| Hopefree a întrebat:

Ce fizician a studiat Energia mecanica? Va rog mult.

Răspuns Câştigător
| alexs99 a răspuns:

James Prescott Joule (n. 24 decembrie 1818, d. 11 octombrie 1889) a fost un fizician englez autodidact și un fabricant de bere. A devenit celebru datorită unei experiențe faimoase menită a determina echivalentului mecanic al caloriei, efectuată în anul 1842. Prin această experiență, Joule a verificat principiul conservării și transformării energiei.
A enunțat în 1841 legea transformării energiei în conductoare, conform căreia energia disipată sub formă de căldură la trecerea curentului electric printr-un conductor este proporțională cu rezistența conductorului, cu pătratul intensității curentului și cu timpul, E =RI2t. Această echivalare este cunoscută ca legea lui Joule.
Este descoperitorul efectului magnetostrictiv, pe care l-a explicat în anul 1847.
James Prescott Joule a adus o contribuție importantă și în fizica moleculară, stabilind că energia internă a unui gaz depinde de temperatură și a calculat viteza moleculelor unui gaz, pentru prima dată în fizică.
Împreună cu William Thomson, în 1852, a observat că micșorarea temperaturii unui gaz ce se destinde fără a efectua un lucru mecanic, numit efect Joule - Thomson.
Datorită importantului său rol din fizică, unitatea de măsură a energiei a fost numită în onoarea sa joule.
Funda?

8 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Care este unitatea de masura a energiei mecanice?

| Exilee a răspuns (pentru Angel0):

Ai pus o intrebare de facultate laughing.

| Hopefree explică (pentru Angel0):

Joule...

| Angel0 a răspuns (pentru Exilee):

Am pus doar o intrebare ajutatoare dar nu s-a prins.
Daca raspundeam direct J.P.Joule primeam fundita.
Dar mai bine asa.
Vor doar mura in gura fara sa-si uzeze neuronul.

| Hopefree explică (pentru Angel0):

Daca este un site de intrebari si raspunsuri atunci este normal sa vreau direct raspunsul... mai ales ca era urgent. big grin

| BlackOldSun a răspuns:

Evident copii ca newton a pus bazele restul le au dus la alt nivel

| Lionsgate a răspuns:

Albert Einstein / Max Planck, asteas intrusi happy

| mister2012 a răspuns:

Arthur Holly Compton cred