| VampireGirl4ever a întrebat:

Ce credeti? Exista magie?

Răspuns Câştigător
| Zazu a răspuns:

Da!
Atunci:
Cand un copil iti spune: mama!
Cand rasarele soarele.
Cand stii sa ierti.
Cand iarba straluceste de roua.
Cand infloresc pomii.
Cand saruti.
Cand ploua cu soare...

41 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Da

| Inferno a răspuns:

Exista in ochii spectatorilor nu ai magicianului.

| pwp a răspuns:

Nu exista...Cand eram mica credeam, dar acum nu.

| Wehrmacht a răspuns:

Nu cred.Magie a este raspunsul la unele fenomene care nu pot/puteau fi explicate.In trecut se credea ca fulgerul apartine si ala tot de magie, dar s-a descoperit o explicatie si este normal.
Ce nu ne putem explica noi azi(si zic aia limitati ca e magie sau zeu) va fi explicat "mai tarziu".
Te poti folosi de stiinta mai ales de chimie si sa te dai mare magician in fata credulilor.

| Musique a răspuns:

Da.De ce nu?

| カルメン a răspuns:

Eu personal nu cred poti citi ceva aici:
http://www.emagie.ro/magie.htm

| oliviaaa a răspuns:

Salut. este o intrebare cam complicata, eu consider ca magie exista, magia neagra care se practica cel mai des de batrine si etc. acea magie care o arata la televizor ca dispare ceva sau apare ceva dintr-o palarie, aceea este iluzie care amageste omul intr-un fel. il dezorienteaza. ca sa fie uimit si nedumerit. asa ca raspunsul final este big grinA exista magie. care nu trebuie sa o practice nimeni. succes

papa

| irbis a răspuns:

Nu exista dovada ca ceva nu exista.

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Cea de la TV putin probabil, dar exista magie si exista pentru toti.

Nu ma refer la hocus-pocus, ma refer la magia care ne face fericiti.

Un bun ex. Craciunul cu magia sa, aduce famila impreuna si cu totii (in ceea mai mare parte) ne simtim bine.

Daca te referi la hocus-pocus putin probabil, dar nimic nu e imposibil.

Deci e o probabilitate cat de mica sa existe. Adevarata magie vine din suflet si din lucrurile bune pe care le facem pentru altii.

| WhatheWow a răspuns:

Daca nu exista Magie atunci cum explici disparitia unor sume de bani din bugetul statului fara ca nimeni sa observe, schimbarea unor vieti peste noapte, vila vecinului ridicata tot peste noapte dintr-un salariu de c***t?

| カルメン a răspuns (pentru WhatheWow):

Foarte tare raspunsullaughing) ai mare dreptate!

| OOOLEOOO a răspuns:

Exista illuzionism

| introduaicinumele a răspuns:

Sigur ca nu, toate sunt trucaje, te face sa vezi altceva (puterea mintii), te influenteaza intr-un fel ca tu sa vezi altceva, alta explicatie logica nu cred ca ar mai fi happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nuh...Dc?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista...Am incercat si eu sa fac sa dispara intrebarile idioate de pe TPU... cu tot cu autori dar am vazut ca nu merge

| mihaitaLGP a răspuns:

Am crezut ca iar m-am ratacit si am ajuns in partea ciudata a acestui site.
Dar ca sa vezi chiar sunt la categoria Stiinta si Filosofie.

Răspuns utilizator avertizat
| Denis777 a răspuns:

Da,magia este invocata in special de satanistii iau un cadavru sau un sacrificiu(caine, pisica sau animal)il omoara (simbolizand o ofranda) pentru invocarea unui demon sau tampenii din astea oricum daca mai imi articuleaza o zdreanta de mate un 2, ii desenez cu lama o stea a lui david pe burta, ii bag acid de baterie pe gat,si apoi ii dau foc dar au scumpit benzina raman la vechea mea metoda ii pun lipici pe scaunlaughing da exista magie eu sunt atras mai mult de paranormal (fantome, demoni, strigoi, varcolaci, vampirii, etc.)si in trecut se considera ca magia era folosita de femei (in special de la tara)si de aici a fost scrisa si cartea Ciocanul pentru ati da seama daca sunt vrajitoare scuze sunt cam obosit si nu mai am chef de nimic.

