| RodicaGabriela a întrebat:

Ce e heterometangiogamia?! Vreau raspuns urgent! Fundita! big grinbig grinbig grin

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Ai scris gresit! Termenul corect este " heterogametangiogamie" sau ascogamie.
"Hetero"-> diferit "Gametangiogamie"->reproducere sexuata care consta in contopirea a doi gametangii.

Termenul se refera la inmultirea sexuata a ciupercilor ascomicete(increngatura Ascomycota). Heterogametangiogamia consta in fuzionarea continutului anteridiei cu al ascogonului.Produsul inmultirii sexuate(ascogamiei /heterogametangiogamiei) este asca( organ sporifer caracteristic) in care, de regula, se formeaza 8 ascospori haploizi(cu "n" cromozomi)

2 răspunsuri:
| DeliaSiPunct a răspuns:

Exista? Am cautat peste tot si nu am vazut cuvantul asta... thinking

| RodicaGabriela explică (pentru DeliaSiPunct):

Daaa... e ceva ce are legatura cu Plasmopora Viticola din increngatura Oomicete, regnul Protista. :-