| adrian_6103 a întrebat:

Ce este paradisul (Noul pamant)

23 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Locasul unde stationeaza cei cu sufletul pudic. dupa trecerea prin asa-zisul purgatoriu. Imi antrenam si eu imaginatia, nimic mai mult.
Nu se poate sti nimic palpabil, dar pot venii cu puhoaie de banuieli.

| Arthur a răspuns:

Edenul, Raiul, locul destinat celor care au respectat legile credinţei, care nu au făcut rău şi au ajutat pe cei din jur.

| danut a răspuns:

"2 Petru 3, 13. Dar noi, dupã fãgãduinta Lui, asteptãm ceruri noi si un pãmânt nou, în care va locui neprihãnirea."
O noua planeta, un nou inceput, o altfel de viata.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Eu vad paradisul o idee, un concept manipulator si subversiv. Natura umana isi perimeaza starea sa naturala prin concepte si valori promise pentru a o face sa uite pentru ce este ea facuta. Paradisul este unul dintre aceste concepte care distruge. Paradisul sunt eu in masura in care ma percep asa.

| Gospell a răspuns:

Paradisul (sau raiul) este locul unde se duc sufletele oamenilor cu buna credinta in Dumnezeu dupa moarte.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Paradisul este un loc superb al fericirii supreme, unde ajung dupa moarte sufletele celor evlaviosi.

| karellen a răspuns:

Un cont gras in banca, un bucatar bun si o digestie bună. sau cel puțin așa considera Rousseau happy

| karellen a răspuns:

@ xena - pe langa obsesiile biblice mai este si aceea cu "intrebare"winking

| deeeeeebora a răspuns:

Din marturia unei persoane care se afla in moarte clinica :un oras din lumina.citeste carti daca vrei sa ai raspunsuri. uite poti suna la un nr pe de pe site si vei primi gratis o biblie si o carte ff buna(am primit-o si eu)vei plati doar 10 lei taxe postale http://www.biserici.ro/Mass-media/Emisiunea%20tv%20Pastorul%20Cel%20Bun.htm

| Yang a răspuns:

Man ai o obsesie cu raiul eu zic sa formati un fun clublaughing

| Yang a răspuns:

Eu nu inteleg care problema celor care comenteaza raspunsurile melelaughingcu ce va deranjeaza pe voi? sincer vorbind nu va cunosc nu ma intereseaza de voi.nu iti convine raspunsul meu nu il citi frate da stupid daca in conceptia ta bolnava raspunsul meu te-a ofensat cu ceva si gata eventual fa un fun club anti xena si pe mine promit sa ma doara la fel ca si pana acum adica deloclaughing

| AndutzaAndu a răspuns:

Presupun că este un loc minunat, nici o durere, nici o grijă...
Dar asta nici un om viu nu poate şti cum e Paradisul, doar dacă vrea să facă o încercare şi să se omoarehee hee.

| Aicilef a răspuns:

Locul unde vor fi luatzi cei mantuitzi.

| Aero a răspuns:

Hai sa-ti citez dintr-o melodie, Enya - China Roses

"I know that if I have heaven
there is nothing to desire.
Rain and river, a world of wonder
may be paradise to me..."

Cred ca e cea mai frumoasa exprimare care am auzit-o in viata mea si cred ca si ramane pentru mine cea mai frumoasa.

| laura99 a răspuns:

Nu exista nici un paradis

| filosoful18 a răspuns:

Locul unde stau zeii si unde vor ajunge cei care genetic sunt buni (asta e o teorie). pe cea crestinanu ar avea rost sa ti-o spun

| just_me a răspuns:

Paradisul este raiul, iar raiul este locul unde ajung cei ce L-au urmat pe Domnul Isus si au fost mantuiti

| just_me a răspuns:

Andutza, sa te omori e cel mai mare pacat. deci daca te omori nu mai ajungi in rai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa stii care e adevaratul paradis adevaratul paradis este atunci cand ai suficienti bani incat sa poti sa mergi oriunde vrei tu pe pamant la orice ora.Atunci o sa ai bani sa faci orice si iti vei trai fericit paradisul cat timp esti fiinta. Sfat incearca sa ti minte mai mult clipele frumoase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde e paradisul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde va fi paradisu biblic in ceruri, s-au pe pamint'

| Gise a răspuns:

Se spune ca paradisul este pe pamant happy

| stefan5982 a răspuns:

Paradisul este raiul care se câștiga la sfârșitul vieții, lumea cealaltă, lumea nevăzută a îngerilor.