| Lizzu a întrebat:

--Ce lucruri ati schimba in lume daca ati detine puterea absoluta?--

67 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ipotetic vorbind, aş schimba multe, foarte multe, începând cu mine...nu, cu bolnăvii şi muribunzii din Africa şi din lumea întreagă şi cu dezastrele naturale care distrug fără discriminare mii de vieţi. Nesuferitul şi imperfectul din mine poate să mai aştepte (dar la cât de mult ne-am acomodat împreună, probabil nici nu ne-am despărţi).

NOname
| NOname a răspuns:

LiZa, poţi să adaugi la răspunsurile tale şi răspunsurile de aici:
http://www.tpu.ro/......mbunatati/

| Lizzu explică (pentru NOname):

Nu stiam ca ai pus o intrebare asemanatoare, scuze. Sau am omis eu...

happy

| NOname a răspuns (pentru Lizzu):

Scuze pentru ce? Din contră, LiZa, mă bucur că te-ai gândit la această întrebare şi că pot afla şi alte păreri, completându-mi colecţia de răspunsuri.

| Lizzu explică (pentru NOname):

Ok happy voi incerca sa raspund la a ta.

| Alphawolf a răspuns:

Nimic.

| sabin89 a răspuns:

As schimba ADN-ul, sa nu mai existe inclinatia omului spre comiterea de infractiuni.

| eliaclodia a răspuns:

As schimba respingerea fortei mele absolute pe acceptarea ei. :}

| eliaclodia a răspuns:

Raspunsul tau aici...Nu detin eu puterea absoluta. M-am intrebat si eu ce anume ar fi absolut. Acum ma gandesc ca puterea absoluta, magica si infinita, e armonia universului. Insa oamenii se cam opun rezultatului puterii, adica armoniei, se revolta sau gresesc din ignoranta sau mai e si fatidicul. O strica pe undeva, dar ea se repara iar si ea. Am sentimentul ca o parte din puterea absoluta o detine soarele. Pare ca sistemul nostru solar are din puterea absoluta prin soare. Non stop manifesta punerea in armonie a lucrurilor si dezvoltarea lor armonioasa.Cand ar aparea fatidicul? Daca soarele ar fi obosit probabil ca din cauza puterii slabite ar fi si scapari? Nu stiu ce e fatidicul, pentru ca mi-e prea frica de cuvantul acesta.

| WhatheWow a răspuns:

Atitudinea ei față de tot ce înseamnă drept la viață.

| Chαяtreux a răspuns:

Oamenii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista putere absoluta...decat asupra propriei existente (as vrea sa pot spune asta cu ceva mai multa incredere). Mda, cred ca paranteza ti-a raspuns la intrebare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Blaaaa, ce buni am devenit cu totii. Putere insemna inteligenta, control...totul!
E imposibil sa stim acum ce decizii ar lua un om cu o putere absoluta. Poate gandi la nivel planetar si s-ar putea sa distruga cateva rase si specii ca sa salveze ceva mai mult important.
Noi s-ar putea sa fim pe o lista de prioritati trecuti ca optionali.
Eu? as rade tot, as lasa sobolanii sa evolueze si cateva specii de papagali ca sa am cu cine vorbi, da mai trag eu o tura pe aici daca o sa mai am timp, nu? pa!

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Deci ai ramane unicul om de pe Planeta? sad bine, pa!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Cu o putere absoluta, crezi ca as mai avea nevoie de prieteni?
Adica ce fac pana la urma, amplific cu puterea pe care o am, un sentiment uman? nu prea suna bine.As fi framantat de un infinit de ganduri si cred ca pana la urma as exploda.
Sobolanii si papagalii is asa de...decor happy

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Decor? happy bine.

Da, dar chiar daca ai putere absoluta si esti atotstiutor, atunci esti un geniu, iar geniile se simt profund singure deseori.Au o criza existentiala, stii?
Si vorbesc serios, pentru ca sunt neintelesi de majoritatea, gandirea lor este peste limita de normalitate admisa de societate si de oameni.

