| JustAlbert a întrebat:

Ce dovezi avem pentru evolutie? sau e doar o minciuna a globalistilor?

14 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Mint ăștia de sting. Globaliștii zic.

| mODIN a răspuns:

Daca iei un organism cu o durata foarte mica de viata si il separi in doua grupuri, chiar si in laborator, cum s-a mai facut cu vietati de la bacterii la musculite, si le cresti in medii diferite, dupa o perioada lunga vei observa ca apar schimbari in structura lor biologica ca sa faca fata mediului.

| ioana748 a răspuns (pentru mODIN):

Se numeste adaptare si de acord ca este factor primordial in orice evolutie.

| RAY a răspuns:

Cred că e întrebare care ține de ordin psihiatric

suntserios
| suntserios a răspuns:

Faptul că ai internet azi.
Și faptul că ai par pe picioare și în fund.
Și faptul că ai masele de minte inutile
Și degetul mic de la picior.

| Lupică27 a răspuns (pentru suntserios):

Nu inteleg faza cu degetul mic de la picior.

| suntserios a răspuns (pentru Lupică27):

Pai ce, mai ai nevoie de el? Omul e așa bine adaptat la mersul biped încât nu mai e nevoie de degetul mic.

| doctorandus a răspuns:

"e doar o minciuna a globalistilor" este o teorie paranoidă a conspirației.

„Într-o formă sau alta, evoluționismul teist este viziunea asupra creației predată în majoritatea seminariilor protestante mainline și este poziția oficială a Bisericii Catolice." Scott, Eugenie C., "Antievolution and Creationism in the United States", Annual Review of Anthropology, Vol. 26, (1997), pp. 263–289.

https://www.youtube.com/watch?v=jSVPZykCRyQ

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

@Savagecrybaby Well, more than half the world's Christians are Catholic, and the official Catholic position is that the early chapters of the Bible state spiritual truths "in simple and metaphorical language adapted to the mentality of a people but little cultured" (Humani Generis 38). Modern mainstream Lutheranism, Episcopalianism, Presbyterianism and Methodism all reject uncritical claims of literal truth in these stories. I don't want to make assumptions about you personally, but I suspect that if you have the impression that the majority of Christians support Biblical inerrancy, you are viewing the world from inside a fairly small bubble out on the fringe. Sorry. Doric Loon (talk) 15:58, 1 March 2024 (UTC)

@Savagecrybaby Ei bine, mai mult de jumătate din creștinii lumii sunt catolici, iar poziția oficială a catolicilor este că primele capitole ale Bibliei prezintă adevăruri spirituale „într-un limbaj simplu și metaforic adaptat mentalității unui popor puțin cultivat" (Humani Generis 38). Luteranismul modern, episcopalianismul, presbiterianismul și metodismul resping toate afirmațiile necritice ale adevărului literal din aceste povești. Nu vreau să fac presupuneri despre tine personal, dar bănuiesc că, dacă ai impresia că majoritatea creștinilor susțin ineranța biblică, privești lumea din interiorul unei bule destul de mici, situată mult la margine. Scuze. Doric Loon (discuție) 15:58, 1 martie 2024 (UTC)

| T0T a răspuns:

De ce nu ai învățat la școală? Ai tone de dovezi arheologice și observaționale.

| siriusblack98 a răspuns:

Vrei cea mai buna dovada ca omul a evoluat pe parcursul existenței sale? Atunci cea mai buna dovada este faptul ca nu ne-am mulțumit niciodată cu ceea ce am avut și din instinct am tras spre mai mult, mai bun, mai mai rapid, mai accesibil. Simplul instinct de progres și îmbunătățire este dovada incontestabila a evoluției omului. Asta daca nu crezi ca acum sute de mii de ani trăiam in peșteri și aveam mai mult păr pe noi decât la ora actuala.

| ioana748 a răspuns:

Eu as apela la curba lui Gauss pentru intrebarea ta.