. a fi creat ceva nou mai presus de materie.

| RAY a răspuns (pentru K924):

Citeste biblia nimeni nu stie cand va vi judecata de apoi asta o spune iisus bine ca o sti tu ce sa spun, dumnezeu a spus lui noe ca numai va distruge niciodata lumea cum sa se rasgandeasca dumnezeu

| K924 a răspuns (pentru RAY):

Nu va distruge lumea...
Din punctul MEU de vedere ca sa se vada ca e punctul meu de vedere; nu este o referire la a nu mai distuge lumea materiala pentru. ca aia oricum va fi distrusa. Ci o referira la a nu mai distruge omul ca spirit. Caci omul decazuse.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Crezi ca e Romania asa importanta ca sa inceapa Apocalipsa aici?

| K924 a răspuns (pentru suntserios):

Din punct de vedere al locatiei, este importanta. Daca te uiti la istoria noastra, da Romania este foarte importanta din punct de vedere geografic. Excluzand oamenii, da Romania este o tara foarte importanta... sau mai bine zis, este un taram foarte important. Trebuie doar sa vezi cat de razvnita a fost si care a fost istoria taramului nostru.
Apoi sa nu uitam ca am fos prima tara ''straina'' care a fost crestinizata.
http://ro.wikipedia.org/......m%C3%A2nia

| Mădă0611 a răspuns:

laughing sunt zone in care se produc cutremure periodic, la intervale scurte de timp, sau alea nu se "pune" ca Romania e tara sfanta, doar aici sunt adevarate semnele si de aici incepe sfarsitul. laughing
De ce nu cititi biblia? Acolo scrie frumos frumusel ca gandul lui dumnezeu nu-l stie nimeni, nici macar Iisus, oare nu e cumva pacat sa aveti impresia ca sunteti mai destepti decat el? :O :O :O

| K924 a răspuns (pentru Mădă0611):

Si cine e Dumnezeu? Nu e format din 3?
Nu se spune de asemenea ca Biblia e Cartea Vietii si ca este scris in ea trecutul, prezentul si viitorul?

http://esoterism.ro/ro/codd.php

| Dandanache a răspuns (pentru K924):

"Si cine e Dumnezeu? Nu e format din 3?"

Ba da, doar ca doar Dumnezeu Tatal stie cand va fi clipa aia. Matei 24:36: "Iar despre ziua aceea şi despre ceasul acela nimeni nu ştie, nici îngerii din cer, nici Fiul, ci numai Tatăl."

Nu prea stapanesti Cartea Vietii. Nu e de mirare, tinand cont ca tu, in loc sa studiezi Biblia, vii cu extrase din Libertatea si siteuri de ezoterism.

| milan9 a răspuns:

O paranteza...
Pentru cei care-si fac reclama la site-urile de prozelitism, ar fi mai indicat sa stea mai relaxati.
Multe secte invită la studii biblice, DAR, studiile biblice" oferite de diferite grupări nu fac altceva decât să "orienteze" persoana spre acea grupare, situaţie în care se preferă sensul "atrăgător" dar "viciat", şi nu cel din contextul istoric. Şi iată că "plăcute" au putut ajunge să fie mii şi mii de variante de interpretare a Bibliei.

| milan9 a răspuns:

Ştie fiecare de la literatură cât de uşor poate fi interpretat un text într-un fel sau altul! La fel este şi cu Scriptura. De aceea există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…

Un "studiu" oferit de o sectă nu este altceva decât un curs de FORMARE A MODULUI DE A PRIVI lucrurile, şi o dată ce modul de gândire este viciat, toate ideile vor fi forţat interpretate în acea direcţie.

