| LoL2000 a întrebat:

Cei ala URL? thinking vreau raspuns urgent dau funda thinking

Răspuns Câştigător
| Luy98 a răspuns:

Un localizator uniform de resurse (sau „Adresă uniformă pentru localizarea resurselor", abreviat URL) este o secvență de caractere standardizată, folosită pentru denumirea, localizarea și identificarea unor resurse de pe Internet, inclusiv documente text, imagini, clipuri video, expuneri de diapozitive, etc. Standardul a fost introdus de Tim Berners-Lee pentru a fi utilizat în World Wide Web.

1 răspuns:
| nicoparty a răspuns:

Uniform Resource Locator si reprezinta o referinta (adresa) la o resursa aflata pe Internet; în general un fisier reprezentând o pagina Web sau o imagine