| SaveTheNature a întrebat:

Ce este focul? care este definitia focului?

Răspuns Câştigător
| i86e2 a răspuns:

Hm, pe wikipedia spune foarte clar:
"Fire is the rapid oxidation of a material in the exothermic chemical process of combustion, releasing heat, light, and various reaction products.[1] Slower oxidative processes like rusting or digestion are not included by this definition."

Traducere:
Focul este oxidarea rapidă a unui material în procesul de combustie chimică exotermică, cu eliberare de căldură, lumină, şi diverse produse de reacţie. Procesele oxidative mai lente, cum ar fi rugina sau digestia nu sunt incluse în această definiţie.

11 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Focul e starea de disconfort si dracii pe care ii am in cap datorita lui Basescu pe care tu si romani din afara la-ti votat, cand vii in Romania sa-ti ceri scuze cu o sticla de vin, altfel iti bag o capra in gat cu coarne cu tot si te cioranesc de nu te vezi laughing

| SaveTheNature explică (pentru Hombre):

In 2004 am votat sa dau jos mafia. Toata lumea voia atunci sa cada mafia PSD.
Peste tot se vorbea despre indepratarea mafiei PSD. Si am decis sa votez cu principalii contracandidati Stolo/Base PD PNL.
Timpul a trecut si am realizat imediat ca noii mafioti trebuiau dati jos de la putere, Asa ca in 2008 am decis sa votez cu Vadim. Din pacate inconstientii au votat in continuare cu mafiotii. De atunci m-am hotarat sa votez mereu anti-sistem.
Si cat de mult ne-am chinuit sa dam jos mafia in 2004. Si acum o punem la loc? Nebunie curata. Iar PSD? PSD PDL aceeasi mizerie.

| sabin89 a răspuns:

Foc si para! S-a facut foc. Si-a varsat tot focul...Ei, lasa, ca n-o fi foc. La care foc te referi, coane?
In treacat fie zis, i-ai dat funda cuiva ca ti-a dat definitia de pe Wikipedia. Pai asta o puteai gasi si tu, simplu

| SaveTheNature explică:

Nimeni nu a dat definitia focului practic.

| Saya a răspuns:

Arde. Distruge. Purifica

| RAY a răspuns:

O oxidare, oxigenul intretine focul prin arderea unui lucru daca nu e oxigen nu e foc

| RAY a răspuns:

Trebuie amintit faptul ca
1 in soare nu arde foc si este doar fusiune nucleara hidrogenul fusioneaza in heliu in inima stelei la tempeetari mari
2 desi focul e doar arderea oxigenului, practic o oxidare, o particula de oxigen intr-o molecula
in fine am si blog despre stiinta profil -blog

| doctorandus a răspuns:

Focul este plasma.

| transsa a răspuns:

Foc = Fuego

| TPUpedia a răspuns:

FOCUL reprezinta oxidarea unui material combustibil, in urma careia rezulta caldura, lumina, dar si diferiti produsi de reactie, precum dioxidul de carbon si apa.

| PsihiG a răspuns:

FOC = Ardere violentă cu flacără şi cu dezvoltare de căldură, materie în curs de ardere