Te-ai simti singur, ai avea nevoie de prieteni si nu ma refer la animale. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Nu, e mult prea complicat ca sa asociezi un geniu cu o fiinta suprema ce detine controlul.Criza existentiala are si ea un intreg mecanism in spatele depresiilor, furiilor.
Daca astept alinarea din partea unor fiinte mai limitate ca mine, insemna ca s-a dus puterea aia absoluta, eu cazand in capcanele unor sentimente umane si obisnuite.
In schimb, ca sa fiu corect fata de parerea ta, cred ca as crea pe cineva in "oglinda", cu aceleasi trasaturi, exact me! ca sa ma pot vedea si corecta in acelasi timp.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

In plus, pe om nu-l poti multumi nicicum. Ar trebui sa-i umblu la caracter, sa- l modific, dar asta ar duce scaderea altor caracteristici de-ale lui.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

O idee buna happy ..cred...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Nu-i o idee buna, degeaba ma crezi, aia era ideea de ieri, azi m-am trezit altcineva.
Ma pot razgandi nu?
Poi cred ca as face legaturi ca cele din piata, in care precupetele sugruma doua fire de ceapa cu sfoara si le vand pe la fraieri.
As vinde legaturile unor zei dupa cum urmeaza: Doua lui Dz, ca sa-i dea si fiului sau, ca sa schimbe tot cursul istoriei crestine."Si atunci El, s-a uitat spre cer si a smuls sau fumat, cuiele ce-l tineau infipt pe cruce, spunandu-le: Crestini, in noaptea asta cinam in iad."
Iuda 4:30 "Cand s-a dat jos, pamantul s-a tremurat de la prea mult KFC.Cu sabia intr-o mana si RedCow in alta, ca sa-i dea aripi si lapte, se napusti asupra fariseilor, soldatilor. Si au trait fericiti pana la adanci batraneti!"
Da, asta as face cu puterea mea, dar nu sunt singurul care a gandit la fel.Azi inca unul care a gonit vreo 200 de metri cu frana de mana trasa, intr-o Lada, mi-a adus aminte ca zeitatile is pline de umor!

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

laughing pai trebuie sa mostenim si noi umorul de la cineva, nu? tongue

Da, te poti razgandi de cate ori vrei tu in viata asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai aveam o teorie, am vazut-o la Alphawolf(nu stiu ce a vrut el exact sa zica acolo) dar daca merita ceva lumea asta si mai e ceva bun in ea, cu siguranta va iesi la suprafata.De ce sa incerci sa schimbi lumea dupa bunul plac... poate gresesti, iar unii isi merita soarta.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine zici. Pentru ca totul sa fie bine facut, cu sens, trebuie sa fie in mod natural, evolutiv, nu cu hocus-pocus -fals. Eu(avand puterea propusa de Liza) daca as face o schimbarea automat as predestina intr-un fel, as dicta subiectiv, iar unde as atinge eu cu bagheta magica liberul albitru ar pica.

| Lizzu explică (pentru Alphawolf):

"daca as face o schimbarea automat as predestina intr-un fel, as dicta subiectiv, iar unde as atinge eu cu bagheta magica liberul albitru ar pica. "

Sunt de acord cu tine.
Dar ma gandesc ca oamenii nu ar dori liber arbitru si pentru lucruri rele care sa li se intample... daca ai putea predestina totul in bine pentru toti ar fi ideal.

Dar ma gandesc ca si lucrurile rele care se intampla oamenilor au un rol... poate, iar daca ar fi eliminate total, ar produce un dezechilibru.
Li se va ura cu binele?

| Alphawolf a răspuns (pentru Lizzu):

Pentru a face o schimbare in bine este nevoie de atotcunoastere si puterea necesara. Eu cred ca pentru a oferi o schimbarea in bine trebuie umblat, in primul rand, la legile universului(calamitatile), iar apoi la caracterul oamenilor.

| Lizzu explică (pentru Alphawolf):

Oare nu e tocmai invers?
Nu crezi in legea atractiei? nu crezi ca tot ceea ce noi suntem,gandim,actionam atrage spre noi lucrurile rele?
Prin urmare ar fi indicat ca mai intai sa se schimbe modul de gandire al oamenilor, asta e totul, gandirea cea mai profunda care ne conduce si ne dicteaza, daca ea s-ar schimba, totul ar fi ideal si poate am experimenta pana si pacea in lume.

| Alphawolf a răspuns (pentru Lizzu):

Asa e cum zici, dar tot la caracter se ajunge. Modul de a gandi este influentat de caracter. Cand dorintele sau slabiciunile primeaza ratiunea nu prea mai are valoare, se obtine mai mult subiectivism(un ex. credintele si "argumentele" lor). Frica, dorinta, egoismul, invidia, etc daca nu sunt in cantitati moderate preiau conducerea, declaseaza ratiunea. Sentimentele sunt bune dar doar acolo unde trebuie si-n masura care trebuie, ele niciodata nu trebuie sa primeze in fata ratiunii. Eu cred ca daca nu ar mai fi caractere slabe, nici superstitiosi nu ar mai fi, pentru ca sentimentele il indeamna pe om sa creada, ratiunea in nici-un caz. Mai cred ca, sentimentele sunt mai vinovate decat ratiunea de "concursul" dintre oamenii, ele(unele) sunt vinovate de raul din lume. Dar bineinteles, sunt si oameni care rationeaza prea putin.

| Lizzu explică (pentru Alphawolf):

"Eu cred ca daca nu ar mai fi caractere slabe, nici superstitiosi nu ar mai fi, pentru ca sentimentele il indeamna pe om sa creada, ratiunea in nici-un caz."

