| marcel_5462 a întrebat:

Rasplatim binele cu bine si raul cu rau?

Răspuns Câştigător
| Rux_5597 a răspuns:

Poate gresesc si sunt mai razbunatoarehappy. Eu rasplatesc binele cu bine si raul cu rau.

Sa fim sinceri, teoretic raul cu bine. Dar catzi dintre voi fac bine celui ce i'a facut rau?happy

18 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Rasplatim raul cu rau si binele tot cu rauwinking

| EUSIATIT a răspuns:

E bine sa ignoram acel rau. cine face rau nu trenuie sa l judecam are cine sa l judece si apoi razbunarea nue bine pentru ca resplatind rau cu rau asta ar arata nu?/? SA bine si vei fi rasplatit

daniela
| daniela a răspuns:

Pe cat posibil incerc sa fac bine si atunci cand mi se face rau

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Si raul are ceva bun in el, conteaza doar cum te uiti la el.

| danbnz a răspuns:

Fa binele, cauta binele... scapa de tentatia de a face rau pentru rau, fa-le celorlalti ce ti-ar place sa-ti faca ei tie.

| miauu a răspuns:

Nu
binele cu binele si raul cu bine
asa mi se pare cel mai corect
ptk si noi al randul nostru vom pati asahee hee

| hominid dreak a răspuns:

Ca si crestini ni se spune sa raspundem la rau cu bine, sa-i iubim pana si pe vrajmasii nostri, da cum mergem la biserica de trei ori in viata...

| hominid dreak a răspuns:

Din 16 raspunsuri pana acum, 14 sunt "rasplatite"cu stupid.Este cumva o dovada ca sa rasplatit la rau cu bine sau este o dovada de inteligenta extrema?

| LoveMusic a răspuns:

Nu stii ce e bine si ce e rau?! raised eyebrows Oricum.nu :d rasplatim binele cu bine si raul ar fi mai bine sa-l ignoram. si sa nu cautam probleme [zic eu]. Dar.Depinde de personalitatea si intiativa fiecaruia dintre noi

| Rux_5597 a răspuns:

V'a* scuze

| tudorboy_8929 a răspuns:

Binele trebuie intodeauna sa il faci

| kukubau a răspuns:

Avand optiunea de liber arbitru fiecare poate alege "rasplata" nu esti obigat sa raspunzi binelui cu bine si raului cu rau, este si in functie de cum percepem "lucrurile", la urma urmei nimeni nu vrea sa faca rau dar. drumul spre iad este pavat cu bune intentii.

| DerHimmelSollWarten a răspuns:

In mod normal lumea tinde invers a face lucrurile astea. Le imperecheaza invers.Noua,oamenilor anului 2010 ne-ar fi si greu sa intoarcem si celalalt obraz... E prea acerba lupta pentru supravietuire ca sa ne dam seama de cel care ne face bine sau de cel care face rau. Judecam, zi de zi suntem proprii judecatori, ai nostri si ai celor din jur dar oare ce ar fi sa ne mai vedem si barna din ochiul nostru? Un bine il faci atunci cand ai curajul de a spune lucrurilor pe nume, cand ajuti un om fara sa iti pese ce va face el cu acei bani sau cu mancarea/hainele, daca le va arunca sau nu. Un bine este atunci cand te rogi la biserica fara a te gandi ca aseara l-ai vazut pe preot beat.Atunci cand plangi pentru miile de oameni ce mor pe nu stiu unde in lume.Cand ajuti fara sa astepti nici macar un "Multumesc!" din partea acelui om.Raul? Ura, mandrie, invidie, egoism, lasitate, infidelitate si lista poate continua la nesfarsit.Binele nu se mai rasplateste de pe vremea stra-stra-stra...mosilor nostri.Pacat!

| Dede_1899 a răspuns:

Depinde ce bine este si ce rau:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rasplatim binele cu bine si raul cu bine.
Atat timp cat incerc sa ocolesc raul, sa nu fac rau nimanui nu cred ca voi fi rasplatit cu rau. Iar razbunarea nu imi sta in caracter.

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte bine! Corect raspuns! Arata dovada ca esti un om foarte bun la suflet si omenos! Asa le dai sansa celui care a facut rau sansa dea recunoaste greseala si de a indrepta spre bine!

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Mul adevărat, omul bun păstrător al omeniei nu se răzbună niciodată. A răspunde la rău cu rău este dovadă de slăbiciune. A răspunde la rău cu bine este dovadă de tărie și superioritate. Un om ales își alege și mijloacele. El nu cultivă răul pentru că a fost dăruit cu rău. El smulge vieții, oricât ar fi de mică, fărâma de lumină ce scânteiază ici-colo în bezna nesățioasă ce stăruie cu ochi de tăciune pentru a ne înghiți de bună voie.

Ai în față un mișel. Poți fi sigur de aceasta, totuși nu poți fi îndreptățit să-l alungi sau să-l lovești. Poartă-te bine; umblă frumos cu el, umblă cu mâini de aur. Omul nu e întotdeuna pe deplin ticălos. În cel mai umbrit și apăsat suflet, mai stăruie uneori un sâmbure al binelui. Purtarea ta bună poate aduce la viață o făptură nouă, până atunci doborâtă. Conștiința lui, încărcată de piatra cu care te-a lovit ieri, poate fi trezită; poate fi ușurată. Mâna ta caldă, mângâierea plină de dragoste pot să sfarme urâtul din el, și să-și dea seama rușinat de ceea ce a făptuit ieri.

Așa apare lepădarea de un trecut urât și începe o viață nouă, străbătută de razele unui îndemn mereu spre bine. La omul cel mai căzut poți avea bucuria celor mai frumoase însușiri și desăvârșite abinegații. Atunci când omul nu e căzut în ireparabil și chiar atunci, leacul adevărat este acela al bunătății, al îndemnului curat. Omul se tămăduiește cu iertare, cu dragoste, cu mângâiere. Cerul își răsfrânge din nou albastrul senin dacă noi avem tăria să deschidem largi ferestrele tuturor virtuților binefăcătoare.

| SSPIR a răspuns:

Niciodata! arata-i persoanei aceleia care iti face rau ca stii sa iubesti... si cu siguranta vei fii rasplatit