| vladionut94 a întrebat:

Ce parere aveti despre acest citat avea dreptate petre tutea
"În faţa lui Dumnezeu, geniul e văr primar cu idiotul."

Petre Ţuţea

7 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Idiotul e Tutea. Sunt doua prejudecati in afirmatia lui. Pleaca de la premisa ca "Dumnezeu" exista, prejudecand, pentru a da nastere altei prejudecati "geniul este var primar cu idiotul"(care mai e si irationala).

| Polaris a răspuns:

Părerea generală a lumii de pe aici e că Țuțea e idiot.
Mie mi-e simpatic Țuțea. Nu sunt de acord nici cu 1% din ceea ce spune, dar mi se pare un individ fascinant și Cioran e de acord cu mine.

| Wehrmacht a răspuns:

Un om care a realizat ca pe pamant un geniu este mai presus decat un idiot, asa ca o da pe o filosofie idioata implicand religia.

| Thunderstruck a răspuns:

Un idiot care manca rahat asa cum respira.

| suffarstar a răspuns:

Poate daca se obosea sa dea macar un argument, da, ii puteam cantari vorbele. Vorbe din astea mari scoate oricine.

| Daniel2836 a răspuns:

Foarte destept.

| claudica2703 a răspuns:

PAi ideea citatului e ca in fata lui Dumnezeu suntem cu totii egali si ca diferenta nu o face multimea cunostintelor noastre ci multimea faptelor bune.