| Mayar a întrebat:

Ce parere aveti de comportament si bun gust? asa iti poti da seama de felul omului? Daca cineva se imbraca prea indraznet sau neadecvat momentului si locului in care se afla, spunem ca are prost gust, ca vrea sa iasa in evidenta sau ca ce anume? Voi cum interpretati asta?

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

1.Dupa comportament iti poti da seama de om,bineinteles. Daca se poarta ca un cocalar idiot,probabil asta va si fi. Daca omul se comporta adecvat fata de tine(depinde si de cum esti tu,si ce inseamna notiunea de adecvat la tine),exista doua posibilitati: ori e un ipocrit penal,si vrea sa ti se bage pe sub piele, ca ultimul lacheu...ori, dupa cum se comporta asa si este.
2.Defineste indraznet si neadecvat. Uite, eu vreau sa ma fac avocat.Si ce ar fi daca ma duc sa apar pe cineva,cu bandana cu cranii infricosatoare,geaca de piele,tricou cu Megedath, pantaloni negri cu tepi, si bocanci de hard rock? Fiecare se imbraca dupa cum ii place.Nasol e ca acum,multi se imbraca dupa cum dicteaza moda sau asa-zisa ''coolenitate'',unde,daca nu te imbraci asa,esti naspa,si nu o ardem cu tine,ba! Astia se numesc hipsteri si fashion-whores.Da-i dracu de oi! Daca cineva se imbraca intr-un fel intr-un anume loc,inseamna ori ca cerseste disperat si patetic atentia, ori ca asa-i place, asta depinde de cum se imbraca si de IQ-ul omului.Si sa nu uitam ca cineva care nu primeste atentie prin metode normale(inteligenta, carisma) o va cauta prin cele mai peibile metode posibile.

| Mayar explică (pentru Dumnezău):

Se vede ca stii pe ce lume traiesti, nu ca majoritatea oamenilor. Si totusi esti singurul care a inteles intr-adevar intrebareawinking

| Dumnezău a răspuns (pentru Mayar):

Noo,multam de apreciere. Oricum,daca prind la S&F o intrebare buna, si care necesita ceva gandire, de ce sa nu raspund.Nu stiu daca am priceput pe de-a intregul intrebarea, cert e ca ma pricep in probleme ce dezbat societatea si psihilogia ei.

13 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Despre comportament sa-mi bag picioru-n ea moralitate iar despre bunul gust, o alta latura a frumosului, a placerii.ma face sa cred ca nu stii ca frumos e ceea ce-ti place si n-am cum naibii sa ma duc cu caciula-n mina in fata tuturor sa-i intreb;-Iti place cum s-a imbracat cutare,dar tie iti place, dar tie? Iti place tie si atit, nu mai incerca sa faci o placere generala doar ca ti-a atins moda papilele tale gustative.

| Mayar explică (pentru harciog):

Nu incerc sa fac o placere generala, ci doar am intrebat din curiozitate, fiindca nici eu nu stiu ce atitudine sa iau. Deci nu o luati in nume de rau, k doar am intrebat, ce Dumnezeu?! laughing

| harciog a răspuns (pentru Mayar):

Cere si tu suspendarea.A imbatrinit harciogu pe site.Valea cu el la cimitir tataie.

| Mayar explică (pentru harciog):

Dara, nu ma sifonez din orice acumhee hee)

| DorelSudoru a răspuns:

Bunul gust nu exista, pentru ca nu-ti poate spune nimeni ce e bun si ce nu...

| shadovv a răspuns:

Intrebarea este prea generalizata. Comportamentul este cum se lasa perceput un om de ceilalti. Daca acesta este cum este si comportamentul atunci respectivul este mai putin mincinos iar cilalti pot sa i dea sfaturi in a devenii un om mai bun. In teorie...

| Shammal a răspuns:

Poti intr-o oarecare masura, omul se imbraca cum ii place, cu ce se simte confortabil din cea ce are de ales

| Woodenpints91 a răspuns:

Eu hotărăsc cum este adecvat să mă îmbrac, nu majoritatea. Dacă eu mă simt bine în pijamale, mă pot duce şi la o înmormântare cu ele.
Prea încuiat sa fi să-ţi pese de părerea altora când este vorba de propria ta garderobă.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

De acord, te imbraci cum vrei tu nu cum vreau altii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu de felul omului îţi poţi da seama, ci, în funcţie de gusturile tale, deoarece în funţie de cum eşti educat îţi croieşti anumite gusturi, îţi dai seama cât vă potriviţi la preferinţe, gusturi şi cât îţi sunt de agreabile.

| Mayar explică (pentru anonim_4396):

Un lucru destul de adevarat ceea ce spui thinking cam asa se intampla peste tot