| Meme10Memu a întrebat:

Ce misca materia?

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce știi despre materie?
Ai un concept despre materie, care este ceva nemișcat și care are nevoie de ceva care să miște acel ceva.
Acest concept ce este? De unde ai auzit de el?
Vorbești vag despre ceva vag, și încerci să faci teorii vagi, sau să asculți păreri vagi și nesigure ale altora. Te va face asta mai deșteaptă? Mai fericită, simțind că ești filozoafă? O să sară imediat cu gura teii și ateii fiecare cu varianta lui, o să își dea unii și alții cu presupusul și se întinde o peltea de discuție care nu duce nicăieri.

| anonimg a răspuns:

Electronul.
"Materia este compusă din particule divizibile ca atomi, care se grupează formând molecule. Atomii la rândul lor sunt alcătuiți din protoni, neutroni și electroni numite și particule elementare care sunt frecvent numite materie."
Sursa: https://ro.wikipedia.org/wiki/Materie

Electronul este o particula elementara purtatoare de sarcina electrica. Sursa: https://ro.wikipedia.org/wiki/Electron

| Meme10Memu explică (pentru anonimg):

Ce ii da sarcina electrica electronului? Singularitatea big-bang avea sarcina electrica? Cum a aparut sarcina electrica +/- din energia condensata a singularitatii big-bang?

| anonimg a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu știu ce au făcut oamenii de știință când au vrut să descopere Big-bang-ul. Nici nu le-a ieșit experimentul.
Mai mult nu știu să îți răspund la întrebări.

| Frank51 a răspuns:

Tu cum te misti? Cu ajutorul oaselor, muschilor, tendoanelor, depui un efort fizic, si ca rezultat arzi mai multe calorii. Ce este caloria? Energie. Energia practic inseamna schimbare. Schimbarea vitezei(de la zero la 100km/h), schimbarea temperaturii(de la 20*la 100*), schimbarea starilor electromagnetice(inchis, deschis).

Asadar, cu ajutorul unor mecanisme, materia isi poate schimba starea de repaus, de temperatura, sau eletromagnetica, pentru care isi preda o parte din energie.

| Meme10Memu explică (pentru Frank51):

Cand nu se misca gluonii?

| Nilsson a răspuns:

Energia

| Meme10Memu explică (pentru Nilsson):

Miscarea are inceput?

| Meme10Memu explică (pentru Nilsson):

Energia e tot miscare insa raportata la spatiu. Energia = Lucru mecanic = Forta * Distanta = Newton * Metru.

| Nilsson a răspuns (pentru Meme10Memu):

Credinta mea e ca Dumnezeu e inceputul tuturor lucrurilor, ideea ca Universul poate aparea din nimic mi se pare absurda si lipsita de sens.

| badriel a răspuns:

O alta materie, cred...

| Meme10Memu explică (pentru badriel):

Da, asa este insa materia nu a existat dintotdeauna. Nu se cunoaste natura energiei in singularitatea big-bang iar acea energie nu era materiala pentru ca materia inca nu se formase.