| i86e2 a întrebat:

Ce este energia?
Cred că asta e una din cele mai grele întrebări din știință. Părerea mea e că energia e mișcare sau vibrație. Bine, dar vibrație a ce? Nu pot decât să bănuiesc că e vibrația spațiu-timpului. Bine, dar ce e spațiul-timpul? Asta e altă întrebare grea din știință. Poate că spațiul-timpul e format dintr-un fel de atomi, teoretic ar fi de mărimea Planck.
Are careva idei mai bune? Puteți foarte bine să vă uitați în DEX și pe wikipedia, dar nu vă va ajuta prea mult. Adică, un foton, spre exemplu, are energie, dar fotonul e o particulă-undă, e radiație electromagnetică, are frecvență, lungime de undă, e oarecum asemănător unor valuri pe un lac.

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Energia este miscare.

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Miscarea e rezultatul unei energii.

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Energia este măsura scalară a mișcării materiei.

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Asta e una dintre definitiile filozofice a energiei, dragule.

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Energia e o Forta!

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Da, ai dreptate. Orice corp care in miscare are o energie.

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Inca ceva, daca stim ca la 0K ( adica 0 absolut ) energia atomilor inceteaza e o stare a lor sau e rezultatul frigului care actioneaza ca o forta ce determina aceasta stopare de energie?

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Frigul este rezultatul incetarii energiei atomilor.

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Da, atunci se pare ca ai citit putin sau deloc in acest domeniu.

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Ai o sursa care dovedeste contrariul?

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

La tine in frigider atomii nu se misca? In Heliul lichid care are o temperatura de sub -253 de grade celsius atomii sint lipsiti de energie?

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Urmareste acest documentar, e doar in engleza si eu ti-am postat doar un fragment insa il gasesti tot pe You Tube. http://www.youtube.com/watch?v=w5euRWOrnkA&feature=player_detailpage

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Nu stiu daca ai auzit de Teoria Condensarii sau Bose-Einstein care spune ca la 0 absolut atomii se condenseaza intr-atit incit energia lor devine 0. Nu spune ca rezultatul condensarii lor e frigul!

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Mai nu stiu ce sa spun de documentar. Pentru ca si eu am vazut unul ce spunea exact contrariul. Numai ca am uitat denumirea ca ti-l aratam.

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Da, ai dreptate.

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Documentarul e facut de catre cei de la BBC nu cred ca te indoiesti de el?

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Nu, am spus. Eu stiam teoria putin diferit. Cu cat temperatura este mai ridicata sau mai scazuta cu atat particulele se misca mai repede sau ma incet.
Cand ai spus frig, nu stiu de ce, dar nu m-am gandit ca frigul reprezinta o temperatura scazuta.

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Si inca ceva, asa pentru cunostintele tale generale : Teoria Big Bang-ului spune ca Universul a luat nastere in urma unei explozii uriase a materiei care a incalzit Universul foarte tare. Paradoxul e ca cu toate reactiile din Univers reactii care elibereaza caldura, avem o temperatura medie de doar -270 de grade celsius; temperatura cu doar 3 grade mai mare decit 0 absolut, stare in care nimic din Univers nu ar fi putut exista.

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

"cu toate reactiile din Univers... avem o temperatura medie de doar -270 de grade celsius;" Cum vine asta? Si o stea are o temperatura mai mare.

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Te referi la toate ractiile, am intles.

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Stiu paradoxul asta. Mai exact e de 270, 5.

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Nu stiam ca asta e in contradictie cu Big Bangul. adica in timp universul putea sa se raceasca.

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Eu nu ma refeream la temperatura corpurilor ceresti ci tocmai ce am discutat la cealalta postare si anume temperatura acelui 90% din Univers care e intuneric.

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Gindeste-te un pic : daca pina acum, temperatura Universului s-a racit pina la -270 de grade celsius inseamna ca mai sint doar 3 grade pina la 0 absolut; deci in scurt timp aceste grade vor fi atinse si temperatura Universului va atinge acest 0 absolut iar in aceste conditii nici chiar lumina nu va putea trece de la o galaxie la alta.

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Am sa-ti mai spun ceva : in unul din experimentele celor de la MIT, experiment facut cu atomi de Hidrogen, in apropiere de 0 absolut acesti atomi in loc sa se grupeze in starea de condensare si energia lor sa scada, spre surprinderea cercetatorilor, atomii au inceput sa se destabilizeze si sa emita caldura. Experimentul a fost oprit din motive de securitate si a fost reluat mai tirziu de catre alti cercetatori insa cu atomi de Cesiu iar cu acestia au reusit sa demonstreze Teoria Bose-Einstein.

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Nu e asa. 0 absolut nu este ceva precis. Din punct de vedere teoretic moleculele nu ar mai exercita nici o miscare. Si tot din punct de vedere teoretic nu poate fi atins.
Asta e teoria. Asa cum tot teoria spune ca densitatea unei gauri negre ar fi infinite, dar doar din punct de vedere teoretic.
Asa este si aici.

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Ha ha. Tare asta. Chiar nu stiamm.
Au vazut ca nu merge cu Hidrogenul au trecul la Cesiu. Ma nu merge cu asta incercam cu altul. laughing
Nu stiam asta.

| i86e2 explică (pentru WhatheWow):

În vid nu poți măsura temperatura, chestia cu -270 de grade Celsius provine din faptul că radiația de fond cosmic corespunde acelei temperaturi. Dacă ieși în spațiul cosmic dezbrăcat, la umbră, nu îngheți instantaneu, chiar poți sta mult timp fără probleme, corpul pierde căldură doar prin radiație în vid. În aer sau apă pierdem căldură și prin contact, de asta ne răcim mult mai repede în apă rece.

