| AvalohAlyn a întrebat:

Ce e mai trist decat moartea?

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Moartea nu e trista neapărat. Sunt unii oameni care își comanda moartea și plătesc sa moara pentru ca viata cu toate bolile ei, aici mă refer la cele de natura organica și foarte grave, le fac viata un chin iar analgezicele nu le mai ameliorează durerea și chimioterapia, chirurgia sau radioterapia nu aduc îmbunătățiri, ba mai mult, în anumite cazuri înrăutățesc. Moartea devine salvarea lor. Ei chiar au un motiv întemeiat aa moara și sa le fie frica de viață, deși viata ne a învățat ce e suferinta cât și fericirea. Moartea, științific vorbind, este doar un somn profund fără vise. Dacă ai fost vreodată în coma, înțelegi ca nu e așa rau, dar nici bine, e pur și simplu ca o relaxare totala, pentru ca nu te mai poate "deranja" vreun gând sau stimul, dar nici ca mai poți sa comunici sau sa acționezi. Bineînțeles ca nu se știe exact cum stau lucrurile așa ca, după moarte se pot întâmpla multe și chiar și credincioșii fără carte sa aibă dreptate. Nu îți sugerez sa devii credincios, dar nici nu îți recomand sa cauți răspunsuri despre asta. Cred ca ar trebui sa ti traiesti viata, chiar dacă pare mai ușor sa stai și sa aștepți răspunsuri, crede ma, nu este. E mult mai bine pentru noi toți sa ne trăim prezentul și sa lăsăm lucrurile sa meargă de la sine, așa cum hotărăște creatorul sau este programat universul sau se intampla pur și simplu.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa isi moara parinti, sa te paraseasca persoana iubita, sa fi respins de sexul opus, societate

| Iunix a răspuns:

Viața

Răspuns utilizator avertizat
| m1dn1gh7 a răspuns:

După părerea mea, mult mai trist e să trăiești o viață încorsetată de frustrări, nerealizări, dezamăgiri, regrete, în care moartea pare chiar prietenoasă şi ajungi să o vezi ca o soluție/evadare/eliberare.

| annempx a răspuns:

Sincer nu stiu. Dar pentru mine mai tristă decât moartea este boala de alimentatie pe care o am, prietenii falsi si altele. nu ma sperii de moarte...

| Harlab_Liana_1998 a răspuns:

Sa iti moara cineva drag tie

| Alex12223 a răspuns:

Sa mai fi si virgin sad

| RAY a răspuns (pentru Alex12223):

Termina cu aiureli de astea, newton a murit virgin si a ramas multe in urma, traim intr-o tara cu multi cretini nu aia te face barbat

| Alex12223 a răspuns (pentru RAY):

Umm....omule, asta era doar o gluma, bine inteles ca nu am fost serios cand am zis de virginitate.