| crysstyann a întrebat:

Ce credeti despre smerenie considerati ca omul trebuie sa aiba smerenie?

Răspuns Câştigător
| sonjja a răspuns:

Logic ca omul trebuie sa aiba smerenielaughing

si nu, smerenia nu se cere de la Domnultongue

sa fi smerit inseamna cu totul alt lucru...si nu poti cere de la Domnul asa ceva...tu pur si simplu trebuie sa fi smerittongue

orice credincios cunoaste Biblia si are o legatura cu Domnul pentru ca noi traim aici, pe Pamant cativa ani, dar dupa aceea traim o veshnicie in locul unde am meritat(si daca nu esti smerit ajungi sa stai pentru totdeauna in iad... ceea ce nu mi se pare deloc oklaughing)

si pentru cei care nu stiu-sa fi smerit inseamna sa ai frica de Dumnezeu si sa te increzi in El

si sa stii ca nu multi sunt oamenii cu adevarat credinciosi:sa nu mearga in cluburi/baruri /etc...sa nu fumeze,sa nu bea alcool,sa nu injure,sa Il slaveasca mereu pe Domnul, etctongue

deci daca vrei sa duci o viata cat mai frumoasa, crede'ma ca nu ai nevoie de toate porcariile din ziua de azi...pentru o viata cat mai frumoasa trebuie sa fie prezent si Domnul in ea...si sa te gandesti mereu ca nu poti"ooo, azi merg in club dar maine nu mai merg, sunt cu Domnul"trebuie sa-ti alegi o cale pe care vrei s'o urmezi pentru totdeauna si sa nu te abati de la eatongue

sper ca te'am ajutatbig grin

12 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Faţă de cine?
Atunci când vorbeşti de o atitudine (smerenia, în cazul de faţă), trebuie să ai şi un punct la care să te raportezi.

| EmaS a răspuns:

Domnul Isus a zis sa fim blanzi si smeriti cu inima/Este o calitate.

| harciog a răspuns:

Da dar nu o smerenie impusa de reguli religioase sau altfel ci mai mult o aplecare asupra propriei fiinte pentru a o cunoaste.

| NoChanceForUs a răspuns:

Dar ce credeți despre inteligență(și acum fac ca tine și nici nu mă opresc continui ca pe o singură propoziție că așa e cul) considerați că omul trebuie să aibă inteligență?

| DianaScorpio a răspuns:

Evident ca omul trebuie sa aiba smerenie, insa depinde in ce circumstante vorbim.

| miradoniz a răspuns:

Dacă omul trebuie sa aibă smerenie...adică dacă trebuie sa o ceara de la Domnul? pai, e intre tine și El, nu?

| miradoniz a răspuns:

hee heedacă e vorba despre smerenia fata de alții-uneori nu ai de ales...
dacă e vorba de smerenie fata de Dumnezeu-singurul cu adevărat "smerit" a fost Iisus Hristos-singurul care a avut conștiința permanenta a existentei lui Dumnezeu.Noi,oameni simpli,putem doar spune"Cred, Doamne, ajuta necredinței mele"

| chelstone a răspuns:

Omul trebuie sa aiba respect, nu smerenie. Smerenia nu face decat sa degradeze omul, pentru ca acesta au o atitudine umila, in schimb plecand de la respect, pleci de pe acelasi nivel cu toata lumea, te simti si tu bine si il faci sa se simta bine si pe cel de langa tine.
Cum vezi relatia dintre un ''cocosat'' si un ''drept''?
Cum vezi relatia dintre doua persoane care se respecta?
Cum vezi relatia dintre doi smeriti?

| Hăgiul a răspuns:

Eu am smerenie faţă de mine. Este cea mai folositoare smerenie din care rezultă şi multe alte calităţi.

| bamse a răspuns:

Smerenia vine automat cand te cunosti bine pe tine insuti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai sti ce inseamna sa te smeresti.nu ai intreba daca oimul trebuie sa aiba smerenie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Smerenie - Atitudine umilă, supusă, respectuoasă; comportare modestă, plină de bună-cuviință.
Imi pare rau, dar in ziua de astazi, smerenia nu mai este o calitate. Nu ajungi nicaieri daca esti smerit. Pentru simplul motiv ca mereu vei fi cel care va se apleca in fata altuia pentru simplul motiv ca e smerit.
Da, consider ca omul ar trebui sa aiba, dar o data cu atitudinea aceasta trebuie sa vina si o doza de ipocrizie, deoarece nu traim intr-o lume pasnica.