| Mary_7870 a întrebat:

Ce inseamna cand incerc sa-mi aduc aminte de ceva ce am facut in trecut, si nu imi aduc aminte perfect ceea ce am facut si unde eram, dar imi aduc aminte cum ma simteam in momentul ala. Daca eram trista, fericita sau nervoasa. Si asta imi aduc aminte chiar daca nu tin minte exact ceea ce am facut.

Răspuns Câştigător
| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Eu nu cred ca este deja-vu. deja-vu inseamna cand iti amintesti secvente, care ti se par deja intamplate sau vazute, indiferent de persoana cu care esti sau locul unde te afli. uneori se intampla sa ai deja-vu ca un fel de flash-uri chiar daca nu ai mai fost niciodata intr-un anumit loc unde ti se intampla acest fenomen, sau chiar daca nu cunosti persoana respectiva. pur si simplu brusc ti se pare ca ai mai vizualizat scena pe care o traiesti, si nu poti controla acest lucru oricat ai incerca. unele religii spun ca ai o astfel de senzatie din cauza unor vieti anterioare, si ca desi nu cunosti o persoana in viata asta, ai senzatia totusi ca ai mai vazut-o undeva din cauza reincarnarii sufeltului intr-un alt trup. insa cum noi nu credem in asa ceva, cred ca este pur si simplu o senzatie, o eroare a constintei si memoriei, care produce niste sentimente ciudate de repetitie.
deci nu cred ca este un deja-vu ceea ce ti se intampla de fapt. cred ca pur si simplu gandirea ta a perceput ca cel mai important, sentimentul nu actiunea, de aceea acele momente pe care ti le aduci aminte sub forma de trairi sufletesti sunt intamplari probabil care te-au marcat in viata, si pe care ti le amintesti mai degraba ca pe ceva legat de suflet decat de creier. succeswinking

3 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

That's a deja-vu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa dea dracu' daca pot sa-ti dau un raspuns satisfacator! Daca as fi in locul tau poate as putea macar sa intuiesc, dar asa...
P.P. Lasa iarba pe camp, n-o mai pune in tigareta! Zic si eu...winking