| AnyAda a întrebat:

Ce inseamna sa fii ateu? Dau funda!

Răspuns Câştigător
| Mist a răspuns:

Ateismul este concepția care se bazează pe negarea existenței oricărei divinități.[1] Ateismul respinge astfel credințele religioase în supranatural, viața de apoi, miracole etc., specifice teismului.
Mai pe scurt sunt persoane care nu cred in nimeni se bazeaza pe evolutionism 100%

22 răspunsuri:
| Dannyjj a răspuns:

Inseamna sa nu crezi in Dumnezeu,
Asa ca acum de craciun, fara brad, fara sarbatori, intr-un fel o viata plictisitoare.
Cu toate ca voi fi criticat de multi atei(pentru ca aici pe tpu.ro am descoperit cu timpul mai multi atei)

| Dannyjj a răspuns:

@cimajes daca nu crezi in Dumnezeu, atunci de ce sarbatoresti nasterea domnului Iisus Hristos?
"D'oh...*facepalm*" mai si claxonezi.

| Fawkes a răspuns (pentru Dannyjj):

Nu il sarbatorim pe Jesus.Il sarbatorim pe Mosu'

| Dannyjj a răspuns:

Mereu trebuie sa gasim cativa pe net care vor sa para destepti, dar pe langa ca scot numa prostii, mai incearca sa-i si critice pe ceilalti, de exemplu @cimajes cu replica "D'oh...*facepalm*", a incercat sa scoata si el o replica de smecher, el nu crede in Dumnezeu, dar sarbatoreste nasterea Domnui Iisus Hristos, smecher cu inteligenta redusa, am gasit multi de astia si i-am rezolvat repede.

| Th3eo a răspuns:

Adept al ateismului; persoană care neagă existența lui Dumnezeu și a oricărei divinități.

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Sa nu ai prieteni imaginari.happy

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

@ Dannyjj
Cine ti-a zis ca ateii nu pot sarbatori craciunul? D'oh...*facepalm*

| aktlk a răspuns:

Ce sa insemne, ce spune si DEX-ul :
"ATÉU, -ÉE, atei, -ee, s. m. și f. Adept al ateismului; persoană care neagă existența lui Dumnezeu și a oricărei divinități
Persoană care nu are o religie, care neagă orice divinitate
(gr. atheos < a – fără, theos – zeu )."

| AnnaMaryStar a răspuns:

Adept al ateismului; persoană care neagă existența lui Dumnezeu și a oricărei divinități

| Sn00pY a răspuns:

Sa nu crezi in nimeni referandu-ma la Dumnezeu, satana...

| Herp a răspuns:

Buna.happy
Ateismul este concepţia care se bazează pe negarea existenţei oricărei divinităţi.Ateismul respinge astfel credinţele religioase în supranatural, viaţa de apoi, miracole etc.

| iulia_2102 a răspuns:

A fi ateu inseamna sa nu cred in nimic supranatural, sa te bazezi doar pe stiinta, pe stiinte exacte, si ca totul are un raspuns. persoană care neagă existența lui Dumnezeu și a oricărei divinități

| Jeny1 a răspuns:

Cuvântul înseamnă,, fără zei´´ dar ateist, acum, echivalează cu a nu crede în religie. Ceea ce e de bine! O condiționare mai puțin!

| asfgsdfasdfgafghhndf a răspuns:

Ateu inseamna afi credincios.
Funditssa?

| monikablondie a răspuns:

Mai pe scurt, a fi ateu inseamna a nu avea nicio religie.

| geoanarandi a răspuns:

Sa fii ateu inseamna sa nu ai nici o religie... fundaaaaa!

| irinaaa a răspuns:

Adica sa nu crezi in Dumnezeubig grin
fundita?smugbatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa Nu Ai Credinta In Dumnezeu...tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fi ateu inseamna a nu avea credinta in Dumnezeu, si in special a nu crede in viata de apoi, miracole, etc. happy

| Cypronge a răspuns:

Sa fi ateu inseamna sa fii o persoana care are indoieli si nu are convigeri, sa fii o persoana care atuncea cand este o problema sa nu stai in loc facand nimic si rugandute la stele ci sa te ridici sa sa iti faci singur sa fie bine. Un ateu e o persoana ce nu crede in existenta divinitati, ci crede in puterea umana de a crea si a evolua tehnologic, si crede in ca oameni asa cum sunt prin evolutie si nu au fost creati din nisip si din coastele altor oameni.
Multa lume cand aude ca o pesoana sa declarat ateu il considera ca fiind rau / diabolic / malefic, dar adevarul este ca de multe ori un ateu are simtul moralitatii mai ridicat si are un respect pentru pesoanele din jur decat un om ce sa declacat ca fiind credincios.

| Pawel95 a răspuns:

Cei care nu cred in Dumnezeu!winking