| mentholinks a întrebat:

Cum l-ati caracteriza pe Dumnezeu, judecand nu dupa Biblie ci dupa opera lui, lumea aceasta?

53 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Depinde care era obiectivul lui.
Poate Dumnezeu urmarea sa creeze o lume haotica si lipsita de un sens clar.

| RAY a răspuns:

Indiferent,nepasator,nehotarat,un individ care lasa raul sa se petraca dar nu face nimic in acest sens, nu merita sa fie numit dumnezeu bun

| RAY a răspuns:

Si mie mi-a ajuns, aceasta discutie lipsita de bun simt, educatie, civilizatie.un limbaj urat, vulgar, jignitor

| SG1995 a răspuns:

Nu stiu, Universul e sublim dar umanitatea lipsita de sens.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Dacă presupunem ca Biblia e reala, lumea a fost perfecta.Ma refer la clipele petrecute in Rai.

| Golyat18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca te referi la RAY atunci ne-ar fi fost bine in el... odihna eterna... rolling on the floor
daca te referi la Rai vreau sa stii ca dzeu doar s-a jucat cu acadeaua pe la nasul nostru si niciodata nu s-a gandit ca vom suge din ea mai mult decat a fost: o limba.
Tot raiul/edenul a fost din start compromis, a considerat pacat fapta unui om care nu stia ca acel lucru e pacat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Golyat18):

Ray perfect? Suna atât de nașpa cuvintele astea împreuna.Un dezacord evident.
Ar fi trebuit sa asculte de D-zeu.Stia ca e pacat. Daca nu ar fi stiut, nu s-ar fi ascuns și nu ar fi dat unul vina pe celalalt. Daca in inocenta lor plină de naivitate chiar n-ar fi realizat ca e rău ceea ce fac, dacă ar fi fost o greșeală nevinovata, Dumnezeu nu i-ar fi izgonit.

| Golyat18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti pe langa fetito ei nu s-au ascuns de frica ca au pacatuit, ci pentru ca erau goi si asta au descoperito dupa ce au mancat din el.
DECI INAINTE SA MANANCE DIN POM NU STIAU CE BINELE SI RAUL.
E normal sa iti pot influenta propriul tau copil de doar doi ani ca sa te creada o mincinoasa, tocmai pentru ca e naiv si nu cunoaste binele si raul la fel ca Adam si Eva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Golyat18):

S-au ascuns și de frica, când au auzit glasul lui Dumnezeu.Nu cunoșteau răul, pentru ca traiau intr-o lume a binelui, dar erau oameni, deci predispusi pacatului. Daca și îngerii au căzut, un om de ce n-ar fi făcut-o? Nu stiau ca e rău ce fac.Nu aveau concepția de "rău".Dar știau ca nu e bine.Nu știau care e opusul binelui, cum se manifesta acesta sau ce forme poate lua, dar știau ca șarpele nu are nimic in comun cu Dumnezeu.De aia au și ezitat. Daca n-ar fi stiut ca nu e bine, dacă n-ar fi avut măcar o vagă presimțire, nu ar fi stat pe gânduri și nu ar fi aruncat vina unul asupra altuia.Si,in fond, Dumnezeu nu i-a pedepsit pentru ca au ales răul in loc de bine, ci pentru neascultare.

| Golyat18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Faptul ca a durat putin timp pana cand i-a convins sarpele a datorat memoriei lor.
Ei nu stiau ce sa aleaga ce le-a spus dzeu sau ce le spune prezentul si bineinteles ca au ales ca orice copil: prezentul.
Chiar daca au constientizat dupa aceea fapta a fost datorita constintei capatate. Cat despre ce ai spus si anume ca ei cunosteau doar binele, sa stii ca asta e o minciuna. Nu poti cunoaste binele fara sa cunosti raul.
Iti este suficient cat ti-am spus ca sa fi de aceeas parere cu mine, si daca nu esti inseamna ca esti spalata pe creier cu crestinismul sau ca esti troll

| anonim_4396 a răspuns (pentru Golyat18):