Foarte adevarat raspuns. happy

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

There the human race'
And Hocus Pocus: There was...happy

| sensualus a răspuns:

Netuhappy

| SatanLovesYou a răspuns:

As sustine echilibrul bun-rau de pe Pamant.Parerea mea...Bine, nu numai pe Pamant. Oriunde.Consider ca este foarte important.

| Lizzu explică (pentru SatanLovesYou):

Inteligent raspuns ...cred ca s-ar regla multe si ar pleca multe lucruri bune din echilibrul acesta.
happy

| SatanLovesYou a răspuns (pentru Lizzu):

Exact! big grin

| DanDenisă a răspuns:

As face un singur lucru, as da o lege, si aceea ar fi " Moarte pentru Moarte "! Nu e corect ce ce intampla in ultimul timp, si aici ma refer in randul tineretului.

| RTDRomania a răspuns:

Daca ar exista putere absoluta as schimba atitudinea fata de oameni si comportamentul

| Denis505 a răspuns:

Drumurile din Romania si salariilewinking

| Alexsiatit a răspuns:

"Puterea" o detinem cu totii EuLiZa, doar ca inca nu suntem capabili de-a si constientiza asta! Adevarata si intreaga "Putere" salajuieste deja in noi, asteptand doar a fi "descoperita"!
Cat despre mine, in primul rand as "umbla" putin la "CONSTIINTA UMANA". In primul rand, pentru eliminarea spyware-urilor "mastilor" sociale, (pe care cu totii nu doar ca le "acceptam" intr-un mod tacit, ci chiar le si folosim, adaptand-le "mandrii" asaziselor noastre "interese" generale sau de moment)as face-un simplu "Upgrade", celui mai puternic antivirus instalt deja in noi, cu "licenta" Divina: IUBIREA!
Apoi, m-as folosi de-un "Update" pentru-a putea "scapa" de absolut toate programele "spion" daunatoare si a celor de tip mallware, generatoarele "viermilor" si a "tiparelor sociale" rigide!
Alexsiatat
PS: DORESC TUTUROR CA ACESTE SFINTE SARBATORI DE PASTI (pana dupa care eu voi lipsi de pe-aici) SA LE-ADUCA SI ADEVARATA LUMINA lAUNTRICA!
tot: EU...

| Lizzu explică (pentru Alexsiatit):

Foarte interesant si binevenit cred.

| Behindyou a răspuns:

Rasismul, suferinta, foamentea, bolile, violenta...

| nogomani a răspuns:

As schimba lumea renuntand la puterea absoluta. Prea multa puterea corupe omul, este o realitate istorica.
Cel mai probabil as incerca sa modelez lumea dupa propia mea vointa, iar acest lucru va fi facut doar intr-o baie de sange, fiindca daca e sa echilibrez lucrurile nu pot sa o fac fara sa defavoriezez o masa de oameni in detrimentul alteia.
Nici un om nu trebui sa aiba dreptul la putere absoluta.

| NOname a răspuns (pentru nogomani):

Dacă pe lângă puterea absolută ai avea şi puţină minte, ai putea să echilibrezi situaţia şi fără vărsare de sânge. Plantezi bunătate şi iubire în mintea fiecăruia, lucrezi puţin la mentalitate şi gata, treaba-i rezolvată de la sine.

| Lizzu explică (pentru NOname):

"Plantezi bunătate şi iubire în mintea fiecăruia, lucrezi puţin la mentalitate şi gata, treaba-i rezolvată de la sine. "

Asa este.

| nogomani a răspuns (pentru NOname):

Si cum ai planui tu sa "Plantezi bunătate şi iubire în mintea fiecăruia, lucrezi puţin la mentalitate şi gata, treaba-i rezolvată de la sine."?

Ai facut sa para atat de usor, de parca ai putea sa controlezi mintile oamenilor laughing.

| NOname a răspuns (pentru nogomani):

Păi ce putere absolută ar mai fi aia, dacă un fleac ca acesta nu aş putea controla? Până şi popii cu politicienii o fac şi nu sunt nici măcar pui de atotputernici, doar nişte manipulatori de duzină.

| nogomani a răspuns (pentru NOname):

Pai nu vorbim de putere absoluta din punct de vedere politic(ca un dictator)? Nu stiam ca este o intrebare genul "ce ai face daca ai fi Dumnezeu".

