| LilFluffyBunny a întrebat:

Ce e fericirea? In ce consta ea?

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Fericirea e un lucru mărunt...
http://www.youtube.com/watch?v=5hDWGMuH46Y

| harciog a răspuns:

E o simpla stare de bine care dureaza extrem de putin.

| Flav a răspuns:

Eu cred ca fericirea sta in lucruri simple, dar noi, oamenii, avem placerea de-a o complica.

| thealchemist a răspuns:

Lipsa durerii.
din nefericire insa nu se poate ajunge la fericire in viata asta.

| 4b a răspuns:

E ca...un fluturehappy cand te astepti sa-l vezi mai bine, se i-a si zboara...

| Musique a răspuns:

Un zâmbet.

| Downfall a răspuns:

Hmm...cred că pentru fiecare reprezintă altceva. Adică, ce mă face pe mine fericită nu trebuie neapărat să-l facă şi pe X fericit. Dar cum a mai spus cineva mai sus, fericirea ar trebuie să conste în lucruri mărunte, cum ar fi iubirea, liniştea şi pacea interioară, stabilitatea; doar că unii oameni nu văd asta şi vor prea multe de la viaţă, dar nu lucruri cu adevărat importante ci lucruri neimportante fără de care pot trăi. Aici mă refer la materialism. Da, de bani e nevoie ca să poţi duce o viaţă bună, dar unii devin prea obsedaţi de asta şi ignoră ce cotează cu adevărat. Până la urmă, când mori nu-ţi duci averea cu tine în mormânt, din momentul acela nu mai contează realizările pe plan material, ci dacă ai dus sau nu o viaţă frumoasă şi împlinită alături de oameni dragi ţie.

| Anecherry a răspuns:

Fericirea este o starehappy

| Eunyce a răspuns:

Fericirea este ceva spre care majoritatea oamenilor tind si sunt atat de ocupati cautand-o incat o iau pe drumuri gresite. Ea consta in momentele cand simti ca traiesti, simti ca inima ti se incalzeste si iti bate cu putere,simti ca iti descoperi alte trasaturi,simti implinire, iubire, liniste,atunci e momentul cand ochii ti se deschid si vezi ceea ce pana acum nu exista pentru tine.

Sincer, nu gasesc cuvinte exacte pentru a exprima ce simt cand sunt fericita. Cand esti fericit, esti fericit! Atat!

Spunea Paler ca "Fericirea nu inseamna sa ai ceea ce doresti, ci sa doresti ceea ce ai". Deci, cred ca trebuie sa ne uitam cu atentie la viata noastra si sa vedem, are in ea lucruri, persoane, amintiri care ne aduc fericirea?

Eu spun, ca da.

| SentimentalConsil a răspuns:

Fericirea este " cum ne asternem asa dormim" numai ca noi, avari ce suntem, vrem si capra vecinului si iahtul strainului, nestiind ca la un moment dat capra ne poate impunge si iahtul ne poate ineca, unde-i fericirea mea?

| RAY a răspuns:

Sanatate,banii,iubire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai frumos sentiment; intelegere, impacare, multumire.Cind le ai pe toate astea si mai ales linga fiinta draga, poti spune ca esti un om fericit.Mult noroc si multa fericire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fericirea e sentimentul care îţi redă încrederea în tine, te face să fi optimist, îşi dă sentimentul de libertate, iar când eşti un om pe deplin fericit, fericirea este cel mai de preţ lucru, pentru că ea constă în sănătate şi în iubire, nicidecum în bani, părerea mea.

| resemnat a răspuns:

Sa fii tu insuti!

| Lunabrisa a răspuns:

Fericirea este ceva magic.

| Mosoglu_Vladimir_1981 a răspuns:

Fericirea se poate de definit si din punct de vedere stiintific, ca niste procese chimice care ne fac sa ne simtim bine, sa ne ridice dispozitia s.a.
Mai detailat am descris aici: http://inbors.com/ce-este-fericirea/