De fapt, poți.Presupune ca mănânci doar ciocolata.Cunosti dulcele, nu? Dar nu știi cum e acrul.Habar n-ai ca ar exista.Totusi,dacă mănânci o lămâie, îți vei da seama ca nu e dulce, chiar dacă nu vei știi ca e acra.Deci poți sesiza absenta dulcelui fața sa constientizezi existența acrului.La fel e și cu binele și răul.Adam și Eva nu erau copii.Si crezi cât dacă un părinte îi spune ceva copilului sau și el nu-l asculta, copilul nu își da seama ca a greșit? Isi da.Dar prefera sa nege.Sa găsească scuze, circumstanțe atenuante.
Spălată pe creier? Cred ca am precizat undeva pe la început ca tot ce am spus eu se aplica in ipoteza in care Dumnezeu exista.Ipoteza.Ca eu sunt convinsă 99% de ea, e alta problema.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Credinta in dumnezeu e bazata pe NIMIC,nu exista nici o dovada cum ca exista dumnezeu, e doar credinta bazata pe absolut pe NIMIC,daca dumnezeu ar fi creat un univers asa complex ca al nostru si el ar necesita un creator mult mai complex ca al nostru, nu putea aparea din nimic ceva atat complex precum un creator ca al universului nostru,a afirma ca exista un creator care a creat totul ar incurca mai mult situatia,iar despre crearea lumi,sti ca dumnezeu a facut pamantul in bezna apoi soarele, eva fiind creata dintr o coasta,proasta solutie, nu stia ce e raul sau binele, dumnezeu a spus ca vor cunoaste moartea, adica vor muri cand vor manca marul dar nu au murit, ba chiar apoi a vb cu cineva dumnezeu, si ei acum cunosc binele si raul sunt ca noi, adica recunosc ca eva si adam nu stiau inainte de asta ce e raul si binele

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Era o moarte metaforica.Spirituala.Au murit in sensul ca au fost alungați din Rai.
Credința in Dumnezeu e "credinta", deci e individuală și facultativa. Daca n-ar fi bazată pe nimic, toți cei care cred in Dumnezeu ar crede și in vampiri, vârcolaci, zâne si uniforni roz plutind pe nori de zahăr.Asta înseamnă o credință bazata pe nimic.Credinta in Dumnezeu are multe la baza,doar ca tu (ateii in general)infirmi orice argument pe care ți l-as putea aduce(și pe care evident ca nu pot sa îl demonstrez, cel puțin nu in maniera in care vrei tu, ca altfel toți am crede). Diferenta e ca eu nu îți spun ca nu ai dreptate, chiar dacă cred asta, pentru ca s-ar putea sa ma înșel.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ce e serios? ce e metaforic? ceea ce ne convine nu? e cuvantul lui dumnezeu nu a unui om beat

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ray,in Biblie multe sunt metafore. Pildele ar fi un exemplu perfect, dar evident ca nu numai ele.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Geneza nu e compusa din pilde

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Credința în Dumnezeu este ancestrală. happy

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce mi ai dat eronat? din moment ce ai afirmat ca Credința în Dumnezeu este ancestrală

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu îmi zici vreo noutate.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Isi respect credinta si religia, doar am vrut sa isi spun ca sunt multe necunoscute in biblie

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Putine lucruri sunt cunoscute in intregime))

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca esti sincera

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

În primul rând pentru a doua parte a răspunsului tău, în al doilea rănd pentru că nu cred că știi ce înseamnă ancestral, în al treilea rând pentru că ai vrut să exprimi cu totul altă idee.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Geneza e începutul istoriei poporului evreu, probabil mitul fundamental al poporului evreu. VT e istoria poporului evreu, atât.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine esti sa ma judeci? esti cumva dumnezeu? doar dumnezeu poate judeca

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Geneza e inceputul lumi, iisus a venit sa implineasca legea lui moise nu sa o inlocuiasca, iisus era evreu si credea in religia iudaica si profetea de mic

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ce treaba are geneza cu Iisus? Ești total pe lângă subiect.
Și mai e ceva, tu, omul de știința care avea și un site despre știință, ai ajuns la concluzia că pământul are 7000 de ani?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Suntem la categoria religie asa ca vorbesc despre religie, pamantul are cateva miliarde de anii, fara pacatul originar iisus nu ar fi venit pe pamant

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Mi-a ajuns discuția asta. Noapte buna!

| Seba2013 a răspuns (pentru Golyat18):