Sute de secte oferă pe la noi "Studiile biblice" şi tot atâtea moduri de interpretare diferite vor exista, pentru a se crea impresia că Scriptura ar susţine fix secta lor.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Este adevarat ceea ce scrie in biblie

| sublime89 a răspuns:

Cutremure au avut loc de cand exista planeta asta. Si nu, nu de doar 6000 de ani, ci de 4, 5 miliarde de ani. Dar daca esti religios si ignori stiinta de orice fel, normal ca poti gandi asa. Cei care au scris biblia habar nu aveau ce-i ala un cutremur si de ce se produce. Ei credeau ca e un semn de la zeul lor care e suparat pe ei. Dar acum se pare ca exista oameni mai habarnisti chiar si decat ei, pentru ca acum ai posibilitatea sa te informezi, trebuie doar sa vrei. Deci care e concluzia? Crestinii nu vor sa se informeze. Bine, poate ca unii si daca ar vrea n-ar putea intelege ca nu-i duce capul.

| K924 a răspuns (pentru sublime89):

Stiu ca cutremure au avut loc mereu. Dar e vorba de acuma cand au avut loc peste 200 de cutremure in doar doua saptamani. Intrebarea era strict despre cutremurele din Apocalipsa si despre Apocalipsa.

| sublime89 a răspuns (pentru K924):

Si crezi ca e prima data cand se intampla asa ceva in istoria omenirii, sau ce? Plus ca sunt cutremure foarte mici astea din Galati.

| K924 a răspuns (pentru sublime89):

Nu cred ca e prima data cand se intampla asa ceva in istoria omenirii, dezastre au fost mereu.
Dar acesta a avut peste 200 de cutremure in 2 saptamani deci este destul de unic evenimentul. Pana si cercetatorii Japonezi au zis ca ceea ce s-a petrecut la noi a fost unic in lume:

http://stirileprotv.ro/......uvern.html

Apoi:

http://www.viata-libera.ro/......ne-ciudate

Plus ca, din site-ul care l-am scris la intrebare se mentioneaza:
''Exista, insa, cercetatori ai textului biblic care sustin ca acest fapt in sine este prevestitor de apocalipsa. Conform acestora, mai putin cutremure, de intensitate mai mica, inseamna ca Mantuitorul va reveni in curand pe pamant. In fapt, Biblia nu spune decat ca miscarile seismice vor continua sa aiba loc de la plecarea lui Iisus si pana la a doua Sa venire, fara sa discute cat de multe sau mari vor fi acestea.''

Si:

''Ca atare, desi Biblia nu mentioneaza nimic despre intensitatea si frecventa cutremurelor pe masura ce se apropie Judecata de Apoi, interpretarea conform careia cutremurele anunta Apocalipsa e mai credibila decat cea care vorbeste despre scaderea frecventei acestora.''

| K924 a răspuns (pentru K924):

Completare...
Sa nu uitam si de stirea:

http://www.libertatea.ro/......74749.html

| K924 a răspuns (pentru K924):

''Acestea sunt doar patru exemple din zecile de cazuri înregistrate anul acesta pe întreaga planetă.''

Incepand din 2012 si s-a continuat pana in 2013.

| sublime89 a răspuns (pentru K924):

N-am ce sa-ti mai zic decat sa stai cu ochii pe cer ca poate o sa fii primul care o sa-l vada pe isus coborand pe un nor laughing La Galati o sa fie prima lui oprire.

| ErrorFound a răspuns:

As lua in seama chestia asta daca cutremurele din Galati ar avea cauze naturale. big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Oleg20 a răspuns:

Trăim în zilele din urmă şi e firesc să se întîmple aşa ceva, după cum a prezis şi Isus.

| K924 a răspuns:

Daca nu iti place, poti sa nu iti pierzi minute din viata comentand si nici mie timp. E vorba de cei calora le pasa de asa ceva.

| StCiprian a răspuns:

Pai in Japonia sunt foarte multe cutremure.Este ceva natural.

| K924 a răspuns (pentru StCiprian):

In Japonia da.
Spuneam ca evenimentele care s-au petrecut la noi, i-au uimit si pe cercetatorii Japonezi care au spus ca este un fenomen UNIC in LUME. Citeste tot, te rog. :3