anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna ateu?

Răspuns Câştigător
| Pomar a răspuns:

Ateul este o persoana care nu crede intr-un pantocratorwinking fie el D-zeu, Buddha, Allah, Badea Ghiorghe etc... Cei care cred intr-un pantocrator dar care nu cred ca acesta este D-zeu sunt deisti.
Mai simplu ateul nu crede in zeitati.

34 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Ce inseamna google.ro?

| PhaseMorphXR a răspuns:

Dar dictionar ce inseamna?

| Angel0 a răspuns:

Ateu inseamna o persoana fara nici un Dumnezeu, dar in acelasi timp sint si cei mai buni prieteni ai omului. Fara ei nu putem intelege privilegiul de a fi credincios.

| ania a răspuns:

Ateul este o persoana care are, fara nici o dovada materiala credinta ca universul nostru nu e cauzat sau influentat de o entiate dinafara timpului, spatiului, materiei.

| Rayyy a răspuns:

Un ateu este o persoana ce nu crede in niciun fel de zeitate.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Ateu, un om fara Dumnezeu.

| Laminin a răspuns:

Hei!
Un ateu este un om care nu crede sub nici o forma ca Dumnezeu exista happy
Gbu :]

| RUMBURAK a răspuns:

Un om care se increde in puterile propri si care nu recunoaste o forta exterioara superioara lui.

| CobraLeon a răspuns:

Atei ati fost cu toti cand v-ati nascut. Insa in timp ce ati crescut ati fost invatat sa credeti intr-o forta divina care sta in cer si va iubeste, iar daca nu credeti in el o sa suferiti chinuri eterne.

...

| CobraLeon a răspuns:

Invatati* ea* (scuzati m-am grabit)

Atei, nu ca nu cred in Dumnezeu...ci nu cred in nici o forta divina

| pwp a răspuns:

O persoana care nu crede in Dumnezeu...

| Mentaaaaa a răspuns:

O persoana care se declara ateu este o persoana care nu crede in divinitate (in Dumnezeu nici si sfinti)

| Wilder a răspuns:

Ateu este numit un om care nu crede in Dumnezeu.

| Jadis a răspuns:

Si eu m-am intrebat atunci cand un coleg a zis la scoala azi: ateu rimeaza cu pateu laughing

| SEAL a răspuns:

Om care nu crede in forte supraomenesti zei dumnezei

| GiuliaTamas a răspuns:

DDL... ideea de Creator a fost contestata in momentul in care acestuia i s-au atribuit calitati umane. Atribuirea calitatilor umane o poti regasi atat in VT cat si in NT. E gelos, razbunator, pedepseste, iubeste, etc. Umanizarea asta duce, normal, catre negarea acelei imagini in momentul in care realitatile societatii nu mai sunt/corespund realitatilor pentru care a fost facuta. Ateul contesta ideea bazandu-se pe imagine. Contradictiile din Biblie sunt speculate la maxim in momentul in care se raporteaza la viata de zi de zi. Crestinismul este una dintre religiile cu cea mai interesanta evolutie. De la o miscare sectara de nivel local, a evoluat la nivel de religie universala. Trecerea asta nu se putea face fara interventia "discreta" a persoanelor direct interesate de evolutie. Asa s-a ajuns la inlaturarea anumitor scrieri care nu concordau cu imaginea pe care o vroiau - au fost declarate apocrife - asa s-a ajuns la ideea de papa - ca necesitate politico-economica de concentrare a puterii bisericii sub egida unui conducator pamantean, etc. Cand ai de-aface cu o religie care a avut un caracter oral si a fost importata si nu "nascuta si dezvoltata si maturizata" in cadrul unui popor... e normal sa apara opinii rezistente la ea. De multe ori s-a bazat pe date false, doua dintre ele sunt notorii:
A. 25 dec - nasterea lui Iisus - data falsa dar aleasa prin sec. 3 pentru ca la acea data incepea o sarbatoare pagana care avea un mare succes la public. Prin "imprumutul" facut, s-au impuscat 2 iepuri: 1. S-a pastrat continuitatea in a se sarbatorii ceva, au dat "circ" unei populatii care avea nevoie de el. 2. A fost scoasa fortat si in timp inlaturata sarbatoarea cultului pagan. Multi cercetatori, teologi au ajuns la concluzia ca, de fapt, nasterea lui Iisus a avut loc primavara.
B. Impartirea arbitrara a istoriei in functie de un an 0, care acum s-a dovedit ca este atat de arbitrar incat 0-ul real (nasterea lui Iisus) este cu 4-7 ani mai mic decat 0-ul actual. Prin aceasta impartire, dintr-o data s-a indus in mentalitate ideea de "nu conteaza ce a fost inainte, ca oricum este cu minus".
Toate contradictiile astea, coroborate cu efectul nociv al Religiei impletite cu Politicul pe parcursul istoriei au dus la aparitia ateismului, care s-a nascut ca negare a unei descrieri cu multe lacune si multe falsitati.

| LolaKissTheGirl a răspuns:

O persoana care nu crede in Dumnezeu.

| scully a răspuns:

Ateu este cel care nu crede in existenta lui Dumnezeu big grin

| TJohannaB a răspuns:

1. Un ateu este o persoana care pur si simplu nu crede in existenta lui Dumnezeu.

2. Un ateu considera de obiecei mai rationala pozitia de "a nu crede in Dumnezeu" decat pozitia de "a crede in Dumnezeu".

3. Prin contrast un agnostic, care in termeni tehnici tot nu crede in Dumnezeu, nu va considera "a nu crede in Dumnezeu" ca fiind o pozitie superioara fata de "a crede in Dumnezeu". Agnosticul adopta pozitia "nu stiu".

4. Exista o diferenta intre "nu stiu daca exista" si "nu cred ca exista".

5. Dupa alte definitii, agnosticul este incadrat in pozitia de "ateu" pentru ca in mod clar nici el nu crede in Dumnezeu. (chiar daca pozitia lui este diferita fata de cea a ateului descris la punctul 2).

6. Si sigur ca ateii sunt si ei oameni. Multi chiar oameni mai cinsiti si mai morali decat religiosii.

Nu sunt ateu dar m-am documentat.






Funda.

| sheryn a răspuns:

Nu crede in Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inseamna inteligent, asa cum crestin inseamna cretin. e lucru mare.rasa umana incepe cu ei.cu ateii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca ati observat ca unii utilizatori nu pot sa-si lase acasa subiectivismul si il includ in raspunsurile lor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alex tu esti de coma omule.ne.ai infundat in linkurirolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ateu = Om care nu crede in Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa Petru Tutea inseamna- dihor mizerabil ce se taraste pe pamant fara nici un scop.
Dupa preoti-om greu de convins sau de corupt.
Dupa fondatorii bisericii-persoana ce nu aduce profit.
Pentru mine? un motiv in plus de inspiratiehee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ateu - o persoana care nu are convingeri si are indoieli, o persoana care nu se roaga la stele sa fie bine, ci face el insusi sa fie bine,
Ateul e o persoana care cauta raspunsuri si urmareste adevarul indiferent unde lar duce.
Multa lume considera ca o persoana care sa declarat ca fiind ateu e neaparat rau / diabolic, dar adevarul e ca de multe ori un ateu are un simt ar moralitati si al respectului mai ridicat si bine definit decat o persoana ce se declara ca fiind crestina.

| cornelia_9446 a răspuns:

Ateu inseamna cei care nu cred in Dumnezeuhappy
o zi buna.
pa-pa

| AllieGlam a răspuns:

Ateu este cel care nu crede in nicio divinitate, nu numai in Dumnezeu

Întrebări similare