| Ađřıαηηα a răspuns:

Neah, nu cred ca exista si oricum nu ma prea dau in vant dupa asa ceva, am prea multe batai de cap ca sa-mi pese happy

| OmulCareStieCeFace a răspuns:

Imi pare rau ca te informez dar nu exista magie doar trucuri si minciuni

| YouNoob a răspuns:

Da cum sa nu si mos craciun o foloseste an de an lol
NU

| IzabellaVanessa a răspuns (pentru YouNoob):

Da...si opreste timpul in fiecare seara de craciun cu ajutorul magiei laughing)))

| Laura0 a răspuns:

Depinde,poti interpreta...magie d aia..gen hocus pocus cum vezi la tv..nu..eu cel putin nu cred, dar parca cand te uiti la o flaore sau la un obieect/anumal/orice frumos care-ti place..parca simti ca si cum ar fi magic, sau o ploaie de stele, parca-i magica, intelegi? sau cu dragostea.e la fel, ma rog nu-s buna la filosofiilaughing...ai inteles la c ma refer? sunt niste chestii care par magice, asa sunt de la sine, trebuie sa fii un pic mai sensibil ca sa-ti dai seama. daca n-ai inteles iti mai explic o databig grin

| Laura0 a răspuns:

A si inca ceva... daca te-ai referit la magia aia neagra..alba..aia s-a practicat pe vremuri, cand oamenii nu gaseau explicatii logice, plus ca daca e s-o luam logic si cu toate informatiil; e p care le stim in prezent, oamenii isi vindeeau oarecum sufletul diavolului...numai asta te ajuta in rahaturi de genustraight face

| Sashavalentine a răspuns:

Nu exista! Este doar o metoda prin care "Scooby Doo" speriau copiii prin anii '80 big grin. Ai incredere in stiinta, chimie, geografie si biologie! Ele dovedesc ca magia este fake :d.

| Slendăriț a răspuns:

Singura "magie" din lume este facuta de Dumnezeu.El este Atotputernicul! Nu magicienii! Chestiile facute de magicieni sunt doar trucuri! Nu fapte adevarate!
Tine minte asta! Daca tu crezi in magie poate nu crezi in Dumnezeu! Nu imi pasa daca imi dai sau nu funda! Mie imi pasa doar de oamenii credinciosi! Dumnezeu are foarte multa putere! Daca tu crezi in magia facuta de oameni fa cum vrei!
Dar sa stii ca oamenii nu exista asa din pura intamplare! Ci Dumnezeu i-a creat!

| M3taX a răspuns:

Eu cred ca exista! Sunt multe faze reale care pot fi explciate doar cu magia.

| xRobert93 a răspuns:

Nu... doar iluzionism big grin

| Johanndjmt2 a răspuns:

Tind sa cred ca universul asta este mai mult decat putem vedea sau intelege noi oamenii intr-o viata asa scurta.

Desi cautam permanent raspunsuri, trebuie sa intelegem ca sunt anumite lucruri care se pot intampla si fara o explicatie rationala.

Nu este de exclus sa te gandesti si la posibilitatea asta.

S-a descoperit de curand ca mintea umana poate influenta intr-o oarecare masura mediul/realitatea in care traim.
Dar la o scara destul de mica (atomica)... dar in principiu Poate.

Totusi imi e cam greu sa cred ca ar avea cineva capacitatea de a influenta lumea (la nivel macromatic) prin cine stie ce ritualuri.

| ToPBosS a răspuns:

Nu doar trucuri sau iluzii vizuale

| Alinaaa03 a răspuns:

Nu e o prostie sa crezi exista desi sunt trucuri care ai pute crede ca nu se pot fara magie...dar magie nu estehappy