Universul s-a răcit pentru că s-a extins, la fel cum se răcește aerul dacă se extinde. Dacă ai avea vid cu adevărat gol, ai putea să zici că are zero grade Kelvin, că nimic nu se mișcă, dar lumina ar trece prin el fără probleme. Totuși, odată ce ai lumină, ai căldură.

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Nu dragule, teoretic 0 absolut e stabilit ca fiind -273.15 grade celsius. In laborator s-a reusit atingerea valorii cu doar citeva milionimi de grad iar cea mai mica valoare descoperita in Univers e undeva in Nebula ( nu-mi amintesc acum numele ) care e de -272 grade celsius. Deci aceasta valoare de 0 absolut nu e un lucru greu de atins; e doar chestiune de timp.

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

E ca in demonstratiile unor teorii prin matematica; demonstrarea teoriilor matematic e cea mai usoara cale, riscuri minime; daca nu functioneaza o ecuatie intri in geometrie sau in trigonometrie si in cele din urma rezultatul iasa la iveala. Dar corect ar fi ca aceste demonstratii matematice sa vina insotite si de observatii.

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Eu sint foarte documentat in experimentele facute cu atomi de Hidrogen, in special la temperaturi scazute caci se leaga mult de cercetarile mele.

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Probabil ca densitatea unei Gauri Negre nu e infinita dar cred ca e cea mai mare densitate a unui corp din Univers.

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Teoretic atomii inceteaza sa se mai miste, dar nu s-a realizat asa ceva. Atomii si-au incetinit miscare foarte mult, dar nu au ramaas in repaus absolut. Au reusit ei sa coboare temperatura la 700 nK dar nu atomii nu au ajuns in repaus absolut.
Care Nebula? Poate Crab Nebula? Nebuloasa creabului?

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

"Probabil ca densitatea unei Gauri Negre nu e infinita dar cred ca e cea mai mare densitate a unui corp din Univers. "
Evident.

| WhatheWow a răspuns (pentru i86e2):

Eu ma abtin sa-ti dau o replica afirmatiilor tale!; mai studiaza.

| Inferno a răspuns (pentru i86e2):

In vid temperatura se propaga doar prin radiatie de tip infrarosu si nu prin conductie.

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Nu, dar astfel au demonstrat Teoria Condensarii.

| i86e2 explică (pentru WhatheWow):

Vrei link-uri de la Nasa care să-mi sprijine afirmațiile sau ce? Eu nu vorbesc în necunoștință de cauză, ca tine, am citit destul înainte să spun ce spuneam mai sus. Dacă vrei să te abții atunci abține-te complet. Dacă nu, spune-mi exact unde greșesc, altfel, ești pe lângă.

| WhatheWow a răspuns (pentru i86e2):

1. "În vid nu poți măsura temperatura ". 2. "chestia cu -270 de grade Celsius provine din faptul că radiația de fond cosmic corespunde acelei temperaturi ". 3. "Dacă ieși în spațiul cosmic dezbrăcat, la umbră, nu îngheți instantaneu, chiar poți sta mult timp fără probleme, corpul pierde căldură doar prin radiație în vid." 4." Universul s-a răcit pentru că s-a extins, la fel cum se răcește aerul dacă se extinde." 5. "Dacă ai avea vid cu adevărat gol ". La toate astea ai gresit; si cum e cu linkurile de la NASA?

| i86e2 explică (pentru WhatheWow):

1. www.nasa.gov/pdf/379068main_Temperature_of_Space.pdf
Citat din text: "the vacuum of space has no temperature"
2. http://map.gsfc.nasa.gov/universe/bb_cosmo_fluct.html
Citat din text: "The actual temperature of the cosmic microwave background is 2.725 Kelvin."
3. http://imagine.gsfc.nasa.gov/docs/ask_astro/answers/970603.html
Citat din text: "You do not instantly freeze because, although the space environment is typically very cold, heat does not transfer away from a body quickly."
4. http://map.gsfc.nasa.gov/universe/bb_tests_cmb.html
Citat din text: "When the visible universe was one hundredth of its present size, the cosmic microwave background was a hundred times hotter (273 degrees above absolute zero or 32 degrees Fahrenheit, the temperature at which water freezes to form ice on the Earth's surface)"
"This expansion implies the universe was smaller, denser and HOTTER in the distant past."
5. La asta poți să vezi răspunsul la întrebarea 1, adică:
"the vacuum of space has no temperature"

Nu-mi vine să cred că m-am obosit să-ți aduc link-urile, oricum vorbesc la pereți. Fă-mi o favoare și nu-mi mai răspunde vreodată la mesaje/întrebări. Mulțumesc anticipat. Apropo, dacă încă ai nelămuriri cu privire la "greșelile" mele, pot să mai caut articole științifice care să-mi dovedească spusele, că bănuiesc că tu nu știi să folosești google.

48 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Poate ca Dawkins are raspuns si pentru asta.

| doctorandus a răspuns:

Energia este o functie de stare, ea exprima diferenta intre starea A si starea B a unui obiect sau a unei particule.

| WhatheWow a răspuns:

Nu putem vorbi de Energie ci de energii; aceasta e o forma corecta. Energiile au mai multe forme iar noi cunoastem putine; de aceea e greu sa definesti Energia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Energia este baza oricarei miscari care se conclude in efect.

| WhatheWow a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar energiile potentiale?

| rutanklan a răspuns:

Dude... relax.
Energy is the thing that fortunes are made of laughing.

| ioana_8025 a răspuns:

Ce pot sa-ti spun e ca si noi oameni avem inauntru nostru energie, aceaste energie se afla in nucleu...in rest tot ce e viu inclusiv pamantul cu toate felemenele lui e energie