| LupusDei1993 a întrebat:

Ce parere aveti de Venit Universal de Baza? UBI mai pe scurt. Practic primesti bani cat sa supravietuiesti si sa faci orice pasiune ai avea fara temere ca ramai flamand si fara casa.

20 răspunsuri:
| goguPatent a răspuns:

Aha, si banii aia pica din cer sau cum?

| LupusDei1993 explică (pentru goguPatent):

Pai de asta exista taxele, in loc sa curga pe armata si in buzunarul celor ce ne conduc, ar fi ideal sa sfarsim saracia.

| goguPatent a răspuns (pentru LupusDei1993):

Merg pe premiza ca raspunsul asta este scris datorita faptului ca nu stii de unde sunt taxele alea.
Adica pe scurt tu zici... Unii sa muncească ca sa ma intretina pe mine ca pasiunea mea e dresatul țânțarilor

| LupusDei1993 explică (pentru goguPatent):

Vreau sa mai spun ca acesti bani pentru UBI sa fie pentru persoane vulnerabile ce nu pot lucra joburi obisnuite datorita unui handicap sau dupa un accident de munca, sau cei ce se pricep sa faca arta, muzica, literatura si alte hobby-uri ce ajuta umanitatea si nu pentru a promova lenea sau cei ce primesc ajutor social dar sunt apti de munca. Pana si crescutul de copii poate fi o munca si ar trebui platita.

| goguPatent a răspuns (pentru LupusDei1993):

Cei care nu pot lucra din cauze de handicap etc etc au ajutoare sociale. Ii ajutat statul, bine nu statul roman, da asa ca si concept ar trebui sa ii ajute.

DAR eu sa muncesc ca unul sa poata sta acasa ca deseneze? W T F?

| SingleForOne a răspuns:

Ideea ar fi genială numai dacă cineva care beneficiază de acest UBI să facă ceva frumos și folositor în folosul societății, și nu face cam aceleași chestii ca toată lumea (exemplu: Aaa, ce drăguț, facem vlogging, ne jucăm cu animăluțele, facem review la telefoane, investim în crypto, facem prostituție si videochat; mai mergem puțin pe la Roma, Paris, Tenerife... vai, ce bine e, avem plăcere în fiecare zi, avem bani, libertate, yeeee, yuhuu laughing / și de asemenea, dacă inflația nu ar sări gardul încât să fie prea mult pentru acel UBI, adică 100 de lei să aibă valoare cât 10 lei, mai nimic. happy
După cum vezi, unii dintre cei care beneficiază de acel UBI își cumpără mici, cărniță, ceva alcool (bere, vin, rachiu, whiskey, și altele), și 1-2 pachete de țigări (dintre care mai dă și la vecini, prieteni, familie, și pe urmă alte pachete de țigări și alcool). happy

Deci, proiectul eșuează teribil. happy

| silwi a răspuns (pentru SingleForOne):

Problema asta s-ar putea rezolva dand banii astia sub forma unor chestii ca bonurile de masa, care sa precizeze ce poti sa cumperi din ele (sau mai usor ce nu poti sa cumperi). ma rog astea sunt oricum doar ipotetice

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o prostie pentru ca nu este asigurat ca oamenii o sa isi satisfaca nevoile. Poate satisfac mofturile mai intai laughing

| Cksihja a răspuns:

Eu prefer mai degrabă un salariu egal, gen toată lumea primește salariu mediu, nu cineva primește un salariu mic iar altcineva un salariu mare. Dacă salariu este egal oamenii nu mai simt nevoia să facă ce nu le place și își vor urma pasiunile.
Dacă oamenii primesc bani așa ei nu fac nimic, doar vor petrece și își vor sparge banii aiurea.

| goguPatent a răspuns (pentru Cksihja):

Adica unul care invata 15 ani sa facă o operatie pe inima si sa iti salveze viata sa castige la fel ca o tantica care vinde haine in mall si cand in 70% din timp nu are clienti sta pe Instagram. Ai gandit mult pana sa iti scrii idea?

| Cksihja a răspuns (pentru goguPatent):

O fi câștigând doctorii salarii exorbitante dar tot vor șpagă, poți și să mori că nu-i pasă nimănui deci da m-am gândit mult la asta.

| goguPatent a răspuns (pentru Cksihja):

Hai ca ai prins idee. Nu cauta acum scuze.
Reformulez, ai vrea ca cel care proiecteaza o cladire de 20 etaje in care locuiesti sa castige aceeasi bani ca ala care sta si da cu mopul la intrare?

Ti s-ar parea egal treaba lor nu?

| goguPatent a răspuns (pentru Cksihja):

Adica de ce sa fim atat de incorecti si sa nu pretuim munca oamenilor? Doar din frustrare?
Adica de ce unii sa munceasca 10 ani sa faca un job si sa primeasca aceeasi pentru unul care nu a facut nimic sa obtina jobul, doar se prezinta zi de zi acolo, uneori face treaba, alteori nu cu responsabilitate 0.

| Cksihja a răspuns (pentru goguPatent):

Mi se pare mai corect așa decât să primească mai puțin, în ce țară trăiești tu, nu știi câți oameni din locuri sus puse încasează un salariu exorbitant fără să facă nimic în timp ce alți oameni nici măcar într-un an nu câștigă ce câștigă ei într-o lună. Ți se pare corect?

| goguPatent a răspuns (pentru Cksihja):

Nu mai bate apa in piua despre incomptenti si corupti. Nu despre asta e vorba.
Alea sunt 1% din realitate la noi in tara. Sub 1% intr-o tara mai civilizata.

E lipsit de orice sens sa rasplatesti un medic sau un inginer cu ceeasi bani cu care rasplatesti un vanzator la mall.

Pentru ca atunci nu o sa mai existe nici medici, nici ingineri, nici politisti... de ce si-ar risca viata, libertatea, de ce ar invata 15 ani in continuu cand ar putea sa fie vanzatori la mall.

| Cksihja a răspuns (pentru goguPatent):

Asta-i magia salariului universal, fiecare este liber să facă ce-i place, așa că toți oamenii care vor avea funcțiile alea le vor avea din pasiune, nu vor fi medici pentru un salariu mare, vor fi medici pentru a salva veți.

Răspuns utilizator avertizat
| silwi a răspuns:

Lumea se teme de astfel de idei socialiste din motive pe care sincer pot sa le inteleg avand in vedere istoria Romaniei. Cu toate astea, mie nu mi se pare o idee rea, si faptul ca toata lumea are drept la viata nu ar trebui sa se incadreze la "idei socialiste". Atata timp cat sistemul ar fi implementat corect (aka, bazat pe impozitare sistematica in functie de venit, ca sa fim siguri ca nu luam bani de la saraci ca sa dam tot la saraci; eventual scazut un pic din salariile aberante de politician) nu as vedea mari dezavantaje. Pana la urma nimeni nu poate sa ajunga mare din nimic, sunt oameni cu mare potential care ar avea nevoie de o treapta de ajutor. Iar peste ani o miscare ca asta ar consolida cu siguranta clasa de mijloc, astfel ca cei ce au primit acest ajutor il vor da la randul lor altora. Problema e ca daca vrei sa mearga asa ceva ai nevoie de o lume ideala unde nu se umbla cu manarii, furaciuni si interese proprii.
Precizez ca nu am o opinie educata, nu ma pricep in domeniu dar este concluzia pe care am tras-o dupa multi ani de locuit in Romania rurala si vazand cum domneste saracia pe aici