| anonim_4396 a întrebat:

Ce este mai imoral? A recunoaste un adevar in esenta lui imoral sau a tacea refuzind astfel descoperirea lui? Am avut o discutie cu cineva despre a vedea o pictura cu un nud de femeie si o femeie goala. Eu am ales femeia goala el pictura si de aici toata contrazicerea.Argumentul lui era ceva despre arta iar al meu era ca nu intelegeam cum putea fi mai frumoasa o copie decit un original.De partea caruia era dreptatea?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Mark Twain spunea: "In viata, tot ce este bun ori e imoral, ori e ilegal, ori ingrasa".
Asa cum afirma si Flav, n-as putea sa-mi tin gura. Un adevar e un adevar, indiferent pe cati deranjeaza, sau cate orgolii sifoneaza.
A refuza sa descoperi adevarul mi se pare fariseism.
Iar in ce priveste discutia ta, cred ca adevarul e undeva, la mijloc. Chiar daca ai privi aceeasi femeie (goala) pe care a pictat-o pictorul (tot goala), ai vedea altceva decat a vazut pictorul. Fiecare dintre noi vedem si analizam ce vedem prin prisma gusturilor, cunostintelor, constiintei noastre... Daca vei aseza doi oameni in fata unei banale mese iar dupa o zi ii vei intreba ce au vazut, iti vor face doua descrieri diferite.
Iar granita dintre moral si imoral este uneori foarte fragila...

13 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Recunosc ca mi-e greu uneori sa inteleg logica unei intrebari...in filozofie situatia asta se numeste aporie...Pana la urma vrei sa stii daca tacerea e mai corecta decat recunoasterea? si apoi cum poate fi adevarul imoral? Adevarul e adevar, el nu e o notiune morala ci una ce tine de cunoastere...in fine, fiecare e liber sa aleaga ce vrea, depinde in ce scop.Caci. presupun ca prietenul tau voia sa priveasca doar tabloul unei femei frumoase goale...sa intelegem ca si tu ai ales sa privesti una, insa vie? Pai, daca e vorba de privit cred ca comportarea lui era a unui om normal...Pe de alta parte si copia si originalul sunt niste creatii:una a lui Dumnezeu alta a pictorului... Daca ne ceri sa facem dreptate, luind in seama scopul marturisit acela de a privi, el avea dreptate...Mai ales ca inteleg ca e vorba de aceeasi femeie dat fiind ca nimeni nu poate fi copia altcuiva...Ma rog, s-ar putea ca argumentatia mea sa fie cam incurcata, dar ce vrei, la asa o intrebare asa raspuns...Numai bine.

| Flav a răspuns:

Cu asta m-am confruntat eu zilele trecute pe site. Am optat pentru. prima varianta, fiindca asa mi-e felul, sa dau cartile mereu pe fata fiindca nu-s un tip ce sa ma ascund. Multi mi-au dat in cap pentru. asta, fara sa stie cu adevarat de ce, din ce cauza, si cum am incercat sa etalez adevarul la scara cat mai mica ca sa nu iasa scandal. Acum, mi-am dat seama ca n-a meritat. Fiindca lumea vede ce vrea, te va critica indiferent de faptele tale, indiferent daca ai dreptate, indiferent daca e corect sau nu, indiferent ca e moral sau imoral. Intotdeauna vor fi oameni care sa te critice. Si asta fiindca e multa invidie si rautate. A tace refuzand astfel descoperirea lui inseamna a ma limita pe mine, a ma complace, a nu-mi lasa sufletul sa vorbeasca. Si cred c-as fi mahnit, frustrat si neimpacat cu mine, asta in general. Deci aleg ca e mai imoral sa refuzi un adevar, oricat de dur ar fi el. Sunt situatii insa in care tacerea e de aur, si se aplica vorba aia : "cine are vointa poate sa miste muntii din loc, cine are minte ii lasa acolo, ca nu-l deranjeaza ''.

| Flav a răspuns:

Tin sa te anunt dumnezeu ca ai facut mai demult o promisiune pe privat. De atunci insa, ai incalcat-o de cateva ori. Nu-ti poti respecta cuvantul?

| Flav a răspuns:

Nu inteleg la ce spatiu te referi. Ai spus ca o sa te abtii de la comentarii asupra mea ca sa nu facem balci pe site, si observ ca i continuare esti carcotasul meu. Te stimulez asa tare? Inteleg ca iti sunt antipatic, dar am avut rugamintea ca sa-ti vezi de treaba ta, fiindca nu mai doresc conflicte si polemici. Te rezumi a starni conflicte observi, a face ironii asupra mea si atat. Daca tu crezi ca asa se comporta un om normal, cu respect, echilibrat, atunci te salut. Si nu in ultimul rand ''te apreciez'' ca esti un om de cuvant.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Sunt foare multe opere de arta care reproduc splendoarea corpului feminin, dar totusi, viu, potential dinamic, corpul, care la o simpla miscare, poate da nastere la o mereu alta si alta perspectiva, ca sa nu mai aminesc de fascinatia jocului penumbrelor... e deci preferabila si Incomparabila! (simplissim, sa ne gandim doar, ca barbati, ce mult apreciem un tors fainut si un mers elastic, sportiv, feminin si extrem de incitant!) Nu-i asa?!

| buburuzAndreea a răspuns:

Si ce, corpul unei femei nu e tot o forma de arta?
Daca refuzi sa recunosti adevarul, fie el si imoral, atunci iti tai craca de sub picioare, adica alegi sa traiesti in minciuna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@flav - te invidiez.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dragul meu, te-a deranjat ceva? Suntem, cumva, in spatiul tau privat? Vezi ca devii dinamovist, incet-incet.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Credeam ca am lamurit problema, da am vorbit degeaba. o poza cu o femeie goala nu e una si aceeasi cu femeia pe care ai vazut-o tu goala. e moral sa o privesti si pe una si pe cealalta cu admiratie si recunostinta ca au fost create atat de frumoase. dar sa poftesti sa te impreunezi cu ele e imoral.fiindca asa este scris; daca ai poftit ai si pacatuit cu ea in inima ta. t u vrei dreptate facand doar nedreptati.lupule moralist.ai o cale foarte plina de gropi si de buruieni.si nu ca nu te-ai descurca. dar tu chiar vrei sa cazi in ele si cand iesi sa o faci pe moralu.nu merge.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai Aminadab ce te umfli asa? Ce numai tu esti lume?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Luuuumeee, luuumeee.harcioguuuuulll moraliiiiist. vrea dreptateee. dar ea umbla cu capul spart. vrei sa ti-o arat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da Aminadab pe veb...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

April tu ai putea raspunde simplu la o intrebare careia, sint sigur, ii intelegi esenta dar nu esti sigura ca trebuia pusa in acel mod? De atentia ta beneficiaza mai multi useri sau sint singurul?