Spartacule, vorbeste pe tema, lasa tu jignirile, ca aici nu esti la tine in curte. Calificativele astea nu isi au rostul in spatiul acesta, asa ca hai pedaleaza. Iti repeti obsesia ca un natarau fara a vedea ca in Facerea (Geneza) 3:2, 3, Eva era in cunostinta de cauza.
Binele si raul se refera la altceva. Se refera la faptul ca ei au decis "per se" ce este bine si ce este rau, au vrut sa fie ca Dumnezeu, au gandit arbitrar. Ei au experimentat neascultarea, nu ca au descoperit toate relele ci in sensul ca au dat nastere pacatului. Iar Dumnezeu nu mai putea da inapoi, pentru ca deja le spusese consecintele. A fost o manevra la autoritatea lui, nu la puterea lui, ca altfel ii extermina cu tot cu Satan.

| Golyat18 a răspuns (pentru Seba2013):

Ei nu cunosteau binele si raul, deci de aici tragem concluzia ca nu stiau daca e bine sau rau sa manance din pom.
Ce am scris mai sus e conform cu biblia daca nu ti se pare asa vino te rog cu versete nu cu parerea ta doar ca sa imbunatatesti ceva stricat.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te asigur ca nu, religia ancestrala e animismul, si credinta monotoista in Yahweh apare doar din secolul 10 i.e.n., pana atunci evrei evrei fie au fost politeisti, fie monolatri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Nici tu nu înțelegi ce înseamnă cuvântul ăla.
La ce cunoștințe ai, îți lipsește un doctorat în istoria religiilor, dar cred că l-ai obține foarte ușor. big grin

| Teffan a răspuns (pentru anonim_4396):

Credinta in dumnezeu este ancestrala?
Stii din ce neam faci parte si din ce popor faci parte si ce sange ai in tine?
Crestinismul ti-a distrus adevarata religie si credinta ancestrala,pre crestina.
Prin sabie si violenta au cotropit "credinciosii" lui Isus,toata Europa,incepand cu Imperiul Roman.
Cu curaj,determinare si dragoste pentru cultura pagana ancestrala, stramosii tai au luptat sa apere Europa de otrava asiatica numita crestinism.

"Ce înseamnă neamul lui în concepția ta?"
Neamul lui Iehova, acest concept inventat, este neamul evreiesc. Evreii l-au inventat si pe Isus Hristos, pentru crearea crestinismului, inspre scopul de dominare culturala a lumii.dominarea culturala a lumii in acest simplu caz este reprezentata de crestinism, care dupa cum se vede, este cea mai raspandita religie globala.Crestinismul a fost creat pentru a introduce multiculturalismul in vietile oamenilor.
Isus spune deci ca toate neamurile il pot primi ca si "mantuitor" personal,deci ideea de, etnie, cultura nativa, cade, instaurandu-se astfel globalizarea.
Si iti spun:cultura nativa a fiecarei rase, este cea mai de pret comoara pe care o avem.
Odata ce aceasta moare, odata ce rasa moare intr-un mare abis inter-rasial(pe care crestinismul il promoveaza) suntem distrusi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Teffan):

Care-i cultura nativă a neamului nostru?big grin Te-ai uitat la Daniel Roxin?
În 2000 de ani n-a căzut ideea de cultură nativă, nici cea de etnie, iar globalizarea are o mică, foarte mică legătură cu religia, despre ce naiba vorbești?

| Seba2013 a răspuns (pentru Golyat18):

Vad ca nu ai capacitatea sa computezi si sa intelegi la ce se refera acolo. Preferi sa ai o gandire incoerenta, dar asta este doar in capul tau, ca la noi totul este coerent.
Prevederea de a nu manca din pom, preceda actul consumator, asa ca ai probleme cu timpurile verbale pentru ca ei stiau ce este incorect. Plus ca Eva i-a repetat sarpelui porunca, deci au pacatuit deliberat. Si nu au descoperit nicio iluminare pentru ca asa era autodenumit copacul de dinainte ca ei sa manance. Iar Eva se plangea ca a fost inselata. Si plus ca binele deja il cunosteau Geneza 1:18. Si sunt mai multe detalii, dar nu ma pun acum sa te invat tot, mai forteaza-te si tu.
Ei cand au pacatuit, nu au facut-o pentru gustul marului, ci din cauza ca au vrut sa fie ca Dumnezeu. Acesta a fost incentivul cu care au fost inselati de Satan, nu marul. Ei stiau ca pomul continea aceasta putere Geneza 2:17. Ei au vrut sa se autodetermine, asa cum Catalonia vrea sa aiba o perceptie diferita de ceea ce este bine si ceea ce este rau fata de Spania. Ei au lansat un atac la guvernarea lui Dumnezeu, si astfel au cunoscut binele si raul in sensul ca a mostenit un tip de discernamant pacatos. Au nascut defectul, omul este o fire egoista, exista o parte din el care merge in contra binelui, se rebeleaza.
Si nu voi mai lungi vorba, ca daca ma pun cu voi la subiecte de astea, incepe sa ma doara capul.

