| Meme10Memu a întrebat:

Spatiul nu se misca ci doar materia ce se misca prin spatiu. Multi se intreaba unde e Dumnezeu fara sa inteleaga ca de fapt Dumnezeu e spatiul insasi in care materia se misca. Cum ar putea vedea Dumnezeu orice se intampla in afara de faptul ca El e de fapt spatiul? In Biblie nu scrie nicaieri ca Dumnezeu Tatal ca persoana se misca ci doar Duhul Lui Dumnezeu se misca. Spatiul e ceva cat se poate de evident, nu-i asa?

19 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ce tare, l-ati dematerializat si pe Dumnezeu si l-ati imprastiat in tot universul. Ca sa va recunoasteti handicapul incercati sa intelegeti DE CE ar mai fi avut Dumnezeu NEVOIE de INGERI daca este imprastiat in tot universul. Iertare dar imbecilitate mai mare nu am auzit pana acum in acest domeniu. Panteism curat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, dar in Biblie scrie ca El a facut pamantul de plictiseala, in cateva zile, iar omul ar fi fost printre primele vietuitoare. Stiinta a descoperit ca pamantul a existat cel putin cu cateva milioane de ani inaintea omenirii, iar primele vietuitoare importante au fost dinozaurii.
Spatiul este descoperit tot de stiinta, Biblia e inventata la nivelul de stiinta la care erau oamenii acum 2000 de ani. Sunt niste minciuni care incep sa puta de acum.

| Meme10Memu explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu pute nimic. Din spatiu si in spatiu e tot ce se vede. Spatiul are constiinta proprie, e o persoana care nu are inceput si nici sfarsit. Materia se transforma insa spatiul e mereu acelasi. Spatiul nu are inceput si nici sfarsit. Daca ar fi avut loc big bangul ar fi avut loc in spatiu. Spune ca Dumnezeu e aproape de fiecare om. Spatiul e aproape de fiecare om.

| Celcestietot a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Daca omenirea ar avea cea mai puternica tehnologie din Univers realizabila, probabil ca ar putea termina de creat un Pamant in 6 zile, asadar, de ce lui Dumnezeu i-ar fi imposibil?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu ai inteles esentialul: pamantul nu a fost dat omenirii, s-au intamplat multe alte lucruri, pana la aparitia oamenilor. Initial a fost inundat, populat doar de dinozauri, etc. Biblia spune ca omul ar fi fost creat imediat dupa ce grozavia asta de bila gigantica a inceput sa se invarta. Era vorba de cateva zile, nu milioane de ani. Sau poate ca nu-i pusese baterie la ceas, de au trecut milioane de ani in zilele biblice? Sau stai... Dumnezeu nu crease timpul, ca doar el le facu pe toate.
Eu astept volumul 3 al Bibliei, ca Jesus zicea ca "i'll be back".
("si iarasi va sa vie sa vindece mortii si viii..." si pe maica-sa)

| Celcestietot a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu, am inteles ceea ce ai scris, doar ca treaba sta altfel. Oamenii traiau cu dinozaurii.

| Celcestietot a răspuns:

Esti panteist? In Biblie ne spune doar de Iisus, nu si de Tatal.

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Nu sunt panteist. Natura e materia. Divinitatea și natura nu sunt identice. Natura e in spatiu.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Asta cred si eu. Aceasta structura asa suna, ca a unui panteist :,, Cum ar putea vedea Dumnezeu orice se intampla in afara de faptul ca El e de fapt spatiul?''. Consideri ca te-ai exprimat corect sau ca ai gresit?

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Corect. Spatiul nu e natura. Natura e in spatiu. Asa credinta devine ceva mai concret mai palpabil. Sunt doua universuri paralele in care universul imaterial sau spatial e la baza celui material.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Da.

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Cand Moise si Saul din Tars au vazut acea lumina ce a fost dezvaluita ochilor lor de parca acea lumina exista in jurul lor dar era nedezvaluita. Vorbesc de o lumina imateriala care poate orbi omul. Lumina materiala e invaluita de intuneric. Unde ar putea fi lumina imateriala in afara de un univers paralel? Daca lumina spirituala sau imateriala ar exista in universul material sau in afara lui atunci nu ar mai fi niciodata noapte. In Apocalipsa se spune ca la Dumnezeu nu e niciodata noapte si El neavand nevoie de somn.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu cred ca se afla pretutindeni, gandeste-te la demoni, ca se gasesc si ei in ceea ce este nevazut si la ei nu este lumina.

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Demonii se misca in acelasi spatiu. Imagineaza-ti spatiul ca o casa pentru toti si toate: ingeri, demoni, galaxii, oameni, animale, etc. Spatiul e o infrastructura legata direct de Dumnezeu care o stapaneste si o intretine si o supravegheaza milimetru cu milimetru. Dumnezeu nu are nevoie neaparat de ingeri ca sa vada peste tot.
Demonii beneficiaza si ei de lumina spirituala insa ei sunt in intuneric figurat simbolic si sunt blocati cu Satan in vecinatatea Pamantului din 1914. Dincolo de spatiu nu mai e spatiu ci un fel de vid absolut permisiv ceva care nu seamana cu spatiu ceva pe care doar Dumnezeu stie ce e dincolo ceva in care nu exista nimic, nici materie nici imaterie sau spirit.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

In acelasi spatiu, dar in alt plan, iar cateodata nu. Iisus ar cam avea nevoie de ingeri, asta cred.
Ce este cu anul acela dat de tine, nu stiu. Nu stiu eu ce este dincolo de spatiu, tu cum de ai reusit sa cunosti ce este acolo?

| Helper07 a răspuns:

Dumnezeu nu e spatiul iar asta nu-L impiedica sa fie omniprezent.

| Meme10Memu explică (pentru Helper07):

Simplu, fiindca Dumnezeu e spatiul il face sa fie prezent peste tot.

Acesta e motivul pentru care Dumnezeu nu poate fi vazut.

Noi oamenii vedem partea invizibila a spatiului. Daca am vedea partea vizibila a spatiului sau pe Dumnezeu am muri instantaneu.

Cand Satan a fost aruncat pe Pamant in 1914 atunci Satan a ramas blocat in spatiul ocupat de Pamant.

| Helper07 a răspuns (pentru Meme10Memu):

A incerca sa gasesti o explicatie pentru orice nu e mereu solutia. Trebuie sa intelegi ca sunt lucruri pe care nu ai cum sa le intelegi si nici nu trebuie, dar la o fiinta omnipotenta totul este posibil. Repet, Dumnezeu nu e spatiul dar asta nu-L impiedica sa fie omniprezent.

| alex598 a răspuns:

Dumnezeu nu este spațiul. Dumnezeu a creat spațiul