| want2bMajestic a întrebat:

S fim seriosi.chiar credeti a o sa populeze omul Marte; P... el de abia se confrunta cu problemele terestre ...poluare...incalzire globala...sa fim seriosi

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teraformarea planetei Marte este posibila (nu si utila), cu toate ca umanitatea se confrunta cu probleme grave pe Terra, oamenii nu sunt toti la acelasi nivel de tehnologizare/educatie/mentalitate.
Este putin probabil ca statele subdezvoltate sa faca asa ceva.
Exista totusi comunitati in cadrul unor state dezvoltate (si uneori grupuri de indivizi), care au ajuns la un nivel indeajuns de avansat in cele mentionate mai sus, incat sa poate aspira la colonizarea unuei alte planete, sau a satelitului terestru.
"Exista un moment in timp pentru toate" - este o vorba foarte adevarata. Chiar daca acum s-ar realiza un salt tehnologic enorm undeva in lume, acesta ar fi total ignorat pana cand oamenii ar fi pregatiti sa il accepte si sa il foloseasca.

Stiati ca tongue : dupa cucerirea Spartei de catre Statul-Cetate Teba, la curtea regelui Tebei (Teba era monarhie) s-a prezentat un inventator, care a prezentat in fata regelui un motor cu aburi (legea zicea ca orice este inventat in Teba apartine regelui). Dupa ce regele a laudat inventia, l-a chemat pe inventator la o discutie privata in care i-a zis urmatoarele : "Ce ai inventat tu este uimitor, insa acum trebuie sa distrugi inventia, pentru ca avem foarte multi sclavi spartani, pe care trebuie sa ii folosim in locul masinariei tale". Umanitatea a asteptat inca 2000 de ani pana a reinventat motorul cu aburi...

11 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Din pacate astea sint numai vorbe, pana ajung si la fapte mai este mult de asteptat, nu va-ti saturat de atatea vorbe in vant?

leonardk
| leonardk a răspuns:

Sunt atatea proiecte secrete incat te poti astepta la orice. Poate "mogulii" vor sa-si asigure viitorul in caz de revolta mondiala - cine stie?

| MADALINAAAA a răspuns:

Nu cred... exact cum ai spus si tu.omul abia poate sa faca fata incalzirii globare...

| Uana_5406 a răspuns:

Poate ca intr'un bun mileniu...

| ka2 a răspuns:

Noi nici macar pe Luna nu am fost, dar Martewinking

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Chiar era nevoie ca europenii sa colonizeze America? Si asa era saracie, ciuma neagra si alte boli care persistau in acea vreme.
Fiecare epoca are nevoile si necesitatile ei. Poate in viitor vom avea nevoie de cine stie ce minereu care pe pamant nu mai exista.
Trebuie privit pe termen lung, in prezent marte nu e o optiune, dar poate peste 100 de ani vom avea nevoie. Dar daca nu facem pasi mici de acum, atunci cand?

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

@Andrei: interesanta teoria cu motorul cu aburi din Teba. Insa nu am gasit nicio referire la acest lucru pe net si as tinde sa cred ca e mai mult un mit urbanwinking
Tot referitor la ce ai spus tu, inainte sa se aboleasca sclavagismul exista prejudecata ca abolirea va distruge economia pentru ca scalvii cu mana lor de munca foarte ieftina erau motorul principal al economiei. Ceea ce s-a intamplat a fost ca dupa abolire a inflorit exponential revolutia industriala. Si iata-ne acum, la 200 de ani, cu zboruri spatiale si vise de colonizare a altor planetewinking

| alecs_5368 a răspuns:

Totul e posibil...si eu as crede ca unui roman nu i-ar greu: daca isi pune in minte in 2-3 lunirolling on the floor Marte ajunge mai ceva k Romania... e de ajuns s ajunga p Marte k dupa...la cat d mult poluam noi se rezolva:niste ambalaje, cateva sticle, pungi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jr ai dreptate

| alin_9163 a răspuns:

Nici gand, vorba ta, noi nu ne descurcam "acasa", d'apoi pe Marteoh go on...si plus de asta cu ce aduce O2? cu galeata?

| Andy_4891 a răspuns:

Daca am renunta la razboaie si in loc sa ne inderptam atentia catre arme de distrugere in masa care costa sute de miliarde, am putea crea baze spatiale si am putea descoperi raspunsul care ne framanta pe toti: "SUNTEM SAU NU SUNTEM SINGURI IN UNIVERS"?