| LoveForShania a întrebat:

Ce e aia incalzire globala laughing? Sincer fara glume, nu stiu, e poluare sau ce anume?

Răspuns Câştigător
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Incalzirea globala este un fenomen normal, obisnuit.
Încălzirea globală este creşterea continuă a temperaturilor medii înregistrate ale atmosferei în imediata apropiere a solului, precum şi a apei oceanelor, constatată în ultimele decenii.
Nu e neaparat poluare... este determinata de efectul se sera (este un film foarte reprezentativ pentru asta), vaporii de apa care se gasesc in atmosfera, diferite gaze... E un fenomen normal. Problema cu incalzirea globala este ca se vor topi ghetarii, va creste nivelul oceanelor si multe tari vor ajunge sub apa. Mai multe detalii gasesti aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/%C3%8Enc%C4%83lzirea_global%C4%83

7 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

@Amar - Efectul de sera este un fenomen normal. Avem stratul de ozon care inconjoara pamantul si o raza de soare care vine pe Pamant. Din raza asta de soare o parte este absorbita de stratul de ozon, o partea ajunge pe Pamant. Din ce ajunge pe Pamant o parte este absorbita si o parte este reflectata. Din partea aceea reflectata o parte se intoarce din stratul de ozon inapoi pe Pamant. Dioxidul de carbon distruge stratul de ozon, ceea ce inseamna ca Pamantul primeste o cantitate mai mare de caldura. Si nu mai suntem protejati de o parte din razele UV foarte toxice pentru noi.

| hândel a răspuns:

Mai, din cate stiu eu, din vina dioxidului de carbon pe care-l pulverizam in veselie-n atmosfera, se creaza acest efect de sera. Adica, dioxidul de carbon permite patrunderea caldurii de le soare, dar nu si degajarea ei in spatiu. Acest dioxid de carbon e ca un burete ce absoarbe caldura si o mentine. Nu este DELOOOOOC normal ceea ce se intampla. Normal ar fi sa nu fi fost noi sursa provocarii acestui dezechilibru natural care ne costa si ii va costa scump pe viitor pe copii, nepotii nostri. Daca ai posibilitatea sa sadesti un copacel, fa-o! Macar atat.

| hândel a răspuns:

Nu vreau sa nasc polemici dar spun ceea ce am vazut in documentare recente pe Discovery Ch. National Geo. la care ma uit de cate ori deschid televizorul. Poate vor profita cei in cauza de schimbarea atmosferica ca sa creeze dispozitive de "curatare" a aerului, adica din CO2 sa "faca" O2 astfel fortand populatia sa plateasca o taxa de purificare a aerului. S-asa nu mai stiu ce sa inventeze ca sa ne taxeze din putinul care-l castigam. De cand eram mic ma gandeam ca aerul este singurul care a ramas sa-l platim si asta pare a fi momentul.

| selef a răspuns:

Pai s-a terminat ''razboiul rece" si acum s-a ajuns la ''incalzirea globala''. Dupa rece urmeaza cald.

| JackieSue a răspuns:

Pai se incalzeste pamantul de la prea multa poluare.Si cica murim ca explodeaza terra.sigh

Nu crede chestia cu muritul, dar chiar se incalzeste terralaughing.

c. p:*

| IqStorm a răspuns:

Mai multe detalii aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/%C3%8Enc%C4%83lzirea_global%C4%83. Nişte explicaţii pertinente

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se distruge stratul de ozon care seafla la o distanta oarecare de pamant. din cauza gazelor nocive si a cfc {cloro flor carburi}. se creeaza efectul de sera.stratul de ozon nu mai filtreaza razele soarelui si acestea devin nocive. si temperatura se mareste. exact ca in balcon cand bate soarele si geamurile sunt inchise.