| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna ca Iisus a fost fiul Lui Dumnezeu?
Daca mama era om si tatal Dumnezeu, atunci Iisus era semizeu?

13 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Iisus a fost Fiul lui Dumnezeu adica a fost chiar Dumnezeu pe pamant dar, Duhul Sfant era in el.Nu putem vorbi despre semizeu, el a fost trimisul lui Dumnezeu pe pamant si a vorbit pentru Tatal.

| Gospell a răspuns:

Pai...
Iisus era fiul lui Dumnezeu... dar Dumnezeu nu il putea trimite direct pe pamant adica fara sa fie nascut...
Asa ca Dumnezeu a trimis pe fiul sau prin pantecele Fecioarei Maria.

| zorialbi a răspuns:

Iisus Hristos este si Om adevarat si Dumnezeu adevarat. Dumnezeu este unul ca fiinta si intreit in persoane: Tatal, Fiul si Sfantul Duh (adica Sfanta Treime).

| LuS[z] a răspuns:

Tatal lui iisus a fost iosif laughing))))))))))))))))
lolexlaughing)))))
cea mai mare prostie care amauzit-o ever
Chestia e ca Fecioara Marie a nu a fost mama lui Iisus in sensul practic pe care il stim cu totii. Iisus s-a nascut cu jutorul Sfantului Duh si nu nu este semizeu! este doar Fiul lui Dumnezeu

| Klara a răspuns:

@luz, anonimul probabil este de credinta mozaica, asa ca nu-l judeca.
De aceiasi parere. Yeshua ben Yosef big grin

| ileanaadrianastan a răspuns:

Iisus a fost un fiu spiritual al lui D-zeu, asa cum suntem toti copiii Lui spirituali. Un fiu spiritual care s-a mantuit singur. Iisus a fost astfel si fiul lui D-zeu, spiritual vorbind, si propriul sau Mesia/Christos.

| lilboutique a răspuns:

Iisus nu este fiul lui Dumnezeuhappy el nu are mama, tata, frati, surori, copii.
Noi toti suntem fiii luiwinking

| coosmin24 a răspuns:

Iisus a venit pe pamant din fecioara. Fecioara Maria a zamislit pe Iisus din Duhul Sfant. Iisus nu are tata pamantesc, are doar ceresc pe Dumnezeu.Iosif cu Maria au fost doar logoditi.Nu a fost nici o legatura sexuala intre ei.

| Ganduri albe a răspuns:

Te-ai uitat prea mult la Hercule laughing Nu era semizeu era trimisul lui Dumnezeu pe pamant.

| andy_3925 a răspuns:

Cred ca ar trebuie pur si simplu sa credem si sa nu ne mai punem genul acesta de intrebari existentiale, pentru ca nu-si au rostul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tatal lui iisus a fost iosif

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iisus Hristos, este fiul lui dumnezeu nascut din tatal mai inainte de toti vecii. el s-a nascut din fecioara in chip firesc omeneste, dar si minunat in acelasi timp ea fiind umbrita de duhul sfant. Iisus hristos nu este separat de Dumnezeu tatal si de Duhul sfant, asa cum singur a spus, eu sunt in tatal, si tatal este in mine.nu e prea greu de inteles, dar singurul exemplu ce il pot da este al soarelui, care este un corp ceresc, dar ne da lumina, si caldura.deci sunt trei in unul.de aia si fiul, tatal si duhul sfant sunt sfanta treime cea de o fiinta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca Iisus avea sa apara in aceasta lume altfel, atunci diavolul avea sal invinovatesca ca isi foloseste puterea in folosul sau, pe cind Iisus cear trebuea sa ea cip de om prin aceasta cale, fiindca la Duhul Sfint nu-i nimic cu neputinta, si sa salveze omenirea din pacat.Asadar Maria a fost doar un instrument in mina lui D-eu care in fiecare zi se supunea lui D-eu in rugacune. Fa si tu la fel ca Maria, fii credincoasa lui Deu si vei vedea cum El te va folosi pentru binele oamenilor, doar trebuie sa-L asculti/