| Lizzu a întrebat:

--Ce lucruri ati schimba in lume daca ati detine puterea absoluta?--

67 răspunsuri:
| WhatheWow a răspuns:

Atitudinea ei față de tot ce înseamnă drept la viață.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista putere absoluta...decat asupra propriei existente (as vrea sa pot spune asta cu ceva mai multa incredere). Mda, cred ca paranteza ti-a raspuns la intrebare.

| RTDRomania a răspuns:

Daca ar exista putere absoluta as schimba atitudinea fata de oameni si comportamentul

| Kalin20 a răspuns:

Nu as schimba nimichappy ea e perfecta asa cum e.cu bune si rele.asta e viata si totul e o experienta pe care noi cei ce populam planeta avem nevoie pentru a creste spiritual

NOname
| NOname a răspuns:

Ipotetic vorbind, aş schimba multe, foarte multe, începând cu mine...nu, cu bolnăvii şi muribunzii din Africa şi din lumea întreagă şi cu dezastrele naturale care distrug fără discriminare mii de vieţi. Nesuferitul şi imperfectul din mine poate să mai aştepte (dar la cât de mult ne-am acomodat împreună, probabil nici nu ne-am despărţi).

| sabin89 a răspuns:

As schimba ADN-ul, sa nu mai existe inclinatia omului spre comiterea de infractiuni.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

There the human race'
And Hocus Pocus: There was...happy

| Alexsiatit a răspuns:

"Puterea" o detinem cu totii EuLiZa, doar ca inca nu suntem capabili de-a si constientiza asta! Adevarata si intreaga "Putere" salajuieste deja in noi, asteptand doar a fi "descoperita"!
Cat despre mine, in primul rand as "umbla" putin la "CONSTIINTA UMANA". In primul rand, pentru eliminarea spyware-urilor "mastilor" sociale, (pe care cu totii nu doar ca le "acceptam" intr-un mod tacit, ci chiar le si folosim, adaptand-le "mandrii" asaziselor noastre "interese" generale sau de moment)as face-un simplu "Upgrade", celui mai puternic antivirus instalt deja in noi, cu "licenta" Divina: IUBIREA!
Apoi, m-as folosi de-un "Update" pentru-a putea "scapa" de absolut toate programele "spion" daunatoare si a celor de tip mallware, generatoarele "viermilor" si a "tiparelor sociale" rigide!
Alexsiatat
PS: DORESC TUTUROR CA ACESTE SFINTE SARBATORI DE PASTI (pana dupa care eu voi lipsi de pe-aici) SA LE-ADUCA SI ADEVARATA LUMINA lAUNTRICA!
tot: EU...

| nogomani a răspuns:

As schimba lumea renuntand la puterea absoluta. Prea multa puterea corupe omul, este o realitate istorica.
Cel mai probabil as incerca sa modelez lumea dupa propia mea vointa, iar acest lucru va fi facut doar intr-o baie de sange, fiindca daca e sa echilibrez lucrurile nu pot sa o fac fara sa defavoriezez o masa de oameni in detrimentul alteia.
Nici un om nu trebui sa aiba dreptul la putere absoluta.

| NoBodyByMe a răspuns:

Oamenii

| Lizzu explică (pentru Alexsiatit):

Foarte interesant si binevenit cred.

NOname
| NOname a răspuns (pentru nogomani):

Dacă pe lângă puterea absolută ai avea şi puţină minte, ai putea să echilibrezi situaţia şi fără vărsare de sânge. Plantezi bunătate şi iubire în mintea fiecăruia, lucrezi puţin la mentalitate şi gata, treaba-i rezolvată de la sine.

| DanyN98 a răspuns:

Desi multi viseaza la aceatsa chestie, cu totii stim ca doar noi insine si doar pentru noi detinem puterea absoluta...dar daca ar fi vorba sa pot schimba ceva, nu as face-o...eu cred ca lumea ar trebui sa-si duca singura cursul timpului, cu bune si cu rele

| Lizzu explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Ha tongue

| Lizzu explică (pentru NOname):

"Plantezi bunătate şi iubire în mintea fiecăruia, lucrezi puţin la mentalitate şi gata, treaba-i rezolvată de la sine. "

Asa este.

| Lizzu explică (pentru DanyN98):

Probabil ca da... happy

| nogomani a răspuns (pentru NOname):

Si cum ai planui tu sa "Plantezi bunătate şi iubire în mintea fiecăruia, lucrezi puţin la mentalitate şi gata, treaba-i rezolvată de la sine."?

