| changegirl a întrebat:

Ce inseamna mai exact sa fii ateu?

Răspuns Câştigător
| Aniyta a răspuns:

Inseamna sa nu crezi in nici o divinitate indiferent de religie! nimic nici Dumnezeu, nici Buddha... si probabil sa crezi teoria stiintifica a crearii lumii

5 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

ATÉU, -ÉE, atei, -ee, s. m. și f. Adept al ateismului; persoană care neagă existența lui Dumnezeu și a oricărei divinități. – Din fr. athée, lat. atheus.
Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de cata | Semnalează o greșeală | Permalink

! atéu adj. m., s. m., pl. atéi; adj. f., s. f. sg. și pl. atée
Sursa: DOOM 2 (2005) | Adăugată de raduborza | Semnalează o greșeală | Permalink

ATÉU s., adj. necredincios, liber-cugetător, (pop.) păgân, (înv.) ateist.
Sursa: Sinonime (2002) | Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink

Ateu ≠ credincios
Sursa: Antonime (2002) | Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink

ATÉU ~e (~i, ~e) m. și f. Adept al ateismului; ateist. /

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ai rude care se trag din maimute happysau matusi care se trag din amibe.Eu insa tind sa cred ca-s ruda cu Adam si Eva.Fiecare cu neamurile lor.

Răspuns utilizator avertizat
| ReusxD a răspuns:

Înseamnă să nu crezi in credinţă indiferent de religie, şi nici in Dumnezeu, nici Buddha.

| Aniyta a răspuns:

Inseamna sa nu crezi in nici o divinitate indiferent de religie! Nimic nici Dumnezeu, nici Buddha... si probabil sa crezi in teoria stiintifica a crearii lumii.