| Alex a întrebat:

Credeti ca se intampla fenomene paranormale in Triunghiul Bermudelor?

1 răspuns:
| Crisu_7532 a răspuns:

Triunghiul Bermudelor a devenit in special cunoscut acum cativa zeci de ani pentru disparitiile "paranormale". Poate te voi dezamagi, dar nu exista nimic paranormal acolo. In anii 1900-1960, multe avioane si vapoare care se scufundau erau considerate disparute doar pentru ca tehnologia nu era atat de avansata ca astazi. Tehnologia de la vremea respectiva nu putea acoperi o arie foarte mare de actiune iar radarele si sonarele nu puteau sa detecteze decat pana la cateva sute de metri sub apa. Ca atare, era foarte posibil sa treaca exact pe deasupra unei epave dar sa n-o poata descoperi pentru ca radarul nu era suficient de performant. Ulterior, unele din accidentele petrecute in zona Bermudelor au fost elucidate pentru ca s-au gasit resturi din epave. Unii cercetatori sustin ca in Zona Triunghiului Bermudelor au loc acumulari subacvatice de gaze care erup la suprafata, fiind periculoase atat pentru avioane cat si pentru vapoare. Din aceasta cauza, avioanele care circula pe o ruta ce trece prin Triunghiul Bermudelor prefera sa aleaga o ruta ocolitoare ca sa evite producerea vreunui accident.
Sincera sa fiu, nu cred ca exista nimic paranormal acolo. Toate accidentele se intampla in general din cauza unei erori umane, completata de conditii atmosferice proaste sau pur si simplu sincronizare proasta.