| LoveManga a întrebat:

Ce credeti despre Triunghiul Bermudelor? Eu cred ca este Atlantida.

Răspuns Câştigător
| AlexSM86 a răspuns:

Ia sa vdm, iau o funda pentru asta? tongue
Daca iti instalezi Google Earth si te duci la coordonatele 31N 24W (intre Gibraltar si USA) o sa vezi niste forme ciudat de regulate pe fundul oceanului... unii cred ca acolo zace Atlantidawinking

7 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

De fapt acolo se afla depozite de gaze naturale si au loc "scapari" iar asta face ca apa sa aiba o denistate mult mai mica si de aceea se scufunda foarte des vapoarele in plus e o zona de instabilitate atmosferica si e extrem de greu sa se prezica vremea deoarece acolo acum poate fi soare si nici un nor pe cer iar peste 2 ore poate fi o furtuna

| Narcis2007 a răspuns:

Si atlantida nu e in triungiul bermudelor ci in apropiere de grecia...a fost o insula unde a erupt un vulcan iar insuula sa surpat

| LaLaura a răspuns:

Nu stiu ce sa zic despre Atlantida, dar despre Triunghiul Bermudelor am citit 2 carti ( fiind pasionata despre acest triunghi format din Porto Rico, Fort Lauderdale si Florida), iar in acele 2 carti era vorba ca in acest triungi sunt bule de gaze si mult magnetism, de aceea o sa vezi la suprafata bule iar busola nu o sa mai functioneze ( dupa cum stii busola merge pe unde magnetice). sper ca te-am putut ajuta.

| Raton a răspuns:

Dupa mine acolo este un mare centru magnetic si se produc mai multe anomalii energetice si magnetice

| kakarotssj a răspuns:

Parerea mea dupa vizionarea multor documentare, ce urmeaza sa zic suna sf.Acolo se afla o baza extraterestra sub acvatica,suntem studiati indeaproape,parerea mea thinking, sunt convins ca am fost vizitati de extraterestrii, am avut 2 experiente chiar eu cu 2 aparitii ciudate pe cer...

| tycy a răspuns:

Atlantida (în greacă, Ἀτλaντὶς νῆσος, "insula lui Atlas") este numele unei insule legendare menționate pentru prima oară în două dialoguri ale lui Platon, Timaios și Critias.[1]

În relatarea lui Platon, Atlantida era o putere navală, cu baza pe o insulă sau continent aflată dincolo de coloanele lui Hercule (strâmtoarea Gibraltar), care a cucerit regiuni întinse din Africa și Europa de Vest. După o încercare eșuată de invadare a Atenei, Atlantida s-a scufundat în ocean. Acest eveniment s-ar fi petrecut cu 9.000 de ani înainte de Solon (aproximativ 9.500 î.Hr.)

Atlantida din dialogurile lui Platon este de obicei considerată un mit creat de acesta pentru a-și pune în evidență teoriile sale politice. S-a avansat ipoteza că sursele de inspirație se află în momente din istorie, ca erupția de pe Thera sau războiul troian, ori din evenimente contemporane lui, ca distrugerea așezării Helike în 373 î.Hr. sau invazia eșuată a Siciliei de către atenieni din 415 - 413 î.Hr.

Posibila existență a unei Atlantide reale a fost intens dezbătută încă din antichitate, dar a fost de obicei respinsă. Puțin cunoscută în evul mediu, legenda a fost redescoperită de umaniști în perioada modernă. În prezent, Atlantida se regăsește în cultura populară, de la opere științifico-fantastice la filme și jocuri video, iar studiul existenței sale face obiectul unei noi științe, numită atlantologie.

Triunghiul Bermudelor este o zonă aproximativ triunghiulară ca formă, cu cele trei colțuri localizate de Insulele Bermude, Porto Rico și Fort Lauderdale, Florida în Oceanul Atlantic. Suprafața cuprinsă este de circa 1.2 milioane km². Există unele speculații cum că în această regiune se întâmplă foarte des fenomene paranormale, cum ar fi: dispariții ale unui număr mare de vase și aparate de zbor, activități paranormale în care legile fizicii sunt violate, puse inclusiv pe seama ființelor extraterestre.

Sper ca te-ai lamurit...

| LoveManga explică:

Eh...m-am gandit mai bine sh cred ca atlantida i sub europahappy