"Până şi popii cu politicieni o fac şi nu sunt nici măcar pui de atotputernici"
Da, dar nu au putere peste toti locuitorii acestei plantete si majoritatea dintre ei sunt criticati foarte aspru, iar credibilitatea lor ca persoane poate fi distrusa de la o singura actiune considerata de majoritatea oamenilor imorala. Mereu o sa fie critici care o sa vada latura negativa a actiunilor tale, este imposibil sa ii multumesti pe toti.
Oricum preotii sunt experti in asa ceva, te acapareaza cu ideile lor inca de mic, iar apoi iti va fi foarte greu sa iesi din doctrina lor, nu as spune ca sunt "amatori"

| NOname a răspuns (pentru nogomani):

Ai deviat rău de la subiect.
Se pare că vorbim, dar nu ne înţelegem.

Tu ce înţelegi prin "puterea ABSOLUTĂ"?

Căci eu înţeleg să pot absolut orice, să aprind stele şi să mut galaxii, dacă e nevoie. Acum...să nu pot controla nişte fleacuri ca minţi şi mentalităţi umane?

| nogomani a răspuns (pentru NOname):

Bine atunci, am crezut ca pastram proportiile de simplii muritori si ne limitam la puteri absolute asupra deciziilor politice pe care le putem lua, adica in limita a ceea ce este posibil aici in lumea reala.
Oricum, daca ai fi "Zeita" si mi-ai da ratiune ca apoi sa ma controlezi cum doresti tu, nu as fi tocmai multumit de o asemnea decizie chiar daca ar fi pentru binele meu.

| NOname a răspuns (pentru nogomani):

Nu e vorba de control neapărat, ci de schimbarea esenţei umane, îmbunătăţirea ei, un fel de upgrade.
Dar din moment ce nu am făcut-o perfectă, ce pretenţii aş mai putea avea?

| Lizzu explică (pentru nogomani):

Puterea absoluta se refera la orice posibil si imposibil happy

| nogomani a răspuns (pentru Lizzu):

Am inteles, greseala mea.

| Lizzu explică (pentru nogomani):

Nu-i nimic, e si greseala mea, intr-un fel, ca nu am specificat.Dar tocmai asta e happy pune imaginatia la incercare.

| nogomani a răspuns (pentru Lizzu):

Nu e nci o greseala, am avut eu o problema cu puterea politica absoluta(ceva in genul Cezar), nici nu stiu de ce m-am legat de politica cand intrebarea nu facea nici o referire la asa ceva, apoi ma intrebam cum dorea NoName sa schimbe mintile oamenilor ea fiind un "simplu" dictator mondial.Scuze de raspunsurile irelevante...

| Lizzu explică (pentru nogomani):

NU trebuie sa ceri scuze pentru nimic.Iti expui parerile, iar eu la intrebarile mele accept orice parere, ofer libertate totala de a comunica unii cu altii.
Asta vreau, sa dezbatem orice lucruri, indiferent de felul in care o facem.

Stai linistit /a happy

P.S. Urasc politica.

| Fresh a răspuns:

As face sa dispara guvernul happy laughing

| agoodfriend a răspuns:

As curata lumea de prosti

| muzicadepoveste a răspuns:

Pei,in primul si primul rand as face oamenii sa nu mai fie violenti si rai, in al doilea rand as face ca oamenii sa ingrijeasca mai mult animalele si in ultimul si al treilea rand as face oamenii sa stie toti miliarde de lucruri interesante si sa faca mai multe studii de Biologie ca sa fie mai inteligenti.
Sper ca te-am ajutat.Bafta.

| NoBodyByMe a răspuns:

Oamenii

| catalinaeu a răspuns:

Toti hotii din Romania sa suporte chinuri groaznice si cei care cred ca sunt cei mai tari si batjocuresc pe toata lumea sa fie "aranjati" putin de toata lumea big grin

| Lizzu explică (pentru catalinaeu):

Ar fi o idee sa stiiwinking

| catalinaeu a răspuns (pentru Lizzu):

Am zis pur si simplu ce am gandit rolling on the floor)

| Lizzu explică (pentru catalinaeu):

Foarte bine happy

| DanyN98 a răspuns:

Desi multi viseaza la aceatsa chestie, cu totii stim ca doar noi insine si doar pentru noi detinem puterea absoluta...dar daca ar fi vorba sa pot schimba ceva, nu as face-o...eu cred ca lumea ar trebui sa-si duca singura cursul timpului, cu bune si cu rele

| Lizzu explică (pentru DanyN98):

Probabil ca da... happy

| Kalin20 a răspuns:

Nu as schimba nimichappy ea e perfecta asa cum e.cu bune si rele.asta e viata si totul e o experienta pe care noi cei ce populam planeta avem nevoie pentru a creste spiritual