| i86e2 a întrebat:

Ce este energia?
Cred că asta e una din cele mai grele întrebări din știință. Părerea mea e că energia e mișcare sau vibrație. Bine, dar vibrație a ce? Nu pot decât să bănuiesc că e vibrația spațiu-timpului. Bine, dar ce e spațiul-timpul? Asta e altă întrebare grea din știință. Poate că spațiul-timpul e format dintr-un fel de atomi, teoretic ar fi de mărimea Planck.
Are careva idei mai bune? Puteți foarte bine să vă uitați în DEX și pe wikipedia, dar nu vă va ajuta prea mult. Adică, un foton, spre exemplu, are energie, dar fotonul e o particulă-undă, e radiație electromagnetică, are frecvență, lungime de undă, e oarecum asemănător unor valuri pe un lac.

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Energia este miscare.

48 răspunsuri:
| rutanklan a răspuns:

Dude... relax.
Energy is the thing that fortunes are made of laughing.

| WhatheWow a răspuns:

Nu putem vorbi de Energie ci de energii; aceasta e o forma corecta. Energiile au mai multe forme iar noi cunoastem putine; de aceea e greu sa definesti Energia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Energia este baza oricarei miscari care se conclude in efect.

| neutrino a răspuns (pentru WhatheWow):

!?

| sabin89 a răspuns:

Poate ca Dawkins are raspuns si pentru asta.

| WhatheWow a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar energiile potentiale?

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Miscarea e rezultatul unei energii.

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Energia este măsura scalară a mișcării materiei.

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Asta e una dintre definitiile filozofice a energiei, dragule.

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Energia e o Forta!

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Da, ai dreptate. Orice corp care in miscare are o energie.

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Inca ceva, daca stim ca la 0K ( adica 0 absolut ) energia atomilor inceteaza e o stare a lor sau e rezultatul frigului care actioneaza ca o forta ce determina aceasta stopare de energie?

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Frigul este rezultatul incetarii energiei atomilor.

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Da, atunci se pare ca ai citit putin sau deloc in acest domeniu.

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Ai o sursa care dovedeste contrariul?

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

La tine in frigider atomii nu se misca? In Heliul lichid care are o temperatura de sub -253 de grade celsius atomii sint lipsiti de energie?

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Urmareste acest documentar, e doar in engleza si eu ti-am postat doar un fragment insa il gasesti tot pe You Tube. http://www.youtube.com/watch?v=w5euRWOrnkA&feature=player_detailpage

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Nu stiu daca ai auzit de Teoria Condensarii sau Bose-Einstein care spune ca la 0 absolut atomii se condenseaza intr-atit incit energia lor devine 0. Nu spune ca rezultatul condensarii lor e frigul!

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Mai nu stiu ce sa spun de documentar. Pentru ca si eu am vazut unul ce spunea exact contrariul. Numai ca am uitat denumirea ca ti-l aratam.

| doctorandus a răspuns:

Energia este o functie de stare, ea exprima diferenta intre starea A si starea B a unui obiect sau a unei particule.

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Da, ai dreptate.

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Documentarul e facut de catre cei de la BBC nu cred ca te indoiesti de el?

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Nu, am spus. Eu stiam teoria putin diferit. Cu cat temperatura este mai ridicata sau mai scazuta cu atat particulele se misca mai repede sau ma incet.
Cand ai spus frig, nu stiu de ce, dar nu m-am gandit ca frigul reprezinta o temperatura scazuta.

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Si inca ceva, asa pentru cunostintele tale generale : Teoria Big Bang-ului spune ca Universul a luat nastere in urma unei explozii uriase a materiei care a incalzit Universul foarte tare. Paradoxul e ca cu toate reactiile din Univers reactii care elibereaza caldura, avem o temperatura medie de doar -270 de grade celsius; temperatura cu doar 3 grade mai mare decit 0 absolut, stare in care nimic din Univers nu ar fi putut exista.

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

"cu toate reactiile din Univers... avem o temperatura medie de doar -270 de grade celsius;" Cum vine asta? Si o stea are o temperatura mai mare.

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Te referi la toate ractiile, am intles.

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Stiu paradoxul asta. Mai exact e de 270, 5.

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Nu stiam ca asta e in contradictie cu Big Bangul. adica in timp universul putea sa se raceasca.

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Eu nu ma refeream la temperatura corpurilor ceresti ci tocmai ce am discutat la cealalta postare si anume temperatura acelui 90% din Univers care e intuneric.

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Gindeste-te un pic : daca pina acum, temperatura Universului s-a racit pina la -270 de grade celsius inseamna ca mai sint doar 3 grade pina la 0 absolut; deci in scurt timp aceste grade vor fi atinse si temperatura Universului va atinge acest 0 absolut iar in aceste conditii nici chiar lumina nu va putea trece de la o galaxie la alta.