Ai facut sa para atat de usor, de parca ai putea sa controlezi mintile oamenilor laughing.

NOname
| NOname a răspuns (pentru nogomani):

Păi ce putere absolută ar mai fi aia, dacă un fleac ca acesta nu aş putea controla? Până şi popii cu politicienii o fac şi nu sunt nici măcar pui de atotputernici, doar nişte manipulatori de duzină.

NOname
| NOname a răspuns:

LiZa, poţi să adaugi la răspunsurile tale şi răspunsurile de aici:
http://www.tpu.ro/......mbunatati/

| nogomani a răspuns (pentru NOname):

Pai nu vorbim de putere absoluta din punct de vedere politic(ca un dictator)? Nu stiam ca este o intrebare genul "ce ai face daca ai fi Dumnezeu".

"Până şi popii cu politicieni o fac şi nu sunt nici măcar pui de atotputernici"
Da, dar nu au putere peste toti locuitorii acestei plantete si majoritatea dintre ei sunt criticati foarte aspru, iar credibilitatea lor ca persoane poate fi distrusa de la o singura actiune considerata de majoritatea oamenilor imorala. Mereu o sa fie critici care o sa vada latura negativa a actiunilor tale, este imposibil sa ii multumesti pe toti.
Oricum preotii sunt experti in asa ceva, te acapareaza cu ideile lor inca de mic, iar apoi iti va fi foarte greu sa iesi din doctrina lor, nu as spune ca sunt "amatori"

NOname
| NOname a răspuns (pentru nogomani):

Ai deviat rău de la subiect.
Se pare că vorbim, dar nu ne înţelegem.

Tu ce înţelegi prin "puterea ABSOLUTĂ"?

Căci eu înţeleg să pot absolut orice, să aprind stele şi să mut galaxii, dacă e nevoie. Acum...să nu pot controla nişte fleacuri ca minţi şi mentalităţi umane?

| nogomani a răspuns (pentru NOname):

Bine atunci, am crezut ca pastram proportiile de simplii muritori si ne limitam la puteri absolute asupra deciziilor politice pe care le putem lua, adica in limita a ceea ce este posibil aici in lumea reala.
Oricum, daca ai fi "Zeita" si mi-ai da ratiune ca apoi sa ma controlezi cum doresti tu, nu as fi tocmai multumit de o asemnea decizie chiar daca ar fi pentru binele meu.

NOname
| NOname a răspuns (pentru nogomani):

Nu e vorba de control neapărat, ci de schimbarea esenţei umane, îmbunătăţirea ei, un fel de upgrade.
Dar din moment ce nu am făcut-o perfectă, ce pretenţii aş mai putea avea?

| Lizzu explică (pentru nogomani):

Puterea absoluta se refera la orice posibil si imposibil happy

| nogomani a răspuns (pentru Lizzu):

Am inteles, greseala mea.

| Lizzu explică (pentru nogomani):

Nu-i nimic, e si greseala mea, intr-un fel, ca nu am specificat.Dar tocmai asta e happy pune imaginatia la incercare.

| nogomani a răspuns (pentru Lizzu):

Nu e nci o greseala, am avut eu o problema cu puterea politica absoluta(ceva in genul Cezar), nici nu stiu de ce m-am legat de politica cand intrebarea nu facea nici o referire la asa ceva, apoi ma intrebam cum dorea NoName sa schimbe mintile oamenilor ea fiind un "simplu" dictator mondial.Scuze de raspunsurile irelevante...

| Lizzu explică (pentru nogomani):

NU trebuie sa ceri scuze pentru nimic.Iti expui parerile, iar eu la intrebarile mele accept orice parere, ofer libertate totala de a comunica unii cu altii.
Asta vreau, sa dezbatem orice lucruri, indiferent de felul in care o facem.

Stai linistit /a happy

P.S. Urasc politica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Blaaaa, ce buni am devenit cu totii. Putere insemna inteligenta, control...totul!
E imposibil sa stim acum ce decizii ar lua un om cu o putere absoluta. Poate gandi la nivel planetar si s-ar putea sa distruga cateva rase si specii ca sa salveze ceva mai mult important.
Noi s-ar putea sa fim pe o lista de prioritati trecuti ca optionali.
Eu? as rade tot, as lasa sobolanii sa evolueze si cateva specii de papagali ca sa am cu cine vorbi, da mai trag eu o tura pe aici daca o sa mai am timp, nu? pa!

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Deci ai ramane unicul om de pe Planeta? sad bine, pa!