| Bogdan2104 a întrebat:

Ce părere aveți (cei care știți despre ce e vorba) despre "binaural beats"? Să fie oare adevărată ipoteza că poate induce aceleași stări ca în urma consumului de droguri, sau credeți că este doar Efectul placebo?

7 răspunsuri:
| ViseleSmulgGratii a răspuns:

La fel ca sunetele isochronice, iti aduc mintea in niste faze.

Aceste faze pot fi atribuite starilor urmatoare:

Delta - Somn adanc(fara vise)
Theta - Somn(cu vise)
Alpha - Stare de veghe(cea pe care o ai in momentul asta, stand cu ochii intr-un ecran)
Beta - Esti treaz
Gamma - Putere de concentrare ridicata(in general, intre orele 10-12 dimineata si 8-10 seara)

Este foarte adevarat ca se poate obtine efectul drogurilor. Placebo doar intensifica senzatia, nu o creeaza.

| epurel a răspuns:

Am încercat de mai multe ori, în cel mai bun caz m-a făcut să mă simt relaxat şi aveam o uşoară migrenă. (după aproximativ 12 min de ascultat la căşti, întins în pat, cu luminile stinse în cameră)
Cred că în combinaţie cu droguri psihedelice ar intensifica efectul, părerea mea.
De ex. unii consumatori ascultă goa trance în timpul tripului.

Am ascultat Goa, ascult Goa, mă relaxează, ca efect seamănă cu bineural beats, fără durere de cap, şi mă face să mă simt puţin agitat.

| Bogdan2104 explică (pentru epurel):

Cu Goa-i mai ușor că na, este totuși muzică, nu trebuie neapărat să asculți la căști, etc. (off topic) eu în momente din astea prefer să ascult albumul "Mezannine" de la Massive Attack... încearcă Risingson sau Angel, îți dă un film maxim!

| epurel a răspuns (pentru Bogdan2104):

Mulţam' tipule, mă pun de căutat. big grin N-am ascultat mult goa, am început recent, doar 3 albume.

| blue0or0pink a răspuns:

Ai ascultat? Nu stiu ce sa zic stiu doar ca are efect nu stiu daca chiar 100% dar stiu ca are pentru ca creierul nostru reactioneaza la suntete, muzica, si apoi si corpul nostru.

| Bogdan2104 explică (pentru blue0or0pink):

Tocmai, că nu e muzică, sunt doar...sunete. Oricum, în urma studiilor se presupune că efecte ar exista, cu atât mai mult cu cât fiecare persoană percepe sunetele într-un mod diferit. Deocamdată nici cercetătorii nu-s prea siguri, acesta fiind încă un subiect călduț. Eu sunt curios de experiența celor care au ascultat o perioadă mai lungă de timp...

| AlexandraVarga2000 a răspuns:

Doar Efectul placebo, nimic in plus :o