| DianaMoon a întrebat:

Ce domeniu trebuie sa studiezi pentru a afla despre panourile solare?

7 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Daca vrei sa stii totul despre panouri solare, trebuie sa studiezi o gramada de discipline, fizica, materiale, optica, fizica luminii, tehnologia de fabricare si cea de exploatare.Mai trebuie sa studiezi ceva marketing, daca vrei sa faci negot cu ele si ceva din stiinta materialelor nepoluante, dar nu propaganda europeana.
Sunt foarte poluante, materialele componente dar si tehnologia de confectionare, cam de 3 ori mai poluante decat carbunele. Sunt extrem de scumpe fata de mijloacele energetice conventionale.In spatiu sunt foarte necesare, in spatiul cosmic, vorbeam.Pe pamant, eu le consider doar un moft nejustificat decat prin dorinta de spalare a banilor miliardarilor.
Mai trebuie sa citesti si proiectele europene care au plasat panouri solare in tarile de nord -si surse eoliene in Spania, in sud.Nu conta cum spalau bani. Ideea cu panourile solare este buna totusi.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Trebuie sa studiezi "Tehnologie". Era si greu.

| DianaMoon explică (pentru dragosbogdan001):

Exista cumva facultate de tehnologie?

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru DianaMoon):

Trebuie sa existe. Poate nu fix cu numele asta, dar exista.

| AFR81 a răspuns (pentru dragosbogdan001):

Nu mai raspundeti ba fratilor la intrebari cand nu aveti nici cea mai vaga idee.

| T0T a răspuns (pentru AFR81):

Mai bine să răspundă la întrebări și să vină cu o opinie decât să se bage în seamă chiar degeaba așa ca tine și să nu vină cu nimic.
Trebuie să studiezi ingineria sistemelor de energii regenerabile, ca să dau și un răspuns util, că așa se face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu ca sunt panouri solare termice si fotovoltaice. Presupun ca pentru panourile solare termice e nevoie sa studiezi termodinamica insa pentru cele fotovoltaice nu stiu.