| Golyat18 a răspuns (pentru Seba2013):

Nu are rost sa o mai repet.
Eu am dreptate eu iti spun putin adica esentialul iar tu din cauza ca nu ai dreptate imi scrii epistole. Asa sunteti voi spalatii pe creier contraziceti ceea ce e evident.

| Seba2013 a răspuns (pentru Golyat18):

Da ma, tu pregateste-te inainte sa vorbesti. Si dupa aceea sa vii la noi cu superficialitati de astea de Tarzan in chiloti de tabla.

| syd2 a răspuns:

OCD

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Idiot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ca și cum mi-ai cere sa judec un pom după un mar mancat de viermi.La început a fost perfect.Acum e o carcasa goala.La fel ca și lumea.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lumea n-a fost perfecta vreodata, perfectiunea nu exista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Citește ''Facerea''.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te referi la cartea aceea csre ni spune ca viata pe terra a aparut inainte soarelui, ca un nene a fost facut din namol si o tanti din coasta, ca au mancat un fruct magic si i-a facut destepti, iar cand au devenit genial zeul i-a dat afara, ca copii astora doi s-au ucis din invidie, oar cel mai mare s-a casatorit cu sora-sa si su fondat un oras fantoma, sau ca vreo aproape mie de ani nu a plouat de loc pana gand zeul tau si-a deschis ferestre, a dat drumu la robinet si a 40 de zile si 40 de nopti iar dupa a inundat pamantu, apai a salvat o biata familie despre care el credea ca e dreapta, si astia tot prin incest s-au imultit iepureste. Bravo dom'le daca nu ai pic de spirit critic si ratiune, da Geneza e o carte extrem de serios, dar pentru cei cu un IQ mai mare 70 o va lua ca pe o gluma proasta, Geneza e un non-sens literar si contradictiv, consider ca insulta inteligenta multor oamenii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca să răspund la întrebare: https://www.youtube.com/watch?v=yoObZMMlnKY
Ascultă bine ce întreabă Mercury la final.

În discuția extrem de intelectualizată de mai sus, încă nu știu dacă are rost să intru. Mai mă gândesc. :D

| Golyat18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iarasi ne aduci aminte ca esti BULA#GIU, multumesc big grin

| Teffan a răspuns:

Singura presupusa "opera" a lui este "neamul" lui.
Noi toti ceilalti nu apartinem lui Iehova, acest concept inventat.
Noi apartinem culturii native din care facem parte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Teffan):

Ce înseamnă neamul lui în concepția ta?

| Golyat18 a răspuns:

Un Diavol demn de admirat.
(ma refer la Yehova)

| mimimumu a răspuns:

Oricum El este ca un părinte.Ne iubeste dar si ne ceartă cand e nevoie.El a creat lumea aceasta foarte frumoasa pana a venit "raul" si "si-a băgat coada".El ne-a înzestrat cu "liber arbitru". Fiecare face ce vrea.De-aia e lumea asa cum e.E si buna si mai putin buna. Dumnezeu asteapta ca oricine care umblă pe drum gresit, sa se întoarcă cu zdrobire de inimă, sa isi ceară iertare din pura inima si cu conștientizarea faptelor, si Bunul il va ierta.

| Ardeea19 a răspuns:

Totul este perfect si asa cum trebuie sa fie.
Daca prosti ca haotic, mitosis, Steregoi etc nu ar exista, oamenii destepti nu ar face bani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ardeea19):

Sper că asta nu-i o teorie a ''poporului ales'', sintagma atât de greșit folosită.