| anonim_4396 a întrebat:

Ce denumire are boruiana baldar in termeni stiintifici? Imi trebuie in seara asta denumirea urget. MS Funda celui care raspunde primul.

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Planta respective nu se numeste BALDER,tu ai scris Baldar, dar Balder era un personaj din mitologia nu mai stiu exact care, a carui popor, insa despre el este vorba, iar planta din poveste se numeste VISC ala care creste prin arbori.Este o planta parazita care se hraneste cu seva arborilor.Denumirea stiintifica Viscum Album.

Răspuns utilizator avertizat
| Alexandrumrz a răspuns:

Spontanus bladarus(asta nu e o gluma)